Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afrika Gazetesi olayında 1 kişi daha tutuklandı
11 Mart 2011 Cuma Saat 16:08

Afrika Gazetesi olayında 1 kişi daha tutuklandı

Şener Levent’e ölüm tehdidi içeren not bırakılması olayı ile ilgili olarak, isminin ilk harfleri Emirali Baka (E - 28) olarak verilen ikinci bir kişi daha tutuklandı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Emirali Baka ve tutukluluk süresi dolan Feza Bilir (E - 42) hakkında üçer gün tutukluluk kararı alındı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Fügen Ulutekin kararı açıklarken, olayın ciddi bir mesele olduğunu, kararı verirken amme menfaatini ön planda tuttuğunu kaydetti. Ulutekin, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için her iki zanlının 3’er gün daha tutuklu kalması kararı aldığını kaydetti.

Davacı tarafında Savcı Cemaliye Uslanmaz’ın görev yaptığı mahkemede Polis Adli Şube Amirliği’nde görevli Polis Çavuşu Hasan Şeker tahkikat hakkında bilgi verdi.

Şeker, tahkikatta ulaşılan bulgular temelinde zanlı Feza Bilir’in, kurşunlamadan bir gün önce gazeteye boş bir zarf teslim eden kişi olduğunun, fotoğraflarının Afrika Gazetesi Köşe Yazarı Ali Osman tarafından tespit edilmesi üzerine 9 Mart tarihinde, Emirali Baka’nın ise dün polise verdiği ifadeden sonra tutuklandığını kaydetti.

Feza Bilir ve Emirali Baka’nın bağlantı kurduğu kişilerin incelenmekte olduğunu kaydeden Şeker, zanlıların, bağlantı kurdukları kişiler ve olası emarelere müdahale olasılığından, tutukluluk sürelerinin uzatılmasını talep etti.

Şeker, Feza Bilir’in faille, Emirali Baka’nın ise hem fail hem de azmettirici ile bağlantısı olduğunu kaydetti.

Feza Bilir’in avukatı Erbay Özdenefem 3 günlük tutuklama kararına itiraz etmezken, Emirali Baka’nın avukatı Yunsal İlhan 3 günlük sürenin uzun olduğunu, bir günün yeterli olacağını, Emirali Baka’nın azmettirici olduğu tahmin edilen kişinin yakını olduğundan bağlantı kurmuş olmasının ise doğal olduğunu ifade etti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Fügen Ulutekin, Emirali Baka’nın yakını ile olan bağlantılarının olayla alakalı olup olmadığının incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Polis Adli Şube Amirliği’nde görevli Polis Çavuşu Hasan Şeker ise, Emirali Baka’nın ülkede gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinin incelenmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Bunun üzerine Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Fügen Ulutekin, Emirali Baka ve tutukluluk süresi dolan Feza Bilir (E - 42) hakkında üçer gün tutukluluk kararı alınmasını emretti.

Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur
Afrika Gazetesi olayında 1 kişi daha tutuklandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans