Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlet 57 Gence arsa dağıttı
15 Mart 2011 Salı Saat 18:02

Devlet 57 Gence arsa dağıttı

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, 2011 yılı ilk kırsal kesim arsa dağıtımını Tuzluca ve Ötüken’de gerçekleştirdi.

Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve bazı milletvekillerinin katılımıyla Tuzluca’da 35,  Ötüken’de ise 22 gence kırsal kesim  arsa hak sahipliği belgesi verildi.

HEDEF MODERN KÖYLER

Başbakan İrsen Küçük Tuzluca’daki törende yaptığı konuşmada, gençlerin köylerinde istikbal kurmaları için kırsal kesim arsası dağıttıklarını ifade etti.

Köylerdeki tıkanıklıkları gidermek için uzun zamandır sürdürdükleri çalışmaların sonucunu aldıklarını, her hafta 1-2 köyde  sosyal konut arsası dağıtılacağını belirten Küçük, köylerde alt yapıyı yerel yönetimlerle  işbirliğinde tamamlayarak kentlerle farkı azaltmayı ve modern köyler yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

Geçmiş dönemlerde sosyal konut arsa hak sahiplerinden arsa bedeli olarak 8-10 bin sterlin talep edildiğini kaydeden Küçük, gençlerin arsa sahibi olup ev yapma ihtimalini ortadan kaldıran bu durumu yasal düzenlemeyle kaldırdıklarını anlattı.

Küçük, gençleri bulundukları yörelerde yerleştirme politikası çerçevesinde kırsal kesim arsa dağıtım projelerinin bir çok yörede devam edeceğini ekledi.

GENÇLER DOĞUP BÜYÜDÜKLERİ YERLERDE KALMALI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil de, UBP’nin seçim bildirgesinde ve hükümet programında  yer alan  konulardan birinin de kırsal kesim arsaları olduğunu ifade ederek, hükümet olarak bu sözlerini yerine getirdiklerini kaydetti.

Kamil, amaçlarının gençlerin doğup büyüdükleri yerlerde kalmalarını sağlayarak, köy nüfuslarının gelişmesi olduğunu kaydetti.

Kamil, eski dönemlerde köy gençlerinin kırsal kesim arsaları için 8-10 bin sterlin ödemek zorunda kaldıklarını, hükümete gelince yasayı değiştirerek gençlerin ev yapabilmelerini mümkün hale getirdiklerini söyledi.

Bakan Kamil, aylar süren çalışmaların ardından ilk durak olarak Tuzluca ve Ötüken’de arsa dağıtımlarına başladıklarını kaydetti.

Kırsal kesim arsalarının üzerine yapılacak evlerle köylerin güzelleşeceğine inandığını belirten Kamil, sosyal konut altyapısı konusunda  geçen yıl sıkıntılar yaşandığını ancak bu yıl daha rahat olduklarını, belli yerlerde altyapı çalışmalarını gerçekleştireceklerini söyledi.

KÖYLERİN KALKINMASI İÇİN

İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz de, gençlerin köylerinde yaşamlarını sürdürmelerini ve köylerin kalkınmasını sağlamak amacıyla çalışmaların sürdüğünü belirterek, 2011 yılının ilk kırsal kesim arsa dağıtımının Tuzluca’da başlatıldığını kaydetti.

Merhametsiz, gençlerin bir an önce evlerini  yaparak gelecekleri için ilk adımı atmalarını temenni etti.

Bu haber toplam 1952 defa okunmuştur
Devlet 57 Gence arsa dağıttı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans