Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emniyet basını yalan haber yapmakla suçladı
09 Mart 2011 Çarşamba Saat 17:03

Emniyet basını yalan haber yapmakla suçladı

Polis Genel Müdürlüğü, basında gerçeği yansıtmayan yayınlar yapıldığını belirterek Afrika gazetesinin kurşunlanması ve basında yer alan bazı haberler konusundaki soruşturma ve tutuklamalarla ilgili açıklama yaptı.

Afrika gazetesinin kurşunlanması olayında bir kişinin tutuklandığı ve soruşturma çerçevesinde Türkiye Polisi’nden bilgi talep edildiğini duyuran Polis Genel Müdürlüğü; Çangar, Debbağ ve Yıldırım olaylarıyla ilgili bulgu, belge ve ifadelerin Başsavcılık’a gönderildiğini bildirdi.

Polis Genel Müdürlüğü, çalışma izinsiz yabancı uyruklu kişilerin getirilmesinde, Çalışma Bakanlığı personeli ve Ercan’daki polisler tarafından menfaat temin edilerek bölüşüldüğü iddiasının kesinlikle yalan olduğunu; konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ve yabancı işçi getirme başvurusu olan dört kuruluş hakkında soruşturması tamamlanan bazı dosyaların da Başsavcılık’a sunulduğunu açıkladı.

Açıklamada, polis örgütü ve polisiye olaylarla ilgili gerçeği yansıtmayan yayınlar yapıldığı kaydedildi.

AFRİKA GAZETESİNİN KURŞUNLANMASI

Afrika gazetesine 25 Şubat’ta iki el ateş açılması olayıyla ilgili araştırma ve soruşturmanın titizlikle sürdüğü; tahkikatın selameti açısından bugüne kadar açıklama yapılmadan, çalışmaların gizlilik içinde sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, olay yerindeki boş kovan ve mermi çekirdeklerinin balistik incelemesi sonucu kullanılan silahın “Glock” marka bir tabanca olduğunun saptandığı ifade edildi.

26 Şubat’ta Ercan Havalimanı araç parkında atılı bulunan “Glock” marka tabancanın Afrika gazetesine saldırıda kullanılan tabanca olduğu da açıklanan Polis Genel Müdürlüğü açıklamasında, aynı gün 22 Şubat’ta Ercan’dan giren ve 26 Şubat’ta saat 19.35’te çıkan 20 yaşındaki E.S.’nin şüpheli kişi olarak belirlendiği duyuruldu.

3 Mart’ta, Afrika gazetesine 24 Şubat’ta zarf götüren kişinin, E.S. adlı şüpheli olduğunun saptandığı bildirilen açıklamada, dün de olayla ilgisi olduğundan şüphelenilen TC-KKTC uyruklu 42 yaşındaki F.B.’nin tutuklandığı; “olayla ilgili T.C. Polis Teşkilatına yazılı olarak bilgi aktarılıp, bazı hususlar hakkında bilgi talep edildiği” ve soruşturmanın gizlilik içinde sürdüğü kaydedildi.

ÇANGAR, DEBBAĞ, YILDIRIM OLAYI

Polis Genel Müdürlüğü açıklamasında, yakın geçmişte bazı gazetelerde Mehmet Çangar, Mustafa Debbağ, Seyhan Yıldırım ve diğer adı geçenler hakkında iddia edilenlerin araştırıldığı; elde edilen bulgu, belge ve ifadelerin dosya halinde 14 Şubat’ta hukuki mütalaalar için KKTC Başsavcılığı’na gönderildiği bildirildi.

YABANCI İŞÇİ GETİRİLMESİ OLAYI

Bir gazetede önceki gün “mafya işi” başlığıyla verilen haberle ilgili de açıklama yapan Polis Genel Müdürlüğü, “3. dünya ülkesi uyruklu kişilerin çalışma izinsiz Çalışma Bakanlığı’nda görevli personel ve Ercan’da girişi sağlayan işbirliğindeki polisler tarafından menfaat temin edilerek bölüşüldüğü” iddiasının kesinlikle yalan olduğu ve gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Açıklamada şöyle denildi:

“Gazetede belirtilen konu hakkında Çalışma Bakanlığından alınan bir yazı ile 13 Aralık 2010 tarihinde soruşturma başlatılmıştır. Yapılan soruşturmada sözü edilen 3. ülke uyruklu tüm şahısların girişlerinin ön izin müracaat forumlarına, imza yetkisi alınmış olmasına rağmen, Polis Genel Müdürlüğü’ne bu konuda bilgi verilmeyen bir memurun imzası ve Bakanlığa ait mührü taşıyan forumlara dayanılarak yapıldığı saptanmıştır.

Yabancı uyruklu işçileri ülkeye getirmek için müracaat yapan dört kuruluş aleyhinde başlatılmış olan soruşturmalar devam etmekte olup, soruşturması tamamlanan bazı dosyalar hukuki görüş için KKTC Başsavcılığı’na sunulmuştur.”

Bu haber toplam 11016 defa okunmuştur
Emniyet basını yalan haber yapmakla suçladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans