Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2011 Yatırım bütçesi 255 Milyon TL
19 Şubat 2011 Cumartesi Saat 14:07

2011 Yatırım bütçesi 255 Milyon TL

Başbakan İrsen Küçük, yatırım bütçesinde geçen yıl kullanılamayan 80 milyon TL’lik kısmın bu yıla taşınması, ayrıca yatırım bütçesine 50 milyon TL’lik artış getirilerek, 175 milyon TL’ye çıkarılması ile 2011 yatırım b

Başbakan Küçük, bütçede Ankara ve Lefkoşa kaynaklı olarak ayrılan yatırımlarda, Ankara kaynaklı yatırımlar için açılan ihalelere yerli yatırımcıların, müteahhitlerin de katılmasının sağlanması yönünde Türkiye ile mutabakata varıldığını da açıkladı.

Küçük, başta Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TC hükümetinin KKTC hükümetine büyük bir anlayış ve destek vermekte olduğunu belirterek, “KKTC’nin sorunlarının süratle çözülerek halkın sıkıntılarına çare bulunması için büyük bir gayret sarf ediyorlar” dedi.
Küçük, “Özellikle TC Başbakanı olmak üzere yapılan görüşmelerde bir kez daha KKTC’ye Anavatan’ın desteğinin süreceği ve en yüksek düzeyde işbirliğinin sürdürülebilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmasında Anavatan’ın hiçbir girişimi esirgemeyeceği bizim aracılığımızla Kıbrıs Türk halkına mesaj olarak iletilmiştir” dedi.

Ankara’da iki gün süren resmi temaslar çerçevesinde TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı, Başmüzakereci Egemen Bağış ile görüşmeler yapan, ayrıca televizyon kanallarında canlı yayınlara katılan Başbakan Küçük dün akşam saat 23.45’de KKTC’ye döndü.

Başbakan’a yurda dönüşünde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ve diğer yetkililer eşlik etti.

Ercan Havaalanı’nda İçişleri ve Yerel yönetimler Bakanı İlkay Kamil tarafından karşılanan Başbakan Küçük,  temasları hakkında basına açıklamalar yaptı.

TEMASLAR

Önceki gün TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile 45 dakika, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile ise teknik heyetlerin katılımı ile yaklaşık 2 saat süren görüşmeler yaptığını anlatan Başbakan Küçük, Çiçek ile KKTC’deki bazı konuları, bütçe uygulamalarını ve ülke ekonomisinin daha da hareketlenebilmesi için alınabilecek tedbirleri ele aldıklarını söyledi.

Özellikle piyasanın daha da canlandırılabilmesi, halkın refahının daha da artırılabilmesi, piyasanın rahatlatılabilmesi için neler yapılabileceğinin karşılıklı olarak tartışıldığını ifade eden Küçük, yatırım bütçelerinde geçen yıl kullanılamayan 80 milyon TL’lik kısmın bu yıla taşınması ve 2011 yatırım bütçesine 50 milyon TL’lik artış getirilerek, 175 milyon TL’ye çıkarılması ile 2011 yatırım bütçesinin 255 milyon TL’ye ulaştığını ifade etti.

Küçük, bu paranın süratle yatırımlara aktarılması konusunda mutabakat sağlandığını da ifade etti.

REEL SEKTÖRÜN DESTEKLENMESİ

Reel sektörün desteklenmesi için de kaynak yaratıldığını ve bu kaynağın reel sektöre ya faiz farkı yada destek olarak verileceğini belirten Başbakan Küçük, bunun piyasaya yansımasının 300 - 400 milyon TL’lik yeni bir kaynak olacağını söyledi.

İrsen Küçük, bu kaynağın sektörlere göre dökümünü de şöyle verdi:
“12 milyon TL tarım sektörüne, 27 Milyon TL sanayi sektörüne, 30 milyon TL turizm sektörüne, 18 milyon TL yüksek öğrenim sektörüne ve 13 milyon TL de kırsal kalkınmaya ayrılacak.”

İHALELERE YERLİ MÜTEAHHİTLER DE KATILACAK

Bütçede Ankara ve Lefkoşa kaynaklı olarak ayrılan yatırımlarda, Ankara kaynaklı yatırımlar için açılan ihalelere yerli yatırımcıların, müteahhitlerin de katılmasının sağlanması yönünde mutabakata da varıldığını açıklayan Başbakan Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in dün TC Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile bu konuda bir çalışma yaptığını söyledi.

TC BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde de alınan kararlar ve yansımaları konusunda bilgi verildiğini ifade eden Küçük, bu konularda Erdoğan’ın da görüşlerinin ve desteğinin alındığını söyledi.

Küçük, “Özellikle TC Başbakanı olmak üzere yapılan görüşmelerde bir kez daha KKTC’ye Anavatan’ın desteğinin süreceği ve en yüksek düzeyde işbirliğinin sürdürülebilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmasında Anavatan’ın hiçbir girişimi esirgemeyeceği bizim aracılığımızla Kıbrıs Türk halkına mesaj olarak iletilmiştir” dedi.

TÜRKİYE’DEN KKTC’YE SU GETİRİLMESİ

Erdoğan ile görüşmelerinde, yarım asırdır üzerinde durulan TC’den su getirilmesi konusun da ele alındığını ifade eden Başbakan Küçük, Anamur’da kurulacak birinci ayak baraj projesinin hukuksal problemlerinin aşıldığını öğrendiklerini anlattı.

Küçük, Mart ayının ikinci yarısında Anamur’da projenin tanıtımının yapılacağı bir toplantı gerçekleştirileceğini, bu toplantıya KKTC Başbakanı olarak kendisi ve TC Başbakanı Erdoğan’ın yanısıra, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Çiçek ve ilgili bakanların katılacağını kaydederek, projesi DSİ tarafından yapılan Geçitköy’deki baraj için ise bu yıl içinde ihaleye çıkılacağını söyledi.

BAĞIŞ İLE GÖRÜŞME

TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile görüşmelerinin ise dün gerçekleştiğini hatırlatan İrsen Küçük, Başbakanlığa bağlı bir AB Birimi olması nedeniyle Bağış ile yakın ilişki içerisinde olduklarını belirtti.

CANLI YAYINLAR

Ankara ziyareti sırasında TRT, BRT, NTV, CNBC ve TGRT’de canlı yayınlara katılırken CNN’e de demeç verdiğini belirten Küçük, temasları hakkında bilgi aktardığını söyledi.

Küçük, Yenimahalle Belediyesi tarafından yaptırılan DR. Fazıl Küçük Parkı’nı da ziyaret ettiğini kaydetti.

Sağlık sorunu nedeniyle Ankara’da bulunan eski bakanlardan Mehmet Bayram’ı da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu aktaran Küçük, Bayram’ın ciddi bir ameliyat geçirdiğini ifade etti.

HAYVANCILARLA RANDEVU

Başbakan İrsen Küçük,  KKTC’de hayvan yetiştiricilerinin eylem yaptığını hatırlatarak, bu konuda bakandan bilgi aldığını ve bugün öğleden sonra hayvancılarla görüşeceğini söyledi.

BAŞBAKAN’DAN SEYİS’E TC’DEKİ PROSEDÜRLE İLGİLİ YANIT

Dev - İş Başkanı Mehmet Seyis’in, yerel basında çıkan bir açıklamasında, KKTC Başbakanı olarak kendisinin Esenboğa’da Vali Yardımcısı tarafından karşılanmasını eleştirdiğini belirterek, özetle şöyle dedi:

“Doğrudur Türkiye’de belirli bir protokol vardır. Mehmet Seyis, araştırma yapmış olsaydı bu büyük gafı da işlemezdi. TC’de, ülkeye gelen Cumhurbaşkanı, Başbakan ve dışişleri bakanlarını hükümet adına üçlü bir heyet karşılar. Bunlardan biri vali yardımcısı, diğeri garnizon komutanı veya temsilcisi ile Dışişleri bakanlığından bir temsilci olur. Bu heyet, karşıladıkları kişileri Şeref Salonu’nda ağırlarlar. Biz her gidişimizde bu prosedürle karşılandık. Burada farklı yorum mümkün değil.

Diğer yandan Türkiye Başbakanı Erdoğan, bizi konutunun kapısında, arabamın yanında karşıladı ve arabama kadar yolcu etti. Sayın Cemil Çiçek, bizi aracın yanında karşılayıp yine aynı şekilde yolcu etti. Egemen Bağış da ekibi ile bizi bakanlığın avlusunda karşıladı ve yolcu etti. Bunlar bu yöntemle gerçekleşir.

Bir konuyu daha bilgisine getirmek isterim. İlk kez seçilen bir başbakan veya cumhurbaşkanı Ankara’yı ziyaret ederse Başbakanlık’ta resmi törenle karşılanır. Ben de yeni başbakan olup Ankara’ya gittiğimde resmi törenle karşılandım ve en yüksek düzeyde protokol uygulandı.

Açıklamasında Seyis, Başbakan olarak ilk Ankara’ya gidişimde yaptığımız basın toplantısı sonunda Sayın Erdoğan’ın bana maaşımı sorduğunu dile getirdi. Buna yorum getirmek gerekirse, bizim Sayın Erdoğan ile yaptığımız temaslar samimiyet içinde geçer. Bana o soruyu sormasını da samimiyete veririm. Bu konuşma ve görüşmelerimizden anlam çıkarıp Kıbrıs Türkü’nün aşağılandığı şeklinde yorum yapmak haksızlık olur.”

ERDOĞAN’DAN RANDEVU KONUSU

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan birçok kişinin randevu istemekte olduğunu, kendisiyle görüşmek için KKTC de dahil birçok ülkeden insanın randevu talebinde bulunmakta olduğunu ifade eden Başbakan İrsen Küçük, “Geçmişte baktığımızda bir çok politikacımız ve birçok başbakanımız günlerce, haftalarca, aylarca randevu talep edip sayın TC Başbakanı ile görüşme imkanı bulamamıştır. Veya Ankara’ya gidişlerde saatlerce koridorlarda bekleyen başbakanları biliyorum” ifadelerini kullandı.

Küçük kendi taleplerinin ise anında cevaplanmakta olduğunu kaydetti.
Başbakan Küçük, “Pazartesi akşamı kendisi ile telefon görüşmesi yaptım ve Başbakan beni aramıştı. Ankara’ya gidip bazı konuları görüşmek istediğimi söyleyince, bu konuyu Çarşamba günü belirleyeceğini söyleyip Perşembe günü için davet etti” dedi.

“SENDİKALARIN AİDATLARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME”

Başbakan Küçük, “Sendikaların aidatlarıyla ilgili düzenlemeye gidileceği” şeklinde çıkan haberin hatırlatılması üzerine de, hükümetin yaptığı bazı toplantılarla ilgili hayali haberler yayınlanmakta olduğunu belirterek, böyle bir konunun görüşülmediğini vurguladı.

Bu haber toplam 11338 defa okunmuştur
2011 Yatırım bütçesi 255 Milyon TL Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans