Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni devlet vatandaşlığı için Türklere sınır getirmek istendi
22 Mart 2011 Salı Saat 15:50

Yeni devlet vatandaşlığı için Türklere sınır getirmek istendi

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının, yeni devletin vatandaşlığını alabilecekler bakımından bir sayı sınırlamasını kabul etmediğini söyledi.

Özersay “Kıbrıs Türk tarafının sayı sınırlaması üzerinden bir pazarlığa girmesi insan haklarına aykırıdır. Bu, aynı zamanda çözüm ertesindeki yapının sağlıklı işleyebilmesi için kaçınılması gereken bir yaklaşımdır” dedi.

TAK muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Özersay, müzakerelerde vatandaşlık konusunun görüşülüyor olmasının kriterlerle ilgili bir durum olduğunu söyledi.

“MÜLKİYETİN TEKNİK YÖNLERİNİ BM UZMANLARIYLA GÖRÜŞTÜK”

Kudret Özersay başka bir soruyu yanıtında, mülkiyetin teknik yönlerini BM uzmanlarıyla görüşmeyi sürdürmeye sıcak baktıklarını belirtti.

Özersay, önce Rum, daha sonra da Türk uzmanlarının bir süre önce Washington’a giderek, BM uzmanlarıyla mülkiyet konusunu görüştüğünü kaydetti. Özersay, “Türk uzmanlar Washington’da gerekli görüşmeleri yapıp, adaya döndü. Yapılan görüşmelerden son derece memnun olduk” dedi.

TEMSİLCİLER VATANDAŞLIK KONUSUNU GÖRÜŞTÜ

Bu arada Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde özel temsilciler bugün 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Temsilciler, vatandaşlık konusunun yanı sıra her iki tarafın çözüm öncesinde yaptığı uluslar arası anlaşmaların yeni ortaklığa nasıl taşınacağı konusunu ele aldı.

Rum tarafının, Türk tarafının vatandaşlık konusunda daha önce sunmuş olduğu soruları bugün de yanıtlamadığı öğrenildi.

LİDERLER YARIN 09.30’DA BULUŞACAK

Öte yandan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas müzakerelere yarın devam edecek. Saat 09.30’da başlayacak görüşmede vatandaşlık konusunun görüşülmesine devam edilecek.

Temsilciler ise gelecek hafta Salı günü saat 10.00’da yeniden bir araya gelecek.

Bu haber toplam 11258 defa okunmuştur
Yeni devlet vatandaşlığı için Türklere sınır getirmek istendi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans