Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daü-Sen Haberleşme özgürlüğümüz kısıtlanyor
25 Şubat 2011 Cuma Saat 17:09

Daü-Sen Haberleşme özgürlüğümüz kısıtlanyor

DAÜ Rektörlüğü’nce kapatılarak haberleşme özgürlüğünün engellendiği ve 2 Mart’taki mitinge yönelik sendikanın örgütlenmesinin engellenmeye çalışıldığı gerekçesiyle bir saatlik uyarı grevi ve eylem yaptı.

Muhalefet partilerinin temsilcilerinin de katılarak destek verdiği eylemde, “İtaat Etmeyeceğiz” yazılı siyah pankart taşıyan sendika üyeleri, susmayacaklarını göstermek amacıyla ağızlarına bağladıkları siyah bantları eylem yaptıkları Rektörlük binası önünde yaktılar.

Eylemciler, hukuki süreç devam ederken, Rektörlük makamını illegal olarak işgal ettiğini iddia ettikleri  Prof. Dr. Abdullah Öztoprak’a da “Kendinize güveniyorsanız güven oylamasına gidin” diyerek, bina önüne temsili sandık koydular.

ALTIOK

DAÜ-SEN Başkanı Hasan Altıok, eylemde yaptığı konuşmada, eski DAÜ’yü yaratma sloganıyla gelen yönetimin şu anda Rektörlük makamını yasa dışı olarak işgal ettiğini savunarak, “Onların eski DAÜ’den anladıkları otoriter, baskıcı yönetimi yeniden geri getirmekmiş” dedi.

Altıok, dekanın bile rektöre soru soramaz hale geldiğini, sorduğunda da itaatsizlikle suçlandığını ileri sürerek, DAÜ-SEN üyelerinin susmayacağını söyledi.

Altıok,  Öztoprak’ın işgal ettiği makamın meşru olmadığını savundu ve “Bizleri temsil etmiyorsunuz” diye konuştu.

Elektronik posta hesaplarını kapatarak kendilerini susturacak sananların yanıldığı, itaatkarlara ve emir kullarına karşı mücadele verdiklerini söyleyen Altıok, sandığı göstererek, “Kendinize güveniyorsanız, sandığı DAÜ çalışanlarının önüne koyun, güven oylamasına gidin” şeklinde konuştu.

Altıok, DAÜ yönetimini  istifaya çağırdı.

DENKTAŞ

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş da, DAÜ-SEN’in eylemine destek verdiklerini kaydederek, “Ülkede, ses kısma, hak alma alışkanlık haline geldi. Hakkını korumak da halkın alışkanlığı haline gelecektir” dedi.

İZCAN

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan da, ülkeye demokrasi gelmeden, Kıbrıs Türk toplumu kendi kendisini yönetmeden  DAÜ ve ülkedeki diğer sorunların bitmeyeceğini kaydetti.

İzcan, verilen kavganın ortak olduğunu, demokrasi, barış ve kendi kendini yönetme kavgası olduğunu söyledi.

ADEM

Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de, DAÜ’de yaşananların, Kıbrıs Türk halkına dayatılmaya çalışılan düzenlemelerin yansıması olduğunu söyledi.

Baskı, tehdit ve şantajla ülkenin yönetilmeye çalışıldığını iddia eden Adem, demokratik kurallara dayalı düzeni yaratacaklarını belirtti.

YOLDAŞ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ-BİR-SEN) Başkanı Tevfik Yoldaş, bugün DAÜ-SEN’e yapılanın 2009 yılında da kendi sendikalarına yapıldığını kaydederek, “DAÜ’de değişen bir şey olmadığını” savundu.

Yoldaş, düşünce ve ifade özgürlüğünün anayasal  bir hak, engellenmesinin de anayasal bir suç olduğunu söyledi.

Yoldaş, DAÜ-SEN’e yapılanın anlamının; “Bunların söyledikleri doğrudur, verecek cevabım yok, seslerini kısayım” olduğunu ileri sürdü.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, konuşma zamanının bittiğini, mücadelenin yerinin sokak olduğunu söyledi.

Çakıcı, ekonomik paketin geri çekilmesi ve kendi ülkesinin efendisi olmak gibi iki temel talepleri olduğunu belirterek, mevcut düzenin sona yaklaştığını ve statükonun devam edemeyeceğini söyledi.

Mevcut Meclis’in işlevinin bittiğini savunan Çakıcı,  halk iradesi tekrar oluşuncaya, yasal ve anayasal değişiklikler yapılıncaya kadar mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Ülkede artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, hükümet ve uzantıları gidinceye kadar geri adım atmayacaklarını söyleyen Çakıcı, 2 Mart’ın; Kıbrıs Türk halkının demokrasi hayatının yeniden şekilleneceği bir dönem olacağını iddia etti.

KANATLI

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı da,  demokratik, özerk, bilimsel üniversite mücadelesinde  DAÜ-SEN’le dayanışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Kanatlı, “Rektör, kendine bu kadar çok güveniyorsa sandık orada, güven oyundan geçmesini dileriz” dedi.

Bu haber toplam 11029 defa okunmuştur
Daü-Sen Haberleşme özgürlüğümüz kısıtlanyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans