Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toplumsal Diyalog Ve Değişim Forumu Başladı…
22 Mart 2011 Salı Saat 14:40

Toplumsal Diyalog Ve Değişim Forumu Başladı…

Toplumsal Diyalog ve Değişim İnisiyatifi (TDDİ), ülkede toplumsal, sosyal ekonomik değişim getirecek ortak akla ulaşılması, ülkedeki mevcut kriz ortamının sonlandırılabilmesi amacıyla bugün Girnede forum düzenledi.

“Toplumsal Diyalog ve Değişim Forumu” adı altında Acapulco Otel’de gerçekleştirilen forumda; “kamunun verimliliği ve etkinliğinin artırılması için atılması gereken adımlar”; “kamu maliyesinde gelir - gider dengesinin tesisi için alınması gerekli tedbirler” ve “ekonomik dinamizm/büyüme ve sürdürülebilir bir ekonomi için atılması gereken kısa ve uzun vadeli adımlar” konularında diyalog ve uzlaşı aranacak.

Forum, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu, bazı hükümet yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, sendika, sivil toplum örgütleri, akademisyen ve uzmanların katılımıyla gerçekleşti.

Beşparmak Grubu temsilcisi Ergün Olgun’un TDDİ adına yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, BADEV adına Bitirim Özgür, DEKAP temsilcisi Deniz İşçioğlu ve KTYD adına Bülent Kanol inisiyatif hakkında bilgi sundu.

Açılış konuşması ve TDDİ hakkında bilgi sunulmasının ardından basına kapalı olarak devam eden forum, moderatör Tınaz Titiz yönetiminde “ortak akıl arama” toplantısı formatında gerçekleşti.

Yarın da devam edecek forum, saat 18:00’de okunacak sonuç bildirgesinin ardından sona erecek.

OLGUN

Beşparmak Grubu temsilcisi Ergün Olgun’un TDDİ adına yaptığı konuşmada, “kamu maliyesi, kamu yönetimi ve ekonomideki derin krizin, ülkedeki tüm kesimlere zarar veren bir noktaya geldiğini, mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını” kaydetti.

Kamu yönetiminde ve çözüm üretimindeki siyasallaşma ve polarizasyonun, rasyonel çıkış yolları ve değişimi engellediğini kaydeden Olgun, toplumun her kesiminden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen forumun, toplumsal varoluş sorumluluğunun bir gereği olan değişimi sağlayacak ortak akla ulaşılması ve devam eden kriz ortamının sonlandırılabilmesi amacıyla düzenlendiğini kaydetti.

Ülkedeki kamusal ve ekonomik yapının yıllardır ada ve dünya konjonktürünün gereklerine cevap veremediğini ifade eden Olgun, biriken sorunların ağırlığının ancak ortak hareket, toplumsal uzlaşı ve dayanışma ile aşılabileceğini vurguladı.

Yeni bir federal ortaklık için müzakereler devam ederken, ulaşılacak çözümün sürdürülebilir olması için KKTC'nin kamu ve ekonomik yapısının çağdaşlaştırılması gerektiğini ifade eden Olgun, kamu sektörü ve ekonomik yapının da süratle sağlam temellere oturtulması gerektiğini kaydetti.

Forumda, kamunun verimliliği ve etkinliğinin artırılması için atılması gereken adımlar, kamu maliyesinde gelir - gider dengesinin tesisi için alınması gerekli tedbirler ve ekonomik dinamizm/büyüme ve sürdürülebilir bir ekonomi için atılması gereken kısa ve uzun vadeli adımlar konularında diyalog ve uzlaşı aranacağını belirten Olgun, forumda alınacak kararların kamuoyuyla paylaşılacağı ve takibinin yapılacağını söyledi.

Forumda, uzlaşıyla ortaya çıkacak sonuçların siyasiler tarafından ciddiye alınarak kararlılık ve ivedilikle uygulanmasının yaşamsal önem taşıdığını ifade eden Ergün Olgun, “Bu yolla dönüşüm ve değişimin önü açılmış ve toplumumuzda yıpranma sürecine giren özgüven yeniden tesis edilmiş olacak” dedi.

Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
Toplumsal Diyalog Ve Değişim Forumu Başladı… Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans