Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu Nüfus sayımı istediğini kabul etmiyoruz!
23 Mart 2011 Çarşamba Saat 12:55

Eroğlu Nüfus sayımı istediğini kabul etmiyoruz!

Hristofyas’ın bugünkü görüşmede bahsettiği “iki tarafta eş zamanlı nüfus sayımı yapılması” önerisini kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Eroğlu, yarın öğleden sonra Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) yetkilileriyle nüfus sayımı konusunu görüşeceğini; uluslararası kriterlere bağlı ve BM ile işbirliği içinde bir nüfus sayımına gidileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, nüfus sayımının bir emrivaki değil, ihtiyaç olduğunu ve bu ihtiyacı zaten önceden ifade ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la birbuçuk saatlik görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugünkü görüşmede vatandaşlık konusunu ele aldıklarını belirterek, taraflar arasında bu konuda bir mesafe bulunduğunu, konuyu gelecek hafta da görüşeceklerini söyledi.

“NÜFUS SAYIMINA İHTİYAÇ VAR”

Ülkede bir nüfus sayımı ihtiyacını Başbakan’la görüşmesinden sonra ifade ettiğini hatırlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

“Geleceğimiz açısından, plan ve programımızı yapabilmemiz açısından yeni bir nüfus sayımına ihtiyaç vardır ve bunu değişik kesimler de sık sık dile getirmektedir. Bugün Sayın Hristofyas, iki tarafın eş zamanlı müşterek nüfus sayımı yapmasından bahsetti. Tabi ki bunu kabul etmek mümkün değildir. Biz ayrı bir devletiz, ayrı bir yönetimiz. Elbette nüfus sayımımızı yapacağız. Uluslararası kriterlere bağlı şekilde, BM yetkilileriyle de diyalog içinde nüfus sayımımızı yapacağız ama Güney’le eş zamanlı yapma diye bir düşüncemiz yok. Onlar da kendi nüfus sayımlarını yapacaklar. İki ayrı yönetim kendi nüfus sayımlarını yapabilirler. Buna bir diyeceğimiz yok ama eş zamanlı yapmanın bir anlamı yok.

Neticede biz zaten buna (nüfus sayımına) karar vermiştik. Hazırlıklar devam ediyor. Dün Sayın Başbakan’la bir kere daha bu konuyu görüşmüştüm zaten.”

DPÖ’YLE YARIN ÖĞLEDEN SONRA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’de nüfus sayımı için bir tarih öngörüsü olup olmadığı sorusuna karşılık, yarın öğleden sonra Devlet Planlama Örgütü yetkilileriyle görüşeceğini açıkladı ve nüfus sayımı için DPÖ’nün bir planlama ve hazırlık yapması gerektiğini söyledi.

Eroğlu, iki ayrı yönetimin istediği zamanda nüfus sayımı yapabileceği görüşü taşıdıklarını belirterek, Hristofyas’a, eş zamanlı nüfus sayımı düşüncesinin kabul edilemez olduğunu ifade ettiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Maksat nüfus sayımıysa, herkes kendi bölgesinde yapar. Mühim olan uluslararası kriterlere uygun bir nüfus sayımı yapmaktır. Biz zaten BM ile işbirliği içinde olmayı taahhüt etmiştik. Burada bir güvensizlik ortamı yaratılmasına gerek yok. Birbirimize güven içinde yaklaşmamız gerekir” dedi.

“EMRİVAKİ DEĞİL İHTİYAÇ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendilerinin zaten KKTC’de bir nüfus sayımı ihtiyacını önceden dile getirdiklerine işaret ederek, “Artık planlı programlı çalışmak için bugünkü nüfusumuzu bilmemiz şart olmuştur. Bu bir emrivaki değil, Kıbrıs Türk halkının ve yönetiminin ihtiyacıdır. Bizim de Cumhurbaşkanlığı olarak bilmemiz bakımından ihtiyaç duyduğumuz için zaten bu karara varmıştık” diye konuştu.

BİR SONRAKİ TOPLANTI GELECEK ÇARŞAMBA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir sonraki liderler görüşmesinin 30 Mart Çarşamba günü saat 10.00’da olacağını, özel temsilcilerin ise Salı günü bir araya geleceğini açıklayarak, Cuma günkü özel temsilciler toplantısının, Güney Kıbrıs’taki tatil nedeniyle yapılmayacağını söyledi.

Bugünkü bir buçuk saatlik görüşmede vatandaşlık konusuyla ilgili tartışmaları sürdürdüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Çok fazla mesafe aldığımızı söyleyemem” dedi ve önümüzdeki hafta vatandaşlık başlığını görüşmeyi sürdürüp belki yönetim ve güç paylaşımı başlığını görüşebileceklerini söyledi.

Bu haber toplam 1891 defa okunmuştur
Eroğlu Nüfus sayımı istediğini kabul etmiyoruz! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans