Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırsal kesim arsaları hak sahiplerine dağıtıldı
22 Mart 2011 Salı Saat 22:12

Kırsal kesim arsaları hak sahiplerine dağıtıldı

Akdeniz’de kırsal kesim arsaları hak sahiplerine dağıtıldı.

Saat 15:00’te köy merkezi kahvehanesinde düzenlenen törende kırsal kesim arsası almaya  hak kazanan 22 kişiye belgeleri verildi. Arsalar çekilen kura sonucu belirlendi.

Törene, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, Merkez Kaymakamı Gürsel Selengil, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, bazı milletvekili ve üst düzey yetkililerle vatandaşlar katıldı.
Törende, Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil ve Girne Kaymakamı Gürkan Kara birer konuşma yaptı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, yaptığı konuşmada, seçime giren siyasi partilerin seçim bildirgelerinde verdikleri bir takım vaatlerle bağlı olduklarını belirterek, bu çerçevede iktidara gelen UBP’nin de seçmene  verdiği sözleri yerine getirmekte olduğunu kaydetti.

“Gerek seçim bildirgemizde gerekse hükümet programımızda kırsal kesim arsalarının köylerimizde topraksız gençlerimize vermek için gayret gösterdiğimiz ve çalışma yapacağımızı vaat etmiştik” diyen Başbakan Küçük, bugün Akdeniz’de yaptıkları  görevin bu olduğunu söyledi.
İçişler ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın ada genelinde yaptığı çalışma sonucunda kırsal kesim arsa dağıtma işlemlerine ileriki günlerde de devam edeceklerini ifade eden Başbakan İrsen Küçük, ihtiyaçlıların belirlendiği ve kaynağın bulunduğunu belirtti.

“Gençlerin  ailelerin yanında süratle yuvalarını kurabilmesi  ve hayatlarını anne babalarıyla dayanışma içinde köylerinde sürdürebilmeleri için uğraşıyoruz” diyen Başbakan Küçük, köy ile şehir yaşamı arasında fark kalmayan gelinen aşamada, gençlere doğup büyüdüğü köylerinde destek olduklarını vurguladı.

KAMİL

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil de, yaptığı konuşmada, bugün Akdeniz köyünde yer alan etkinliğin, UBP’nin 2009 yılında yapılan genel seçimlerde halk ve gençlere vaat ettiği kırsal kesim arsa dağıtılması sözü neticesinde gerçekleştiğini  belirterek, parti ve hükümet programında yer alan vaadi yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

“Gençlerin doğup büyüdükleri yerlerde evlerini yapmaları, yaşamlarını aileleriyle birlikte mutlu bir ortamda sürdürmelerini istedik” diyen Bakan Kamil, arsa dağıtımında yaşanan gecikmenin  hükümetin yasalarda yaptığı değişikliğin neden olduğunu söyledi.

Yapılan  değişiklikte; bir önceki hükümet döneminde ihtiyaçlı gençlere dağıtılan arsalardan talep edilen  para miktarını yaklaşık 10 bin Sterling’den  bin 500 TL’ye düşürdüklerini ve aradaki farkı  gençlere katkı yaptıklarını ifade eden Bakan Kamil, alt yapıya ise yakın süre sonra başlayacaklarını kaydetti.

Yasada meydana getirdikleri bir değişiklikte ise Akdeniz ve Dikmen hariç kırsal kesim arsa dağıtma şansı bulunmayan Girne bölgesinde de  hak sahibi gençlere arsa dağıtabilme imkanı yarattıklarını ifade eden Bakan Kamil, dağıtım işlemlerine aralıksız devam edeceklerini belirtti.

KARA

Girne Kaymakamı Gürkan Kara ise, bakanlığın hak sahibi vatandaşlara yönelik kırsal kesim arsa dağıtımının belli bir program dahilinde devam ettiğini belirterek, ilki önceki gün Yeniiskele’de dağıtılan arsalara bugün Akdeniz’de devam edildiğini kaydetti.

Bu haber toplam 11179 defa okunmuştur
Kırsal kesim arsaları hak sahiplerine dağıtıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans