Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs da kadın olmak paneli
10 Mart 2011 Perşembe Saat 18:51

Kıbrıs da kadın olmak paneli

Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamındaki “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” konulu panel dün akşam yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nde yer alan panele Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’den akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Melek Atabey, Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu, Doç Dr. Fatma Güven Lisaniler konuşmacı olarak katıldı.

LİSANİLER

DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fatma Güven Lisaniler, yaptığı konuşmada “Karpaz Çevre ve Kadın Projesi”nin sonuç ve önerileri üzerine notlar aktardı.

Lisaniler “Karpaz Çevre ve Kadın Projesi”nin toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevre odaklı bir yaklaşımla hazırlandığını belirterek, bu projenin doğal kaynakların ürüne dönüştürülerek gelir getirici bir nitelik kazanması, kadının geleneksel ev eksenli faaliyetlerinin gelir getirici faaliyetlere dönüşmesini sağlayacağını açıkladı.

ALİEFENDİOĞLU

DAÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Hanife Aliefendioğlu ise konuşmasında Kıbrıs’ta 1960’larda meslek sahibi kadınların ve 1955-1974 tarihleri arasında evlerini terk etmek zorunda kalan kadınlarla yapılan sözlü tarih araştırmalarının sonuçlarını aktardı.

ATABEY

DAÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Melek Atabey ise, medyada anneliğe ilişkin anlatılara değinerek, annelik ve anneliğe yönelik tutum ve inançların toplumda yaygın olan şahsiyet ve diğer iktidar ilişkileriyle belirlendiğini söyledi.

Atabey, anne olmanın ve anne-çocuk ilişkisinin geleneksel, dinsel ve idealleştirilmiş inançlardan etkilendiğini belirttiği konuşmasında, anneliğin sosyo-ekonomik boyutunun irdelenmesini ve çeşitli analizler yapılmasını istedi.

Bu haber toplam 13598 defa okunmuştur
Kıbrıs da kadın olmak paneli Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans