Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas İsrail e gidiyor
13 Mart 2011 Pazar Saat 13:33

Hristofyas İsrail e gidiyor

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas resmi temaslarda bulunmak amacıyla bugün İsrail’e gidecek.

Hristofyas’ın, İsrail devlet yetkilileriyle bir dizi temaslarda bulunmak ve işadamları forumuna katılmak için bugün İsrail’e gideceğini, aynı zamanda Ramallah’taki Filistin Ulusal Yönetimini ziyaret edeceğini bildirdi.

Gazete, yapılan resmi açıklamaya dayanarak, Hristofyas’ın ziyaretinin 15 Mart’a kadar süreceğini ve Başkan Hristofyas’a Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis, Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ve diğer yetkililerin eşlik edeceğini yazdı.

Hristofyas’ın İsrail ziyareti sırasında, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ve İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu ile ayrı ayrı bir araya geleceği, aynı zamanda Kudüs Patriği Theofilos’la görüşeceği de belirtildi.

İsrail ziyareti sırasında, Hristofyas’ın; Rum ve İsrailli işadamlarının Tel Aviv’de düzenleyecekleri işadamları forumuna katılacağını ve forumu selamlayacağını da yazan gazete, Hristofyas ve beraberindeki heyetin Filistin Ulusal Yönetimine bir günlük resmi bir ziyarette bulunacaklarını da kaydetti.

Hristofyas’ın, Filistin ziyareti sırasında, Filistin Yönetimi devlet başkanı Mahmut Abbas’la görüşeceği, aynı zamanda Yaser Arafat’ın mozolesine çelenk koyacağı belirtildi.

İsrail ve Filistin ziyaretleri sırasında bir dizi anlaşmalar imzalanacağını belirten gazete, Hristofyas ve beraberindeki heyetin önümüzdeki Salı günü akşamüzeri adaya döneceklerini ekledi.

HRİSTOFYAS’IN İSRAİL VE FİLİSTİN ZİYARETLERİNİN YANKILARI

Fileleftheros gazetesi ise “Başkan Hristofyas’ın Tarihi Ziyareti” başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın İsrail ve Filistin’e gerçekleştireceği ziyaretlerin özel ve tarihi bir öneme sahip olduğunu yazdı, aynı zamanda bunun sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı” tarafından İsrail ve Filistin’e gerçekleştirilecek ilk resmi ziyaret olduğuna dikkati çekti.

Haberde, İsrail ve Filistin yönetiminin Güney Kıbrıs’taki büyükelçilerinin; Hristofyas’ın İsrail ve Filistin’e gerçekleştireceği ziyaretle ilgili değerlendirmelerine de yer verildi.

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ MİCHAEL HARARİ

İsrail’in Lefkoşa Büyükelçisi Michael Harari, ziyaretin, iki ülkenin, aralarındaki ilişkiyi daha da derinleştirme konusundaki kararlılıklarını gözler önüne serdiğini söyledi.

Petrol konusu ile Rum tarafı ve İsrail arasındaki işbirliği konusunun Hristofyas’ın İsrail ziyaretinde üst düzeyde ele alınacağını belirten Harari, bunun iki ülke arasında çok büyük işbirliği perspektifleri meydana getiren bir konu olduğundan şüphe duyulmadığını kaydetti. Harari, ancak bu ziyarette, bu konuyla ilgili sonuçlar alınmasının beklenmesi gerektiğini düşünmediğini ekledi.

Ziyaretin öneminin hangi anlaşmaların imzalanacağıyla sınırlı olmadığını söyleyen Harari, üzerinde mutabakata varılanların uygulanmasının daha büyük öneme sahip olduğunu ve dikkatlerin de bu noktaya odaklandığını ifade etti.

Hristofyas’ın Filistin Ulusal Yönetimine gerçekleştireceği ziyaretle ilgili olarak ise Harari, son zamanlarda Filistinlilerle müzakerelerin tekrar başlaması için bir formül bulma konusunda çaba gösterdiklerini kaydetti. Filistinlilerle doğrudan müzakerelerin en kısa zamanda başlamasının önemli olduğuna dikkati çeken Harari, İsrail ile Filistin arasındaki görüşmelerin ilerlemesi gerektiğini ve bunun bölgedeki gelişmelerden bağımsız olması gerektiğini belirtti.

FİLİSTİN YÖNETİMİNİN GÜNEY KIBRIS’TAKİ TEMSİLCİSİ WALİD HASAN

Filistin Ulusal Yönetiminin Güney Kıbrıs’taki temsilcisi Walid Hasan da yaptığı değerlendirmede, Hristofyas’ın Ramallah’ı ziyaret edecek olmasından mutluluk duyduklarını söyledi ve Hristofyas’ın Ramallah ziyaretinin Filistin-Güney Kıbrıs ilişkileri bakımından oldukça önemli olduğunu belirtti.

Hristofyas’ın ziyareti sırasında “iki başkan” tarafından konuşulacak ve karar verilecek çok şey olduğunu ifade eden Hasan, Dışişleri Bakanlığıyla işbirliği içerisinde çeşitli alanlarda birçok anlaşma hazırladıklarını belirtti.

Güney Kıbrıs’ın Filistin’in dostu bir ülke olarak, her daim yanlarında olduğunu söyleyen Hasan, Güney Kıbrıs’ın Filistin meselesiyle ilgili AB’daki tutumunun daima olumlu olduğunu ve Rum tarafının AB’da oynadığı rolden memnun olduklarını dile getirdi.

Bu haber toplam 1957 defa okunmuştur
Hristofyas İsrail e gidiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans