Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar gidişattan memnun değil
20 Mart 2011 Pazar Saat 15:12

Rumlar gidişattan memnun değil

Rum hükümeti ve muhalefet yanında Kıbrıs’taki gidişattan memnun olmadığı belirlenirken, ana muhalefet DİSİ’nin yine birinci sırada olduğu saptandı.

“Symmetron Market Research” şirketinin 10-16 Mart tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 800 kişiyle telefon aracılığıyla gazete için yaptığı ankete yer verdi.

HÜKÜMET VE MEUHALEFETE İLİŞKİN MEMNUNİYETSİZLİK

Buna göre, ankete katılanların yüzde 29’u hükümetten memnuniyetini dile getirirken, yüzde 70 gibi büyük çoğunluk memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Muhalefetten memnuniyetsizlik de yüzde 74. Memnun olanlar yüzde 23’te kaldı.

“Kıbrıs’taki olguların gidişatından ne kadar memnunsunuz?” sorusuna ankete katılanların sadece yüzde 4’ü “çok memnunum” yanıtını verirken, yüzde 13 “oldukça memnunum”, yüzde 37 “az memnum”, yüzde 46’ ise “hiç memnun değilim” karşılığını verdi.

Gazete, özellikle  25-34 yaşlarındaki gençlerin yüzde 89’unun Kıbrıs’ta durumun gidişatına ilişkin karamsarlığını dile getirdiğini belirtti.

YÜZDE 74’ÜNÜN GÜNDEMİ EKONOMİ... YÜZDE 43’Ü KIBRIS SORUNUNU KONUŞUYOR

Habere göre, ankete katılanların yüzde 74’ünün ana gündemi ekonomi. Kıbrıs konusunu öncelikli gündem yapanların oranı ise yüzde 43.

Bu oranları yüzde 25 ile “kacak göç”, yüzde 17 ile “sağlık-eğitim”, yüzde 13’le “hükümet ve partilerdeki durum”, yüzde 7 ile “skandallar-yolsuzluk”, yüzde 4’le “Milletvekilliği seçimleri” ve yüzde 2 ile “uluslararası Avrupa konuları” izledi.

SEÇİMLER KIBRIS SORUNU ODAKLI

Habere göre, Rumların gündeminde ekonomik konular  ana madde olsa da, ankete katılanların yüzde 41’i seçimde Kıbrıs sorununu göz önünde bulundurarak oy kullanacaklarını belirtti.

Buna göre, milletvekilliği seçimlerde hangi kriterler temelinde partilere oy verileceğine ilişkin görüşler yoklandığında şu yanıtlar verildi:

Yüzde 41 “Kıbrıs sorunu”, yüzde 31 “ekonomik kriz”, yüzde 26 “geleneksel olarak oy verdiğim parti”, yüzde 23 “ekonomi/işsizlik”, yüzde 18 “ partinin listesindeki kişi”, yüzde 15 “inanılırlık”, yüzde 13 “yaşam kalitesi/vatandaşın gündelik hayatı” ve yüzde 8 “göçmenlik”.

PARTİ LİDERLERİNE İLİŞKİN DÜŞÜNCELER OLUMSUZ

Ankete göre, ankete katılanların yüzde 50’sinden fazlası, parti liderleri için olumsuz görüş dile getirdi.

Bu konudaki görüşler de lider bazında şöyle:

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu: yüzde 44 olumlu, yüzde 51
DİKO Başkanı Marios Karoyan: Yüzde 41 olumlu, yüzde 54 olumsuz
DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis: Yüzde 46 olumlu, yüzde 51 olumsuz
EDEK Başkanı Yannakis Omiru: Yüzde 42 olumlu, yüzde 51 olumsuz
EVROKO Başkanı Dimitris Silluris: Yüzde 31 olumlu, yüzde 60 olumsuz
Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu: Yüzde 36 olumlu, yüzde 42 olumsuz

DİSİ BİRİNCİ SIRADA

Ankete katılanlara, milletvekilliği seçimlerinde kime oy verecekleri de soruldu ve  DİSİ yüzde 26.2 ile birinci, AKEL ise 24.1 ile ikinci sırada yer aldı.

Bu iki partiyi yüzde 10.5 ile DİKO, yüzde 7.3’le EDEK, yüzde 3.2 ile EVROKO ve yüzde 2.6’yla Çevreciler ve Ekologlar Hareketi izledi.

Bu haber toplam 1878 defa okunmuştur
Rumlar gidişattan memnun değil Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans