Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BRTK ya 42 milyon TL bütçe
21 Şubat 2011 Pazartesi Saat 17:08

BRTK ya 42 milyon TL bütçe

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 42 milyon 250 bin TL’lik BRTK 2011 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı oyçokluğuyla kabul edildi. BRTK bütçesi görüşmeleri mecliste yaklaşık 5 saat sürdü. BRTK bütçesi 26 kabul oyu alırken, 4 milletve

BRTK bütçesi görüşülürken söz alan CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak hükümetin icraatlarını eleştirerek bazı bakanların tutum ve davranışlarından örnekler de verdi.

Albayrak halkın hoşgörüsünün suiistimal edildiğini, sabrının taşırıldığını belirterek “Biz seçimle gittik, siz dayakla gideceksiniz” ifadesini kullandı.

BRTK’da başka kuruma geçiş için düzenlemenin yapılması gerektiğini ifade eden Albayrak, kadrolar konusunda ortaya konulan mantığı ise “ince bir teşkilat işi” olarak nitelendirdi ve kadrolardaki düzenlemelerin iyi değerlendirilmesini istedi.

Albayrak, devlet ile kültür bakanlığının, daha çağdaş düşünerek, BRTK’nın Akdeniz ülkesi insanlarını bir araya getirecek organizasyon yapmaya teşvik edilmesini istedi.

ADEM: “BU HÜKÜMETİ İKTİDARDAN GÖTÜRMEK İÇİN NE GEREKİRSE YAPMALIYIZ”

Daha sonra söz alan CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, Kâşif’in sözlerine atfen, Meclis’in halkın kürsüsü olduğunu ve her konunun konuşulabileceğini söyledi.

28 Ocak mitingi sonrasında yaşananlara değinen Kâşif, muhalefet olarak,  bu hükümeti iktidardan götürmek için elden gelen ne varsa yapmak durumunda olduklarını belirtti.

Hükümeti, verdiği sözleri yerine getirmemekle suçlayan Adem, istihdamların da devam ettiğini söyledi. Adem, istihdamların ülkede ana sorun teşkil ettiğini kaydederek, işsizliği ister hükümet, ister muhalefet olsun tüm partilerin ve sivil toplum örgütlerinin ana sorun olarak düşünüp değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs sorunu çözülene dek alınması gereken önemli tedbirler bulunduğunu; çok süratle nüfus sayımı yapılması gerektiğini ifade eden Sonay Adem, istihdamların devlette yapılması mümkün olmadığına göre, yabancı işgücüne sınırlama getirilmesini istedi. Bazı sektörlerde yasaklama da getirilmesi gerektiğini belirten Adem, aksi halde yurttaşların istihdam edilemeyeceğini söyledi.

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, önlem alınmazsa milliyetçiliğin körüklenerek hiç tasvip edilmeyen olayların meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Adem, tüm partilerin üzerinde anlaşacağı bir vatandaşlık yasası geçirilmesini istedi.

Sonay Adem, BRT çalışanlarının baskı altında tutulduğunu, program konuklarının onaydan geçtiğini, hazırlanan yasa tasarısında da çalışanların aleyhine maddeler bulunduğunu savundu.

600-700 kişi güvencesizken komitede BRTK Yasası’nın görüşülmesinin gelen bir baskıyla durdurulduğunu ifade eden Sonay Adem, “BRTK çalışanlarına köle muamelesi yapılmasının önlenmesini istediklerini” söyledi.

ÖZGÜRGÜN: “BRT’YE HALK İCİNDEKİ TANSİYONUN DÜŞÜRÜLMESİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Konuşmacıları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, alınması gereken mesajların alınacağını söyledi. Özgürgün, demokrasinin olduğunu ve halkın sonuna dek kullandığını belirterek, mitinglerin yapıldığını, bunun belli kurallar çerçevesinde olması gerektiğini kaydetti.

Özgürgün, mitinglerde bazı kamu görevlilerince “ihbar amaçlı” fotoğraf çekildiği iddialarını yanıtlarken, kesinlikle böyle bir talimat verilmediğini, böyle bir şey yapılmışsa üzerine düşeceğini açıkladı.

BRTK’da herhangi bir partinin veya iktidarın değil, devletin sesini duyurması gerektiğini vurgulayan Özgürgün, “BRT, bütün Kıbrıs Türkü’nün sesidir, bu görevi yapıyor, bunu yaparken eleştirilere maruz kalıyor, BRT yönetimi bu eleştirileri not etmeli ve düzeltilmesi gerekenleri düzeltip herkesin sesi olmalıdır. Hükümetten BRT’ye ‘bunu şöyle yap’ diye talimat verilmemelidir” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, yapıcı eleştirilerden icraatlarda yararlanmanın BRTK’nın menfaatine olacağını belirterek, halk içinde tansiyonun düşmesini istediklerini, bunun için devletin yayın organı BRT’ye önemli görevler düştüğünü söyledi.

Özgürgün, devletin resmi yayın kuruluşu BRTK’nın dünyadaki örnekleri gibi önemli görevler yaptığını; devletin politikalarını uygulayıp savunduğunu ifade etti. Meclisteki herkes de devletin içinde olduğuna göre BRTK’nın herkesin sesini duyurması gerektiğini belirten Hüseyin Özgürgün, uydu yayıncılığı için hükümetin destek verdiğini ve vereceğini anlattı.

Hüseyin Özgürgün, BRT’nin yeniden yapılandırılması gerektiğini; meclis komitesinde yasa tasarısının görüşülmesinin ertelendiğini ifade ederek, yetenekli ve değerli çalışanları olan BRT’de var olan yapının daha iyi çalışmasının sağlanması gerektiğini, yasanın geçmesiyle bunun hareketleneceğini; BRT yönetimine de daha iyi çalışma ortamı için görevler düştüğünü kaydetti.

Özgürgün, Türkiye’de havaalanında karşılama yapılmadığını belirterek, Başbakan’ın Ankara ziyaretiyle ilgili eleştirileri açıklığa kavuşturmak gerektiğini; Başbakan’a yapılanın tüm Başbakanlara yapılanla aynı olduğunu bildirdi.

Nüfus konusundaki eleştirilere değinirken, Rum tarafında daha fazla vatandaşlık verildiğini belirten Bakan Özgürgün, “Nüfus, Kıbrıslı Türklerden çok Rumların sorunu olması gerekirken, bu konuyu kendi kendimize antipropaganda yaptık” dedi.

Hüseyin Özgürgün, okullardaki grevle belli bir kesimin mağdur edildiği görüşünü yanıtlarken, hükümetin grev yasaklama noktasında olmadığını, ama değişik platformlara giden bu konuyu yeniden gözden geçirme ve daha fazla yara açılmasını önlemek gerektiğini belirtti. Özgürgün, “Okullardaki grev konusunda yeniden düşüneceğiz, çünkü istenmeyen boyuta doğru gidiyor” dedi.

SANER: “SÖYLEMLERİNİ ÇAKICI’YA YAKIŞTIRAMADIM”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın sabahki söylemlerini eleştirdi ve bunu hiç yakıştıramadığını söyledi. Saner, Çakıcı’ya, toplantıda olduğu bir zamanda yanıt vereceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından BRTK 2011 bütçesinin madde madde görüşülmesine geçildi. Tasarının maddeleri ve geneli oyçokluğuyla kabul edildi. Yapılan açık oylamada 26 kabul, 4 ret oyu kullanıldı. 20 milletvekili oylamaya katılmadı.

Meclis Genel Kurulu daha sonra Süt Endüstrisi Kurumu bütçesi görüşmeye başladı.

Bu haber toplam 11191 defa okunmuştur
BRTK ya 42 milyon TL bütçe Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans