Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cep telefonları beyni etkiliyor
24 Şubat 2011 Perşembe Saat 17:48

Cep telefonları beyni etkiliyor

Henüz zararlı olduğu kanıtlanamasa da cep telefonuyla konuşmanın beyin faalieytlerinde farklılık yarattığı belirtildi.

ABD'de yapılan bir araştırma cep telefonlarının beyni etkilediğini ortaya koydu. Uzmanlara göre 50 dakika telefon kullanımından sonra beyinde şeker tüketimi artıyor. Bu, beyinde hareketliliğin de artması anlamına geliyor.

Ancak Amerikan Tıp Derneği (AMA) dergisinde yayımlanan araştırmada bu etkinin klinik öneminin bilinmediği vurgulandı. İngiliz uzmanlar da sonucun bir sağlık riskine işaret etmediğini belirtti.

Cep telefonunun sağlığa olası etkileri uzun bir süredir merak uyandırıyor. Danimarka'da 420 bin kişiyle yapılan bir araştırmada cep telefonu kullanımıyla kanser arasında bir bağlantı olmadığı belirlenmişti.

Manyetik alan beyni etkiliyor

47 kişiyle yapılan son araştırma ise telefon anteninden çıkan manyetik dalgaların etkisine odaklandı. Araştırmada manyetik alanın beyni etkilediği sonucuna varıldı ancak bunun sağlığa olumsuz bir etkisi olup olmadığı konusunda yeterli veri olmadığı belirtildi.

Araştırma kapsamında iki kulağa da cep telefonları iliştirildi. Telefonlardan biri kapalı tutuldu. Diğeri ise açık olmasınına rağmen, deneğin farkı anlayamaması için sessiz konuma alındı.

Daha sonra yapılan taramada, beynin antene yakın bölümünde glukoz kullanımının yüzde yedi arttığı tespit edildi.

Bu haber toplam 1886 defa okunmuştur
Cep telefonları beyni etkiliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans