Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daü de Libyalı öğrenciler eylem yaptı
23 Şubat 2011 Çarşamba Saat 19:04

Daü de Libyalı öğrenciler eylem yaptı

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) öğrenim gören Libyalı öğrenciler, Muammer Kaddafi karşıtı eylem yaparak, pankart açtı.

DAÜ Meydanı’nda toplanan Libyalı öğrenciler açtıkları pankartlarda, dünyaya “Libya Ateşler Altında, Bize Yardım Edin”, Kaddafi’ye de “Git” çağrısında bulunuldu.

Sayıları 12 olduğu bildirilen Libyalı öğrencilere yaklaşık 50 kişilik Türk ve Arap öğrenci grubu da destek verdi.

Açılan İngilizce, Türkçe ve Arapça pankartlarda,  “Halka Rağmen Yönetimlere Son”, “Çağımızın Firavunları Gidin Artık”, “Özgür Libya” ifadeleri dikkat çekerken, öğrenciler, Kaddafi’nin  “Bana karşı ayaklananlar hap alıyor” açıklamalarına “Biz de mi hap alıyoruz” yazılı pankartla cevap verdi.

Kaddafi’nin Libya’nın ünlü futbol kulüplerinden Ehli takımının taraftarlarının kendisini desteklediği açıklamasına göndermede bulunan bir Libyalı öğrenci de, Ehli’nin bayrağını eyleme taşıyarak, “Ben de Ehli taraftarıyım ama Kaddafi’ye destek vermiyorum” mesajı gönderdi.

Diğer yandan eylemciler, Libya’daki ayaklanmalar sırasında öldürülenlerin fotoğraflarını da pankartlara taşıdılar.

“4 GÜNDÜR AİLEMİZDEN HABER ALAMIYORUZ”

Yüksek lisans öğrencisi Mustafa Aburas, eylemlerinin Kaddafi’nin yaptıklarına karşı bir tavırdan ibaret olduğunu kaydederek, Libya’daki katliamların baş sorumlusunun Kaddafi ve oğulları olduğunu savundu.

4 gündür aileleriyle iletişim kuramadıklarını söyleyen Aburas, “Dünyaya Libya’da katliam yapıldığını duyurmak istiyoruz. Kaddafi’ye de mesaj göndermek istiyoruz. Gidişiniz kesinleşti. Libya halkı kalıcıdır, siz gidiyorsunuz. Tüm şehitlerin ve yaralıların hesabını soracağız. Hürriyet ve özgürlüğümüzü alacağız” diye konuştu.

KADDAFİ KARŞITLARINA DESTEK…

Diğer yandan KKTC’deki Libyalı öğrenciler adına Züheir Bedir, “Libya Halkı ile Diktatöryal Tahakküme Karşı Duruş” başlığı altında basın açıklaması okudu.

Bedir, “diktatör “ olarak nitelendirdiği Kaddafi’nin paralı askerlerine karşı Libya’da özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren vatandaşlarını desteklediklerini belirtti.

Bedir, dünya halkından Libya halkının meşru talepleri olan özgürlük ve adalet istemini, meşruiyeti kalmayan yönetime karşı duruşlarını desteklemesini beklediklerini ifade etti.

Bedir, Libya’da toplu kıyımlar yapılmakta olduğunu ve savaş suçu işlendiğini kaydederek, dünyadan hemen harekete geçmesini beklediklerini kaydetti.

Bedir, Kaddafi’ye de “Sen insanlığın düşmanı olarak Libya’ya yakışmıyorsun. Bu özgürlük çağında diktatörlere yer yoktur. Sen ve senin gibiler tarihin kirli yerlerinde yerini alacaktır” diye seslendi.

Bu haber toplam 11310 defa okunmuştur
Daü de Libyalı öğrenciler eylem yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans