Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toplumsal Varoluş Mitinginde neler oldu
02 Mart 2011 Çarşamba Saat 18:01

Toplumsal Varoluş Mitinginde neler oldu

Sendikal Platform tarafından düzenlenen ve platform dışından bir çok örgüt ile Özgürlük ve Reform Partisi dışındaki muhalefet partilerinin destek verdiği “İkinci Toplumsal Varoluş Mitingi” bugün yapıldı.

İnönü Meydanı’nda yer alan mitinge üyelerinin katılabilmesi için bazı sendikalar kısa süreli, bazıları ise tam gün greve gitti.

Mitingde, Türkiye’den Özgürlük ve Dayanışma Partisi de 2 kişi ile temsil edildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kullandığı bayrakları miting alanına  sokmak isteyen bazı şahıslara izin verilmedi. Bu kişilerin ellerindeki söz konusu bayraklar polis ve bir kısım sendikacılar tarafından alındı.

Bugünkü mitingde 28 Ocaktaki mitingden farklı olarak Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayraklarının yoğunluğu dikkat çekti.

Sendikal Platform adına mitingde ilk konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası Başkanı Mehmet Özkardaş, hükümetin aldığı kararların halkı bitirme noktasına getirdiğini öne sürdü.

Özkardaş, Kıbrıs Türk halkının neden sokakta olduğunun hala bazı çevreler tarafından bilinmediğini belirterek, Kıbrıs Türk halkının amacının kendi evini ve kurumlarını yönetmek olduğunu kaydetti.

Özkardaş, kendi kurumlarının başında olmak istediği için kimsenin Kıbrıs Türklerine, “Türkiye’yi sevmiyor” diyemeyeceğini dile getirdi.

Ardından, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri İzzet İzcan platforma çıkarak katılımcıları selamladı.

Mitinde ikinci konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Adnan Eraslan da, “Kıbrıs bizim vatanımızdır. Burada doğduk burada ölüp gideceğiz. Dayatılanları kabul etmeyecek, çocuklar ve gençler göç yoluna düşmesin diye bu topraklara tutunacağız” dedi.

Kıbrıs’ta kalıcı bir barış için mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Eraslan, çözüm ve barıştan yana olan isteklerini dile getirdi.

Kıbrıs Türkü’nün toprağına sahip çıkmaya devam edeceğini belirtmek için meydanları doldurduğunu söyleyen Eraslan, hükümetin tüm uğraşlarının boşuna olduğunu ileri sürdü.

Yapılan konuşmaların ardından İnönü Meydanı’ndaki miting Arda Gündüz ve grubunun verdiği konserle sona erdi.

Bu haber toplam 11204 defa okunmuştur
Toplumsal Varoluş Mitinginde neler oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans