Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke 39. kurtuluşunu kutladı
17 Ağustos 2013 Cumartesi Saat 09:41

Lefke 39. kurtuluşunu kutladı

Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının yıl dönümü nedeni ile Lefke’nin 39. kurtuluş yıl dönümü törenlerle kutlandı. Lefke’de ilk tören, Lefke Kemal Özalper Şehitliği’nde düzenlendi.

Lefke Kemal Özalper Şehitliği’nde yer alan törende, protokol sırasına göre çelenkler konuldu. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi ve  Şehitlik Özel Defteri imzalandı.


Özel defteri, Güzelyurt Kaymakamlığı adına merkez kaymakamı Salih Gürpınar, 14. Mekanize Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ahmet Otal, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına 2. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay İbrahim Dağman ile Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer imzaladı.


Lefke’de ikinci tören Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti.


Lefke’nin kurtuluş kutlamaları çerçevesinde, Lefke Atatürk Anıtı önündeki tören saat 18.00’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan Sibel Siber’in katılımı ile gerçekleşti.


Tören, protokol sırasına göre çelenklerin Atatürk Anıtı’na konması, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesi ile başladı. Ardından tören birlikleri denetlendi ve halkın bayramı kutlandı. Güzelyurt Seç-Der Folklor Ekibi’nin gösterisi ve Lefke İstiklal İlkokulu Öğrencisi Özde Kolaç’ın okuduğu şiirin ardından da Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu birer konuşma yaptılar. Tören, resmigeçitle tamamlandı.


Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan Sibel Siber, Meclis Başkanlığı adına Ergün Serdaroğlu, Tarım, Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu, Güzelyurt Milletvekilleri Mehmet Çağlar, Armağan Candan, Hüseyin Erçal, Kemal Dürüst, Menteş Gündüz, Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanları ile Lefke ve civar köylerden gelen halk katıldı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, törendeki konuşmasında, Lefke’nin 39’uncu kurtuluş yıl dönümünü kutlayarak, Serdarlı, ardından Gazimağusa ve dün de Lefke’nin kurtuluş törenine katıldığını söyledi.


Üç gündür, tahrik etmek ya da kışkırtmak için değil, ders çıkarıp yarınların tehlikeye atılmamasını anlatmaya, anımsatmaya çalıştığına işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Kendimize hep sormamız lazım; 20 Temmuz 1974’te başlayan Barış Harekatı’nın ikinci aşaması gerçekleşmeseydi ne olacaktı? Kıbrıs Türklerinin başına neler gelecekti?.. Soruların yanıtının Muratağa, Sandallar, Atlılar, Taşkent’te yatmakta olduğu nettir. ‘Barış Harekatı’nın birinci aşaması tamamdı ama ikinci aşaması yapılmamalıydı’ denilmesi yanlıştır, tarihi gerçeklere aykırıdır” dedi.


Barış Harekatı’nın ikinci aşamasına geçilmeseydi başarı sağlanamayacağını, Rumların adanın dört bir yanındaki Türkleri ya katledeceği ya da esir kamplarına kapatacaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu durumda tabii ki Lefke’nin de kurtulamayacağını kaydetti.

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer de konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık ve özgürlüğü için 1958’de başlattığı mücadelenin 1974 Mutlu Barış  Harekatı’yla taçlandırıldığını vurguladı.


Lefke’de yöre halkının Barış Harekatı’nda kahramanca çarpıştığını, ancak talihsiz bir şekilde 26 Temmuz-16 Ağustos 1974 tarihleri arasında Rumların esareti altında kaldığını anlatan Zafer, Rum ve Yunan çapulcuların kendilerine reva gördüklerini unutmadıklarını ve unutmayacaklarını söyledi.


Kıbrıs Türk halkının çok acılar yaşadığına dikkat çeken Zafer, yeni nesillerin geçmişi unutmamasını sağlamanın görevleri olduğunu kaydetti. 16 Ağustos 1974’te 25 gün süren esaret döneminin sona erdiğini ifade eden Zafer, adada barış istediklerini ancak Kıbrıs Türk halkını 1974 öncesine götürmeyecek bir barış istediklerini vurguladı.
Zafer, müzakere sürecinde Cumhurbaşkanı Eroğlu’na güvendiklerini belirtti.
Zafer, konuşmasının sonunda şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Bu haber toplam 13632 defa okunmuştur
Lefke 39. kurtuluşunu kutladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans