Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Kırmızı çizgiden ödün vermeyiz
22 Mart 2011 Salı Saat 14:27

Eroğlu, Kırmızı çizgiden ödün vermeyiz

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Sulandırılmamış iki kesimliliğin devamı; iki halk ve bugün adada var olan gerçeklerden hareket edilerek ve Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme olgusundan asla vazgeçemeyeceğinin bilinmesi;

Kıbrıs Türk halkının kendi bölgesinde mülkiyet ve nüfus bakımından net bir çoğunluğa sahip olması; yeni bir siyasi ortaklık kurulması; Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının” Türk tarafı için kırmızıçizgi niteliğini taşıdığını bunlardan taviz vermenin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 4. Gençlik Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada Kıbrıs konusuna da değinerek, Rum Yönetimi Lideri Hristofyas’ın istenilen noktaya gelmesi için BM’nin gerçekçi bir rol üstlenmesi, AB’nin ise hatalarını telafi edici kararlar alması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türkünün Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” özdeyişini kalpten benimsemiş bir halk olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs meselesini de bu anlayışla, adadaki var olan gerçekler temelinde bir an önce sonuçlandırmak istediklerini vurguladı.

Devam eden görüşmelerde bunun için gayret gösterip öneriler ortaya koyduklarını anlatan Eroğlu, “Güven ve dengeli bir anlaşmayla Kıbrıs adasının bölgemizde ve dünyamızda örnek olmasını istiyoruz” dedi.

Fedakârlık yapılabilecek noktalarda fedakârlık yaptıklarını ve anlaşma için önemli adımlar attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, karşı taraftan da aynı yönde bir anlayış beklediklerini ve hala beklemekte olduklarını söyledi.

Gelecek nesilleri düşündükleri için fedakârlık yapamayacakları noktalar bulunduğuna dikkati çeken Eroğlu bunları şöyle sıraladı:

“Sulandırılmamış iki kesimliliğin devamı; iki halk ve bugün adada var olan gerçeklerden hareket edilerek ve Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme olgusundan asla vazgeçemeyeceğimizin bilinmesi; Kıbrıs Türk halkının kendi bölgesinde mülkiyet ve nüfus bakımından net bir çoğunluğa sahip olması; yeni bir siyasi ortaklık kurulması; Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamı.”

Bunların Türk tarafı için kırmızıçizgi niteliği taşıdığını ve bu ilkelerden taviz verilmesinin söz konusu olamayacağını anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bunlarda taviz vermek demek, Kıbrıs’ta egemenliği Rum tarafına vermek, kendi vatanımızda ikinci sınıf vatandaş olarak yaşamayı kabullenmek anlamına gelir. En temel hakkımız olan yaşam hakkımız tehlikeye girer” şeklinde konuştu.

“Rum tarafı henüz istediğimiz noktada değil. Hala 1974 öncesine dönüş beklentisi içerisinde bulunuyorlar ve bunun mümkün olamayacağını anlamak istemiyorlar. Bize yaşattıkları kötü günleri bizi devletsiz bıraktıkları günleri unutuyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, yine de umutlarını yitirmediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aklıselimin galip geleceğine, Sayın Hristofyas’ın 2012’nin Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerini beklemeden, soruna en kısa zamanda bir çözüm bulunması için doğru yola geleceğine, zaman sınırlaması ve yoğunlaştırılmış görüşmeler yapılıp netice alınması için mesafe kat edilmesine razı olacağına inanıyoruz.”

Hristofyas’ın durduk yere bu noktaya gelmesini beklemenin yanlış olacağını kaydeden Eroğlu, bunun için Birleşmiş Milletlerin gerçekçi bir rol üstlenmesinin, Avrupa Birliği’nin hatalarını telafi edecek kararlar almasının yararlı olacağına işaret etti.

Bu haber toplam 1709 defa okunmuştur
Eroğlu, Kırmızı çizgiden ödün vermeyiz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans