Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afrika Gazetesi, Bu saldırı sadece bize değildir
26 Şubat 2011 Cumartesi Saat 13:08

Afrika Gazetesi, Bu saldırı sadece bize değildir

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent, bu akşam Afrika gazetesine yapılan silahlı saldırıyla ilgili olarak, “Bu yalnız bize karşı değil, toplumda yükselen sesleri yıldırmak için yapılan bir saldırıdır.

“KİMSEYİ GÖRMEDİK”

Olaydan bir süre sonra, polisin ablukaya aldığı binadan aşağıya inerek apartmanın önünde bekleyen kalabalığa açıklamada bulunan Şener Levent, olayın yaşandığı sırada gazetede kendi odasında bulunduğunu, silah seslerini duyunca gazetedeki diğer çalışanlarla birlikte koridora ve balkona çıktıklarını ancak kimseyi göremediklerini anlattı.

Bilinmeyen kişi veya kişilerin dışardan kurşunlamak yerine içeriye girerek kapının üzerine not da bıraktığını belirten Levent, “Cüretli biri olduğu görülüyor” dedi.

Kapıya “Bu seferlik böyle oldu. Bir dahaki sefere canından olursun” şeklinde not bırakılan saldırıyı, “kendilerini susturmaya yönelik bir saldırı” olarak değerlendiren Levent, geçmişte de benzer saldırılara uğradıklarını anımsatarak, “Bu kez failin bulunması için ipuçları var” dedi.

Olayın failinin bulunmasından umutlu olup olmadığı yönündeki soruya karşılık Levent, “Emin değilim. Bu siyasi bir olay” derken şüphelendiği biri veya birileri olup olmadığı sorusuna “Tabii ki bu, karanlık güçler, yeraltı, silahlı güçlerin işidir” yanıtını verdi.

“Mitinge katılımı düşürmeye yönelik bir saldırı olabileceğini” de savunan Şener Levent, “Bu; yalnız bize karşı değil, toplumda yükselen sesleri yıldırmak için yapılan bir saldırıdır. Umdukları gibi geri adım atılmayacak. Bizi susturamayacaklar” şeklinde konuştu.

Olayın duyulmasının ardından Afrika Gazetesi’nin bulunduğu apartmanın önüne gelen bazı siyasi parti başkan ve yetkilileri ile sendikacılar, gazetenin Genel yayın Yönetmeni Şener Levent ile gazete çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini ileterek olayı kınadı.

Bu arada Lefkoşa Polis Müdürü Pervin Gürler de, olay yerine gelerek gazetenin bulunduğu kata çıktı ve incelemelerde bulundu, olayla ilgili bilgi aldı.

Öte yandan olay yerinde inceleme yapan polis, gazetecilerin saat 21.30’da binaya girmesine izin verdi. Afrika gazetesinin bulunduğu dairenin balkonuna “Susmayacağız“ yazılı bir pankart asıldığı gözlemlendi.

SOYER: “VAHŞİ, AKIL ALMAZ BİR SALDIRI. KABUL EDİLEMEZ”

Olay yerine gelen CTP - BG Genel başkanı Ferdi Sabit Soyer, saldırıyı “vahşi, akıl almaz” olarak değerlendirerek “Bu kabul edilemez” dedi.

“Bu kurşun düşünceye, özgürlüğe sıkılan kurşundur” diyen Soyer, demokrasi ve insan haklarına bağlı kimsenin bu saldırıyla yıldırılamayacağını söyledi.

Soyer, “2 Mart’ta yapılacak mitingde halk daha da kararlılıkla sokağa çıkarak gerici güçleri geriletecektir” dedi.

Polisin olayı bir an önce aydınlatması yönündeki beklentisini dile getiren Soyer, “Bu olay da faili meçhul bir hadise olarak kalmamalı” dedi.

ÇAKICI: “KIBRIS TÜRK HALKINA ATILAN KURŞUNDUR”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, “Bu sadece Şener Levent ve arkadaşlarına değil, Kıbrıs Türk halkına atılan bir kurşundur” dedi.

Kıbrıs Türk halkının, bir mücadele içinde olduğunu, Afrika gazetesinin de bu noktada ciddi bir duruş sergilediğini belirten Çakıcı, “Bundan rahatsız olanlar silaha başvurdu. Tolumdaki uyanışı sindirmek için yapıldı, ancak Kıbrıs Türk halkını sindiremeyecekler. Halk, tüm engellere karşı mücadelesini sürdürecek” şeklinde konuştu.

Polisi ve tüm emniyet güçlerini göreve çağıran Çakıcı, bir daha böyle olayların yaşanmaması dileğinde bulundu.

AKINCI: "BU, DÜŞÜNCEYE SIKILAN BİR KURŞUNDUR"

Eski milletvekili Mustafa Akıncı da, Şener Levent’e dayanışmasını belirtmek için geldiğini belirterek “Bu, düşünceye sıkılan bir kurşundur. Lanetliyorum” dedi.

KAPTAN: “BU OLAYLAR BİZİ BİRBİRİMİZE DAHA FAZLA KENETLER”

Sendikal Platform adına konuşan KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, “Bu demokrasi ve özgür düşünceye sıkılan kurşundur” diyerek, aydın kesimlerin korkuyla sindirilemeyeceğini söyledi.

“Bu olaylar bizi birbirimize daha fazla kenetler ve verdiğimiz mücadelenin önemini gösterir” diyen Kaptan, mücadeleden dönmeyeceklerini belirterek yapılan saldırıyı kınadı.

Daha sonra tekrar söz alan Şener Levent, kendilerine dayanışma için gelen herkese teşekkür ederek, “Bizi böyle kenetlenmiş olarak görmelerinden memnunum. Bilsinler ki bizi daha çok kenetleyecekler. Görüş farklılıkları önemli değil, hepimizin yolu birdir” dedi.

SERDAR DENKTAŞ: "KABUL EDİLEMEZ… TASVİP ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da yaptığı yazılı açıklamada, Afrika gazetesine yapılan silahlı saldırının “düşünce ve basın özgürlüğüne” yapıldığını söyleyerek olayı kınadı.

Denktaş, “Düşüncesi ne olursa olsun, hiç kimseye veya kuruluşa böyle bir saldırı yapılması asla kabul edilemez. Bu halkın haber ve bilgi alma özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır, tasvip etmemiz mümkün değildir. Polisimizi olayın faili veya faillerini bulmak için göreve davet eder, Afrika gazetesi çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi sunarım” dedi.

KSP

Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) de yaptığı yazılı açıklamada, Afrika gazetesine dayanışmasını bildirerek tüm ilerici demokrat kesimleri bir araya gelmeye ve mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

Açıklamada, “Eskiden Kıbrıs'ta Rum - Türk kavgasını körükleyenler şimdi de Kuzey Kıbrıs'ta halkı birbirine kırdırmaya çalışıyorlar. Bu saldırıyı yapanların demokrasiye saygıları yoktur. Bunu yapanlar demokrasiden korkanlardır. Bunu yapanlar halkın kendi kendini yönetmesine tahammül edemeyenlerdir…” ifadelerine yer verildi.

GÜRCAFER

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de yazılı açıklamasında, Afrika gazetesine yapılan saldırıyı “çirkin ve demokrasimize yapılan bir saldırı” olarak değerlendirerek kınadı.

Gürcafer, “Bunu gerçekleştiren zavallıların Kıbrıs Türkü’nün bu tür ucuz oyunlara gelmeyecek kültüre ve zekaya sahip bir toplum olduğunun farkına varmış olmaları gerekirdi” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 11260 defa okunmuştur
Afrika Gazetesi, Bu saldırı sadece bize değildir Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans