Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis İç Tüzüğü değişiyor
24 Şubat 2011 Perşembe Saat 16:11

Meclis İç Tüzüğü değişiyor

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı, Meclis İç Tüzüğü’nün değiştirilmesine yönelik Hazırlık Komitesi’nin çalışmalarını tamamlayarak üzerinde mutabık kalınan ortak metni Meclis İç Tüzüğü gereği Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi

Meclis Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın başkanlığında Mecliste temsil edilen tüm siyasal partilerin temsilcilerinin ve Meclis teknik ekibinin katılımı ile toplanan Hazırlık Komitesi, Anayasa’nın amir hükümlerine göre çalıştı.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Cumhuriyet Meclisi Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın Başkanlığında, Mecliste temsil edilen tüm siyasal partilerin temsilcilerinin ve Meclis teknik ekibinin katılımı ile toplanan komite, çalışmalarını tamamlayarak, üzerinde mutabık kalınan ortak metni Meclis İç Tüzüğü gereği görüşmek üzere Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne iletmiştir.

Meclis İç Tüzüğü’nün değiştirilmesine yönelik olarak yapılan bu çalışmalarda Meclis çalışmalarında ortaya çıkan bir çok zorluğu aşmak, Meclisi daha etkin ve daha üretken konuma getirmek ve daha çağdaş, daha demokratik ve daha güncel bir İç Tüzük hazırlamak hedeflenmiştir.

Cumhuriyet Meclisi’nde yapılan tüm çalışmalarda olduğu gibi, bu çalışmalar süresince de, Anayasa’nın amir hükümleri gözetilmiş ve yapılan  tüm çalışmalar Anayasa’nın amir kurallarına paralel düzenlemeler olarak öngörülmüştür. Bu bağlamda Meclis Genel Kurulu’nun çalışmaya başlayabilmesi amacıyla öngörülen ‘nisap’ konusu Anayasa’nın emredici kuralları arasında düzenlenmiş olduğu için Komitece, Meclis İç Tüzüğünün bu konuya ilişkin maddesinde herhangi bir farklı düzenleme yapılmamış, yapılması düşünülmemiş ve yapılması yönünde herhangi bir öneri de gerçekleşmemiştir.

Bu amaçla oluşturulan Hazırlık Komitesi bir yıla yakın bir süre çalışmalarını sürdürmüş, bu konuda bir çok kez toplantı yapmak suretiyle çok ciddi bir çalışma süreci gerçekleştirmiş ve bu süreçte, Meclis çalışmalarını kurala bağlayan İç Tüzük değişikliklerini düzenlerken tüm katılımcıların konsensüs ve mutabakatını sağlama anlayış ve bilinci içinde olmuş ve bu ilkeye dikkat ederek çok önem vermiştir. Bu konuda çalışmalarını sürdüren Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi de bu bilinçle hareket etmeye devam edecektir.”

Bu haber toplam 1627 defa okunmuştur
Meclis İç Tüzüğü değişiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans