Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Plakaları 1 Nisana kadar değiştirin!
16 Mart 2011 Çarşamba Saat 18:37

Plakaları 1 Nisana kadar değiştirin!

Polis Genel Müdürlüğü, plakaları yasal mevzuata uygun olmayan araçları 1 Nisan’dan itibaren trafikten men edeceğini açıkladı.

Polis Genel Müdürlüğü konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklamada, yapılan kontrollerde, motorlu araç plakalarının rahatça okunmalarını engelleyecek değişik şekil ve ebatlarda olduğu tespitinde bulunduklarını belirtti.

Açıklamada, bir motorlu araca takılması zorunlu plakanın şekli ve ölçüleriyle plakaların takılacağı yerin 21/1974 sayılı Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Yasası altında çıkarılan 99/1974 sayılı Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü’nde belirlendiğine işaret edildi.

Açıklamada, “Plakaları yasal mevzuata uygun olmayan araçların plakalarının yasal mevzuata uygun hale getirilmesi için Polis Genel Müdürlüğü tarafından 1 Nisan 2011 tarihine kadar araç sahiplerine süre verilmesi uygun olarak değerlendirilmiştir. 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren ise plakaları yasal mevzuata uygun olmayan araçlar rapor edilerek trafikten men edilecektir” denildi.

PLAKA NASIL OLMALI?

Polisin açıklamasında, belirtilen yasal mevzuata göre, kiralık ve diplomatik araçlar gibi bazı özel araçlar hariç, bir motorlu araca takılan plakanın zeminin aksettirici (fosforlu); öndeki plakanın zemininin beyaz arkadaki plakanın zemininin ise sarı renkte; plaka üzerindeki harf ve sayıların ise siyah renkte olması gerekiyor.

Plaka üzerinde bulunan harf ve sayıların yüksekliği 7.6 santimetreden az 8.9 santimetreden fazla olmamalı. Harf ve sayıların genişliği ise 1.1 santimetreden az, 1.6 santimetreden fazla olmamalı. Her harf ve sayının işgal ettiği yer ise 5.4 santimetreden geniş olmalı. Komşu harf ve sayılar arasında 1.3 santimetre mesafe olmalı. Sayılarla harflerin alt ve üst uçları ise plakanın alt ve üst kısımları arasında ve plakanın yan kenarları arasında en az 1.3 santimetre bir mesafe olmalı. Bu şekilde kurallara uygun olarak yapılan plaka, aracın ön ve arkasına rahatça görülebilecek bir yere takılmalı ve en az 40 metre mesafeden rahatça okunabilmeli.

Bu haber toplam 14332 defa okunmuştur
Plakaları 1 Nisana kadar değiştirin! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans