Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski Kthy çalışanları cadırlı eylem
28 Şubat 2011 Pazartesi Saat 17:34

Eski Kthy çalışanları cadırlı eylem

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) eski çalışanları, KTHY Genel Merkezi önünde çadır eylemi başlattı.

Bugün saat 14.00’te başlayan eyleme Cumhuriyeti Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Sendikal Platform temsilcileri destek verdi.

Hava Sen Başkanı Buran Atakan eylemde yaptığı konuşmada, KTHY’nin batmasıyla ülkenin göklerdeki bayraklarının yere indirildiğini ifade ederek, çalışanların KTHY’nin kurtarılması için büyük mücadeleler verdiğini kaydetti.

CTP, DP ve Sendikal Platform’un katkılarıyla eylemler yaptıklarına, ancak hepsinin sonuçsuz kaldığına işaret eden Atakan, KTHY’nin batmadığını batırıldığını ve bunun sadece işsiz kalan 300 kişinin değil tüm Kıbrıs Türk halkının sorunu olduğunu kaydetti.

KTHY çalışanlarının 5 aydır sokaklarda olduğunu, maaş ve işsizlik parası alamadıklarını  vurgulayan Atakan, “yeni şirket kuruyoruz”, “sizleri bugün işe alacağız”, “yarın işe alacağız” söylemlerinin üzerinden tam 5 ay geçtiğini anlattı.

Bugün itibariyle çadır eylemi başlattıklarını belirten Atakan, “Bu ateşe ‘sabır ateşi’ diyeceğiz ve hakkımızı alana, sorunlara çözüm bulana kadar eylemleri sürdüreceğiz” dedi.

“Çalışanlar olarak çocuklarımızı okuldan alıyoruz. Arabalarımızın, evlerimizin ve çocuklarımızın okul taksitlerini ödeyemediğimizden dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” diyen Atakan, yetkililere çağrı yaparak “Ya halkın sesine kulak vereceksiniz, ya çekip gideceksiniz” dedi.

2 Mart’ta İnönü Meydanı’nda yapılacak mitinge destek vereceklerini söyleyen Atakan, tüm halkı mitinge katılmaya davet etti.

Atakan, tüm halktan, sendikalardan, partilerden, sivil toplum örgütlerinden mücadelelerine destek vermelerini istedi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, KTHY çalışanlarının durumunun çok büyük bir utanç olduğunu söyledi.

Birçok insanın işten atıldığını, işsizlik parası ve ihtiyat sandığında olan paralarını alamadıklarını anlatan Çakıcı, hükümeti, ciddiye alıp sorunları çözmemekle suçladı.

KTHY çalışanlarına her zaman destek olacaklarını vurgulayan Çakıcı, “Ümidimizi hiç bir zaman yitirmedik. Hep birlikte mücadele edeceğiz ya hep beraber var olacağız, ya hep beraber yok olacağız” dedi.

Her türlü dayatmaya karşı duracaklarını da ifade eden Çakıcı, hükümeti duyarlı olmaya çağırdı.

Çakıcı, KTHY çalışanları için hükümetle görüşme talep ettiklerini ekledi.

GENCAL

Sendikal Platform Temsilcisi İbrahim Gencal da, 5 aydır direnen KTHY çalışanlarının sorunları çözülene kadar onları destekleyeceklerini söyledi.

“Buradan ya zaferle, ya zaferle çıkacağız. Bunun başka yolu yoktur” diyen Gencal, 2 Mart’ta yapılacak mitingde Kıbrıs Türk halkının sesini tüm dünyaya duyuracağını kaydetti.

SOYER

CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer de, KTHY eski çalışanlarının eyleminin geçmişte yapılan eylemlerden çok farklı olduğuna dikkat çekerek, eylemin KTHY çalışanlarının açıkta bırakılmasına dönük ciddi bir protesto olduğunu vurguladı.

“Devlet varsa, devleti var eden nokta vefadır. Eğer devletsek KTHY çalışanlarına bu vefayı göstermek lazım” diyen Soyer, KTHY çalışanlarının 2004 referandumuna kadar Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılan penceresi olmak için çok büyük çabalar harcadığını, en zor günlerde en büyük çileyi çektiğini anlattı.

Çalışanların tüm özverisine rağmen KTHY kapatıldıktan sonra çalışanların sokakta kaldığını ifade eden Soyer, KTHY çalışanlarına reva görülenin asla kabul edilemez olduğunu vurguladı.

KTHY çalışanlarının bir şekilde istihdam edilmesi gerektiğine dikkat çeken Soyer, bundan sonra kaybedilecek bir günleri dahi olmadığını kaydetti.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’la birlikte meclise KTHY çalışanlarının durumu için görüşme önerisi verdiklerini belirten Soyer, KTHY çalışanlarının sorunları çözülene kadar uğraşacaklarını söyledi.

“Bu memleketten vazgeçmeyeceğiz” diyen Soyer, KTHY eski çalışanlarının her zaman yanlarında olacaklarını yineledi.

Bu haber toplam 11703 defa okunmuştur
Eski Kthy çalışanları cadırlı eylem Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans