Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgürgün, Laü de konferans verdi
08 Mart 2011 Salı Saat 17:29

Özgürgün, Laü de konferans verdi

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum tarafının tutumu nedeniyle yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kıbrıs Türk tarafının adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için her zaman olduğu gibi iyi niyetle müzakerelere devam etmeye

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ)’de düzenlenen konferansta konuşan Özgürgün, izolasyonları sonlandırma sözü veren uluslararası toplumu sözünü yerine getirmemekle suçladı.

KIBRIS SORUNUNUN GEÇMİŞİ

Özgürgün, Kıbrıs sorununun bugününü anlayabilmek ve yarını hakkında fikir oluşturabilmek için sorunun tarihi geçmişini bilmenin önemine dikkat çekerek, tarihi süreçle ilgili detaylı bilgi verdi.

Konuşmasında Kıbrıs Türkü’ne uygulanan izolasyonlara da değinen Özgürgün, uluslararası toplumu 7 yıl önce sona erdirme sözü verdiği izolasyonlarla ilgili somut adım atmamakla ve Kıbrıs Türk halkını Rum boyunduruğu altına sokmaya yönelik sözde önlemlerle göz boyamakla suçladı.

MÜZAKERELER

Müzakere sürecine de dikkat çeken Özgürgün, bugüne kadar ele alınan yönetim ve güç paylaşımı, Avrupa Birliği ve ekonomi konularında bazı yakınlaşmalar sağlanırken; mülkiyet, toprak ve güvenlik ile garantiler konularında henüz kayda değer bir ilerleme olmadığını kaydetti.

Özgürgün, görüşmelerde Türk tarafının yapıcı ve yaratıcı öneriler sunarken, Rum tarafının mülkiyet başlığını toprak konusuyla birlikte tartışma girişiminde bulunduğunu anlattı.

Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılması amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban’ın önce New York, ardından da Cenevre’de liderlerle bir araya geldiğini kaydeden Özgürgün, bu görüşmelerde de Rum tarafının pratik bir öneri sunmadığını söyledi.

Özgürgün, tüm bu olumsuzluklara rağmen Kıbrıs Türk tarafının çözümün ancak müzakere masasında bulunacağı anlayışıyla adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için her zaman olduğu gibi iyi niyetle müzakerelere devam etmeye kararlı olduğunu, adada egemenliğin ve Kıbrıs’taki hakların güvencesinin KKTC olduğunu vurguladı.

TURİZM VE ÜNİVERSİTELER

Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının ekonomik kalkınmasında önemli bir yer tutan turizm sektöründe de büyük boyutlarda ilerleme sağlandığını kaydetti.

Üniversite sektörüyle ilgili de Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim gören her öğrenciye  yüksek kalitede eğitim verildiğini söyledi.

Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgede bir eğitim merkezi halini almasını sağlayan üniversitelerin Kıbrıs Türk Halkının gururu ve geleceği olduğunu vurguladı.

Bu haber toplam 11104 defa okunmuştur
Özgürgün, Laü de konferans verdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans