Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlar Kurulundan Grevlere yasak
22 Şubat 2011 Salı Saat 03:04

Bakanlar Kurulundan Grevlere yasak

Bakanlar Kurulu bugün yaptığı olağanüstü toplantıda Arabahmet ve Atatürk ilkokulları ile Demokrasi Ortaokulu’ndaki grevleri yasakladı.

Cumhuriyet Meclisi’nde süren Genel Kurul Toplantısı sırasında olağanüstü gündemle toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Kurul Sözcüsü ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün basına açıklamada bulundu.

“EĞİTİM VE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ DOĞDU”

Özgürgün, geçen toplantıda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun okullardaki grevlerin yasaklanması (60 gün ertelenmesi) için Bakanlar Kurulu’ndan talepte bulunduğunu, ancak Bakanlar Kurulu’nun son noktaya gelmeden yasaklayıcı olmak istemediği görüşünü taşıdığını hatırlattı. Bu kapsamda grevin yasaklanmadığını ifade eden Özgürgün, bugün gelinen noktada ise söz konusu okullarda eğitim gören çocukların diğer çocuklardan 18 iş günü geride kaldığını ve burada bir eğitim ve fırsat eşitsizliği doğduğunu belirtti.

“YASAKÇI ZİHNİYET TAŞIMIYORUZ”

Özgürgün, Bakanlar Kurulu olarak yasakçı bir zihniyet taşımadıklarını, grevlerin; bir sorun vardır diye yapıldığını, grevin bir hak olduğunu, bu yüzden grevlerin yasakla değil diyalog ve sorunların çözülmesiyle kaldırılması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Ancak Arabahmet İlkokulu, Atatürk İlkokulu ve Demokrasi Ortaokulu’nda grevlerin 18 iş günüdür sürdüğünü, çocukların karne bile alamadığını belirten Hüseyin Özgürgün, bu durumdan dolayı eşitsizlik ve eğitim sorununun ortaya çıktığını, ayrıca geri dönülmez bir eğitim sıkıntısı yaşandığının tespit edildiğini kaydetti.

Bu tespitler çerçevesinde grevleri yasadıklarını belirten Özgürgün, mahkemeler ile AÖA’da 23 Şubat’ta başlayacağı duyurulan grevle ilgili sorulan bir soruya karşılık, Bakanlar Kurulu’nun grev yasaklama konusunda titiz olduğunu, “mutlaka bir nedeni vardır” diye baktığını, sorunların diyalogla çözülmesinden yana olduğunu, yasaklamaya karşı olduğunu ve ancak son noktada bu kararı alabileceklerini söyledi.

Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur
Bakanlar Kurulundan Grevlere yasak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans