Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum tarafı çözüme karşılık göstermiyor
22 Mart 2011 Salı Saat 10:35

Rum tarafı çözüme karşılık göstermiyor

Türkiye Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiyenin Kıbrısta çözüm noktasında olumlu adımlar atmasına rağmen aynı karşılığı Rum kesiminden göremediğini, ancak ödüllendirilen tarafın yine de Rum kesimi olduğunu kaydetti.

Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda, Lüksemburg Büyük Dükalığı Veliaht Prensi Guillaume ve beraberindeki heyetle biraraya geldi.

Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Lüksemburg arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için daha sık biraraya gelmeleri gerektiğini söyledi.

Dış ticaret rakamlarının maalesef iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri yansıtmaktan çok uzak olduğunu ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin ihracat ve milli gelir rakamlarının son yıllarda büyük artış göstermesine rağmen Lüksemburg ile olan ticaretin bunun tam tersine azaldığını kaydetti.

TÜRKİYE - AB MÜZAKERELERİ

Türkiye'nin AB müzakere sürecine de değinen Çağlayan, şöyle konuştu:

''Bu konuda AB'den şikayetçi olduğumuzu ifade etmek istiyorum. AB maalesef Türkiye'ye çifte standart uyguluyor. Sadece Türkiye'nin AB'ye yükümlülüğü şeklinde yanlış bir kanaat var. AB ile gümrük birliği anlaşması yapan tek ülke biziz. Ama bu Gümrük Birliği anlaşması birçok mevzuat uyumunu da beraberinde getiren bir anlaşma. Oysa AB'nin birçok ülkeyle yaptığı serbest ticaret anlaşmasında mevzuat uyumu gibi bir kriter yok. Bu konuda 33 müzakere faslının şu anda büyük bir çoğunluğu bloke edilmiş durumdadır. Bunlar Rum kesimi, Fransa, Almanya tarafından haksız bir şekilde bloke edilmiştir.''

Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüm noktasında olumlu adımlar atmasına rağmen aynı karşılığı Rum kesiminden göremediğini ifade eden Çağlayan, ancak ödüllendirilen tarafın Rum kesimi olduğunu kaydetti.

Türkiye'ye 2003-2010 yılları arasında 90 milyar dolar doğrudan yatırım, sermaye girdiğini anlatan Bakan Çağlayan, bunun ülkenin siyasi istikrarına ve Türkiye'ye olan güvenin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Lüksemburg Büyük Dükalığı Veliaht Prensi Guillaume, Türkiye'ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini ifade ederek, burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Lüksemburg ve Türkiye arasında çok büyük bir ticari potansiyel olduğunu anlatan Prens, yatırım olanaklarını değerlendirmek için bugün 60 Lüksemburglu şirket temsilcisinin İstanbul'da bir seminerde bulunduğunu söyledi.

Guillaume, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaları gerektiğini kaydetti.

Bu haber toplam 1674 defa okunmuştur
Rum tarafı çözüme karşılık göstermiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans