Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
07 Mart 2011 Pazartesi Saat 13:00

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadınların “eşit işe eşit ücret” sloganıyla başlayan ve 100. yılına ulaşan mücadelesinin simgesi “8 Mart Dünya (Emekçi) Kadınlar Günü” KKTC’de de etkinliklerle kutlanıyor. Kadın örgütleri, siyasi partiler ve sendikaların et

UBP Kadın Kolları bugün saat 15.00’te YDÜ Kütüphanesi’nde, Başbakan’ın eşi Gülin Küçük himayesinde “kadınlarımızın ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal alandaki rolü” konulu konferans düzenleyecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Organizasyon Komitesi bugün saat 18.30’da YDÜ Kütüphanesi’nde “Kadın ticareti” konulu söyleşi gerçekleştirilecek; KTAMS’ta ise “Toplumsal cinsiyet” konulu yuvarlak masa toplantısı yapılacak.

BES ile PEO bugün saat 13.00’te, Lokmacı Sınır Kapısı’nda ortak açıklama yapacak.

Gönyeli Belediyesi etkinlikler kapsamında, bugün saat 16.30’da belediye konferans salonunda Dr. Derya Korun’un konuşmacı olacağı “Kadın sağlığı-genital sistem kanserleri” konulu konferans düzenliyor. Gönyeli Belediyesi, yarın belediyeye ait otobüslerde kadınlardan ücret almayacak.

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), bugün saat 14.00’te sendika binasında kokteyl düzenleyecek.

Yarın ise sendikanın kadın yönetim kurulundan oluşan bir heyet 09:30’da Zübeyde Hanım’ın büstüne, 10:30’da da Süheyla Küçük’e ziyaretlerde bulunacak.

Kamu-İş ise, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Ankara’da Türk Metal Sendikası’nın 16. Kadın İşçileri Kurultayına Başkan Sami Dilek ve Genel Sekreter Erdoğan Özkan ile iki kadın temsilci ile katılıyor.

Kamu-İş’ten bir heyet saat 10.00’da Zübeyde Hanım büstüne çelenk koyacak.

Kamu-İş yarın ayrıca örgütlü bulunduğu iş yerlerinde hediye dağıtacak.

EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ

Gün nedeniyle kadın örgütleri ve siyasi parti kadın kolları Lefkoşa’daki Zübeyde Hanım büstünü farklı saatlerde ziyaret ederek çelenk koyacak. Kadın örgütleri devlet ve hükümet yetkililerine de ziyaretler yapacak.

Yarın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü Yürüyüşü” düzenlenecek. Yürüyüş saat 15.30’da 10 Yıl Parkı’nda (Kuğulu Park) başlayacak.

Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Eroğlu, “Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle yarın saat 19.00’da Merit Lefkoşa Hotel’de resepsiyon verecek.

YÜRÜYÜŞE DAVET BROŞÜRLERİ

Siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden oluşan “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Organizasyon Komitesi” yarın düzenlenecek “Dünya Emekçi Kadınlar Günü Yürüyüşü”ne halkı davet etmek için bu sabah Lefkoşa’daki kavşaklarda bildiri dağıttı.

KTAMS’ta yarın “Araplara satılan kızlarımız” konulu kitapla ilgili sohbet toplantısı düzenlenecek. Neriman Cahit ile Eralp Adanır’ın katılacağı toplantı saat 13.30’da başlayacak.

Gece de KTÖS’de “Kadın ve örgütlü toplum” konulu panel yapılacak. KTÖS, HAVA-SEN ve BES tarafından düzenlenen ve saat 19.00’da başlayacak panele konuşmacı olarak Eylem Ateş ile Doğuş Derya katılacak.

Gün nedeniyle Gazimağusa’da bildiri ve koza yaka iğnesi dağıtımı, Güzelyurt’ta ise narenciye fabrikalarında çalışan emekçi kadınlara çiçek dağıtılacak.

KADINLAR KONSEYİ

Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi, yarın saat 09.00’da Gönyeli Belediyesi binasında etkinlik düzenleyecek. Etkinlikte, TC eski Devlet Bakanlarından Işılay Saygın, Türk Kadınlar Konseyi ikinci Genel Başkanı Fatoş İnal, Şube Başkanları, Büyükada Belediye Başkanının eşi Hatice Farsakoğlu ve Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Genel Başkanı Dr. Latife Birgen konuşacak.

Konseyin davetlisi olarak Türk Kadınlar Konseyi’nin Ankara, İstanbul, İzmir, Manisa ve Denizli şubelerinden 400 üye KKTC’de bulunuyor. Bugün Gazimağusa bölgesindeki tarihi ve turistik yerleri gezen konuk kadın heyeti, yarınki toplantıya da katılacak.

Yarın saat 11.15’te Atatürk, Dr. Küçük anıtları ve Zübeyde Hanım Büstü’ne çelenk koyacak kadınlar, Barbarlık Müzesi ve Lefkoşa Surlariçi bölgesini gezecek.

Meclis Başkanı’nın vereceği öğle yemeği sonrasında resmi ziyaretler yapılacak ve akşam da Dome Otel’de yemek düzenlenecek.

Konuk heyete, 9 Mart’ta Güzelyurt ve Lefke bölgesi, 10 Mart’ta ise Girne Bölgesi gezdirilecek.

YKB’NİN ETKİNLİKLERİ

Yurtsever Kadınlar Birliği, 8 Mart Kadınlar Günü’nü bir dizi etkinlikle kutluyor. Önceki gün başlayan etkinliklere bugün de devam ediliyor.

KKTCELL sponsörlüğünde Sosyal Riskleri Önleme Vakfı ve birlik işbirliğinde hedeflenen Kadın Konukevi Projesi’ne ilk adım konseriyle ilgili bu sabah basın toplantısı düzelendi.

Bugün saat 18.30-19.30 İş Kadınları Konağı’nda KKTCEL işbirliğiyle “Kadın İstihdamı ve Kadının İş Hayatındaki Önemi” konulu panel düzenlenecek. Panelde KKTCELL İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tuba Kara ile İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen konuşacak.

KAYAD

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD), 4 Mart’ta başlattığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftası programına yarın 10.00-13.00 saatleri arasında Tatlısu Belediyesi ile çevre etkinliği ve “Kadına Yönelik Şiddet” konulu söyleşiyle devam edecek.

Yarın gece saat 20.30’da Dorian’da Gommalar ile Müzik Dinletisi ve Açık Mikrofon (Şiirini, Öykünü, Şarkını Al Gel!) etkinliği düzenlenecek.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ

Gazimağusa Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine bugün Doğu Akdeniz Üniversitesi-KAEM, DAÜ İletişim Fakültesi ve Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği ile işbirliğiyle saat 17.00’de Belediye Sarayı’nda Neriman Cahit’in “Araplara Satılan Kızlarımız” adlı kitabının tanıtımı için etkinlikle başlayacak. Saat 19.30’da ise DAÜ İletişim Fakültesi’nce “Annem Hakkında Herşey” (All About My Mother) isimli filmin gösterimini MAGEM salonunda gerçekleştirecek.

Yarın Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’nin “Kadın Seramikçiler Sergisi” belediyenin Osman Gökçe Sergi Salonunda saat 17.00’de açılacak ve sergi 15 Mart’a kadar açık kalacak. Sergide 8 kadın seramikçi Bedia Kale, Behice Saçıldı, Hayal Dimililer, Nergül Gezer, Nevber Okur, Özge Refik Kutsay, Semral Öztan, Sinem Saydam’ın eserleri sergilenecek.

Yarın DAÜ İletişim Fakültesi “Saatler” (The Hours) adlı filmin gösterimini saat 19.30’da MAGEM salonunda gerçekleştirecek.

UBP

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bugün Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ni ve Milli Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheylâ Küçük’ü  ziyaret edecek.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük himayelerinde “Kadınlarımızın Ekonomik, Siyasi, Kültürel ve Sosyal Alandaki Rolü” konulu konferans bugün saat 15.00’te YDÜ Büyük Kütüphanesi Salon 4’te yer alacak. Konferansa konuşmacı olarak TC eski bakanlarından Işılay Saygın, milletvekilleri Şerife Ünverdi ve Afet Özcafer, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tanju Gürkan, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Beslenme-Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan katılacak.

UBP Kadın Kolları, yarın saat 10.30’da Atatürk Anıtı, Dr. Fazıl Küçük Anıtı ve Zübeyde Hanım büstüne çelenk koyup saygı duruşunda bulunacak.

CTP-BG

CTP - BG, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ‘Tezgahımız Emek Dokuduğumuz Gelecek’ temasıyla bir dizi etkinlik düzenleyecek.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde beş ilçede günün anlamıyla ilgili bildiri dağıtımı yapılacak.

Geçtiğimiz cuma akşamı Gönyeli Belediyesi binasında “100’üncü yılda 100 Kadın 100 Portre Sergisi” devam eden CTP-BG yarın saat 08.00’de Gazimağusa Anıt Çember’de bildiri ve koza yaka iğnesi dağıtacak.

Yarın Lapta’da bildiri ve koza yaka iğnesi dağıtılacak.

CTP-BG’li kadınlar yarın Güzelyurt’ta narenciye fabrikalarında çalışan emekçi kadınlar ziyaret edilerek bildiri ve çiçek dağıtacak.

İskele’de yarın devlet daireleri ve bankalarda çalışan kadınlara, bildiri ile kozadan yapılmış yaka iğnesi dağıtılacak. Aynı şekilde, Yenierenköy, Yeşilköy ve Ziyamet ilkokullarına da gidilecek.

GAÜ

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “Kadınca Esintiler 3” karma resim sergisi, “Sanat Pınarında Kadınlarımız” isimli dans ve müzik programı ile “KKTC’de Kadının İnsan Hakları” konulu panelle kutlayacak.

Yarın saat 18.00 de GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs Uluslararası Kongre Salonu Spectrum Hall Fuaye Sergi Alanında gerçekleşecek olan “Kadınca Esintiler 3” karma resim sergisinin açılışını Başbakanı İrsen Küçük’ün yapacağı bildirildi.

GAÜ Sahne Sanatlarının dans gösterisi, Ulus Yeşilada yönetiminde Kıbrıs Türk Musiki Cemiyeti Korosu eşliğinde Peyman Uzun'dan şarkıların söyleneceği ve Sema Özcan'dan Hafif Batı Müziği dinletisinin yapacağı “Sanat Pınarında Kadınlarımız” isimli dans ve müzik dinletisi, resim sergisinin ardından gerçekleşecek.

GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs Millenium Kompleks Senato Hall Kongre Salonunda saat 14.00’te GAÜ Beşeri Bilimler Fakültesi tarafından organize edilen “KKTC’de Kadının İnsan Hakları” konulu panel de düzenlenecek. Panele, UBP Milletvekili Afet Özcafer, Avukat Ceren Göynüklü, Avukat Fatma Demirer ve Psikolog Enil Afşaroğlu konuşmacı olarak katılacak.

UKÜ’DE “KIBRIS TÜRK TOPLUMUNDA KADIN VE SİYAET” PANELİ

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yarın 11.00’de “Kıbrıs Türk Toplumunda Kadın ve Siyaset” konul panel düzenliyor. Kadın siyasetçilerin bir araya geleceği panel yanında İletişim Fakültesi öğrencilerinin “kadın halleri” konulu fotoğraf sergisi de açılacak. UKÜ Çevik Uraz Konferans Salonu’nda yer alacak panele UKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nüket Saracel oturum başkanlığı yapacak. Panele konuşmacı olarak CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu, UBP Milletvekili Afet Özcafer, TDP Kadın Kolları Üyesi Gülçin Erkmen ve DP Kadın Kolları Üyesi Kıymet Deva katılacak.

LEFKOŞA BAŞKENT LİONS KULÜBÜ VE ÇGD ANTALYA ŞUBESİ

Lefkoşa Başkent Lions Kulübü ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Antalya Şubesi, 8 Mart’ta “Bir Kadın Tanıdım” adlı tiyatro etkinliği sunacak.

2009 yılında hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatını konu alan “Bir Kadın Tanıdım”, yarın saat 14.30’da ve 20.00’de YDÜ’de; 9 Mart Çarşamba günü saat 20.00’de GAÜ’de ve 10 Mart Perşembe günü saat 14.30’da ise DAÜ’de sahnelenecek.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyelerinin rol aldığı oyunun biletleri öğrencilere 5, yetişkinlere 10 TL’den satılacak. Biletler Lefkoşa Başkent Lions Kulübü üyelerinden veya oyun öncesi kapıdan alınabilecek.

MKD

Mağusa Kültür Derneği, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Aile Eğitimi” konulu seminer düzenliyor.

Sencer Genç tarafından verilecek seminer, yarın saat 18.00’de dernek binasında yer alacak.

Bu haber toplam 11812 defa okunmuştur
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans