Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mecliste Kthy çalışanları görüşülüyor
03 Mart 2011 Perşembe Saat 13:55

Mecliste Kthy çalışanları görüşülüyor

Meclis Genel Kurulu, bugünkü toplantısında ilk olarak, CTP Grubu ile TDP ve DP’ye bağlı milletvekillerinin birlikte sunduğu Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın ve çalışanlarının bulunduğu durum ile ilgili genel görüşme açılması önerg

Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı, Pazartesi günü gerçekleştireceği toplantıda, özel gündemli toplantıyla gerçekleştirilecek genel görüşmenin tarihini saptayacak.

Genel görüşme açılması talebinin gerekçesi şöyle:

“KTHY’de uygulanan gizli lokavt nedeniyle açıkta kalan, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımları yapılmayan borçlarına karşılık Hay-Koop’a yatırılmak üzere maaşlarından kesilip yatırımları yapılmayan ve maaş-ücret ve işsizlik ödeneği alamayan KTHY çalışanlarının sorunlarına çözüm üretmek.”

SOYER

Konuyla ilgili ilk konuşmayı yapan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarının siyasi partilere gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında kendisini de ziyaret ederek verdikleri ve bir kurt köpeğinin 4 kedi yavrusunu emzirdiği fotoğrafı Başbakana ve vekillere gösterdi.

Onur Air ve Sky Airline şirketlerinin KKTC’ye uçmaya gayret ettiğine dair haberlere atıfta bulunan Soyer, Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarının cami avlusuna atıldığını savunarak, “Çalışanlar aylardır, ihtiyat sandığı ödeneğini, maaş ve ücretlerini alamıyor. Ne olacakları de belirsizdir. Bir devlet böyle olamaz. Doğada var olan bir köpek bile, fazla sütüyle kedi yavrularını emziriyor” dedi.

Soyer, iktidar milletvekillerinden önergeye destek vermelerini istedi.

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın gayrı menkulleri konusunda ise Soyer, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın slotlarının kim tarafından kullanıldığının araştırılmasını istedi ve Türk Hava Yolları’nın Çek Hava Yolları’nın satışa çıkarttığı slota 8 Milyon Sterlin önermesine karşın, bu slotları alamadığını anımsattı.

Soyer, tek bir kuruş olmadan bu slotlar THY tarafından kullanılıyorsa, bunun  meclis ve başbakan tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

Soyer, “KTHY beytambal oldu” ve yeni havayollarında istihdam edilmeyecek KTHY çalışanlarının devlete alınmasını istedi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, söz alarak, ilk olarak, Bakanlar Kurulu’nun dün özelleştirme yasasını sonuçlandırmadığını, bu konunun yanlış anlaşıldığını söyledi.

Araştırma önergesinin 3 parti tarafından verildiğini hatırlatan Başbakan Küçük, KTHY konusunun zaten mecliste sürekli konuşulmakta olduğunu, bu konuda  meclis araştırma komitesi bulunduğunu ve başbakanlık Denetim Kurulu’nun da gündeminde olduğunu hatırlattı.

Kıbrıs Türkü’nün yeni hava yolunun kurulmakta olduğunu da belirten Küçük, yeni havayollarına eski KTHY çalışanları arasından  ihtiyaç duyulan   personelin alınacağını, kalanın da dışarıdan tamamlanacağını ifade etti.

Slotlar konusuna da değinen Küçük, KTHY’nin Londra Heathrow’a uçuşlarının hafta sonu olduğunu hatırlattı.

Küçük, genel görüşme talebine olumlu oy vereceklerini de söyledi.

Başbakan Küçük’ün konuşmasının ardından genel görüşme açılması oy birliği ile kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu toplantısında daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

Bu haber toplam 11069 defa okunmuştur
Mecliste Kthy çalışanları görüşülüyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans