Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyasi Parti Liderleriyle Görüşmesi Tamamlandı
22 Mart 2011 Salı Saat 14:48

Siyasi Parti Liderleriyle Görüşmesi Tamamlandı

Başbakan İrsen Küçük’ün Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla görüşmesi tamamlandı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin sonunda toplantıya katılan parti başkanları basına açıklamada bulundular.

Parti liderleri, eski KTHY çalışanlarının bir kısmının yeni hava yolu şirketinde, kalanların da devlette istihdamı yönünde prensipte mutabakat sağlandığını, ancak kaynağının nereden bulunacağı konusunu netleştirmek için gelecek hafta yeniden Başbakan ile bir araya geleceklerini belirttiler.

SOYER: “NİYET OLUMLU AMA ESAS OLAN YUMURTADAN NE ÇIKACAĞI”

CTP - BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Başbakan’la KTHY çalışanlarının istihdamı konusunu ele aldıkları görüşmede, parti başkanlarının görüşlerini ortaya koyduğunu ve yeni hava yolunda istihdam edileceklerin dışında kalanların devlette istihdam edilmeleri yönünde prensipte mutabakat sağlandığını açıkladı.

Bunun kaynağının bir fonla oluşturulması için de çeşitli öneriler ortaya konulduğunu ifade eden Soyer,Başbakan’ın partilerin bu önerileriyle kendi görüşlerini birleştireceğini ve gelecek hafta içinde tekrar bir araya geleceklerini belirtti.

Soyer, prensipte, niyette olumlu bir hava gördüklerini ancak esas olanın “yumurtadan ne çıkacağı” olduğunu söyledi.

ÇAKICI: “OLUMLU BİR HAVA VAR AMA SONUCU GÖRMEK LAZIM”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, KTHY çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi konusunun kendileri açısından önemli olduğunu ifade ederek, Başbakan’la gerçekleştirdikleri görüşmede, yeni şirkete yaklaşık 150 kişi alınmasının beklendiğini, geri kalanının ise devlette istihdam edilmesi konusunun gündeme geldiğini ve bu çalışanlarının özlük hakları, yılları korunacak şekilde istihdam edilmesi konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

Ancak kaynak konusunda hükümetin sorun yaşadığını ifade ettiği, kendilerinin de bu kaynağın araştırılmasını; buna bağlı bir fon oluşturulmasını önerdiklerini ve bu kaynakların neler olabileceği konusunu ele aldıklarını ifade eden Çakıcı, “Gelecek hafta da bu konudaki çalışmaların derinleştirilerek sonuçlanmasını bekleyeceğiz ve gelecek toplantıda bu fonun ne şekilde olduğunu belirleyeceğiz” dedi.

Mehmet Çakıcı, bu fonun, Türkiye’den ek bir kaynakla değil, yerel kaynaklardan oluşması yönündeki beklentilerini de dile getirdi ve “Bazı prensipleri görüşüyoruz. Olumlu bir hava var ama sonucu da görmek lazım” şeklinde konuştu.

AVCI: “ESKİ PERSONELDEN 150’SİNİN YENİ ŞİRKETE ALINMASI DÜŞÜNCESİ OLUMLU”

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise, görüşmede karşılıklı görüşlerin paylaşıldığını belirterek, Başbakan’ın, yeni hava yolu şirketinde eski çalışanların yaklaşık 150’sinin istihdam edileceği yönündeki sözlerinin kendilerini mutlu ettiğini, bunu olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Bu durumda geriye 200 kadar çalışanın kalacağını, bunların da tümünün devlette istihdam edilmesi yönünde bir düşünce üzerinde uzlaştıklarını söyleyen Avcı, kaynak konusunda ise bazı fikir egzersizleri yapıldığını, ancak tamamlanması için Başbakanlığın daha detaylı bir çalışma yapmak üzere süre istediğini, dolayısıyla gelecek hafta yeniden bir araya geleceklerini söyledi.

Avcı, bu konuda önemli olanın, yaşanan mağduriyetin giderilmesi olduğuna işaret ederek, eski KTHY çalışanların bir kısmının yeni şirkete, bir kısmının da devlete istihdamıyla sorunun olumlu şekilde neticelenmesi temennisini dile getirdi.

Bu haber toplam 1724 defa okunmuştur
Siyasi Parti Liderleriyle Görüşmesi Tamamlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans