Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liderler Görüşmesinde Sıcak Olay Çıkmasına Ramak mı kaldı?
24 Mart 2011 Perşembe Saat 10:41

Liderler Görüşmesinde Sıcak Olay Çıkmasına Ramak mı kaldı?

Vatandaşlıklar konusunun görüşülmeye devam ettiği dünkü liderler görüşmesinde “soğuk savaş ortamı hâkim olduğu ve nüfus sayımı konusunda ‘sıcak olay’ çıkmasına ramak kaldığı” iddia edildi.

Müzakerelerde Nüfus Sayımı Konusunda Az Daha ‘Sıcak Temas’ Sağlanıyordu… Sert Kavga… Eroğlu: ‘Devletiz’… Hristofyas: ‘Burada Ne Yapıyoruz?’”  başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazete Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın dünkü görüşmesinin olaylı geçtiğini, ses tonlarının yükseldiğini, çatışmalar ve çekişmeler yaşandığını, bunun nedeninin de Kıbrıs Rum tarafının müzakere prosedürü çerçevesinde KKTC’de ve Rum tarafında eşzamanlı nüfus sayımı yapılması önerisini Kıbrıs Türk tarafının reddetmesi olduğunu yazdı.

Gazeteye göre nüfus sayımı konusunun görüşüldüğü sırada Cumhurbaşkanı Eroğlu KKTC devletinin kendi başına, BM gözlemcilerinin/şahitlerinin huzurunda nüfus sayımı yapmayı kararlaştırdığını söyledi. KKTC’de yapılacak nüfus sayımının müzakere prosedürüyle alakası olmadığını ve TC kökenlilerle ilgisi bulunmadığını söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın, nüfus sayımlarının eşzamanlı (KKTC’de ve Rum tarafında) yapılmasını, bunun; güven artırılmasına yardımcı olacağını söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı’nın Downer’a “sözlü saldırıda bulunduğu” savunulan haberde “Eroğlu; işgal bölgelerinde işleyen bir ‘devlet’ olduğunu ve kararı da onun verdiğini hatırlattı” ifadesi kullanıldı.

Gazeteye göre Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas Eroğlu’na sert bir üslup kullanarak “Burada ne yapıyoruz? İki toplum olarak müzakere ediyoruz. Şikâyeti olan biri varsa bu Kıbrıs Cumhuriyeti olmalıdır” dedi. Rum yönetimin 1 Ekim’de Rum tarafında nüfus sayımı yapacağını AB’ye çok önceden bildirdiğini de söyledi.

BM’nin nüfus sayımının önümüzdeki iki ay içerisinde yapılması gerektiği düşüncesinde olduğunu yazan gazete, Rum yönetiminin önerisinde; “her iki toplumda da, BM gözetiminde nüfus sayımı yapılması gerekir” denildiğini belirtti, şunları ekledi:

“Edindiğimiz bilgilere göre; bu öneriye (eşzamanlı nüfus sayımı yapılması konusunda) anlaşmaya varılması şartıyla BM de katılıyor ve önümüzdeki iki ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiği görüşünde. Yani bu meseleyi mümkün olduğunca çabuk aşmak istiyor.

Görüşmede hâkim olan hava nedeniyle Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, görüşme sonrasında açıklama yapmaktan kaçındı. Açıklama, BM Barış Gücü Basın Sözcü Vekili Ronaldo Gomez tarafından yapıldı. Kısa konuşan Gomez, Downer’ın görüşmede hazır bulunduğunu, iki toplum liderinin Kıbrıs doğrudan müzakereler prosedürü çerçevesinde bir sonraki görüşmesinin 30 Mart; temsilcilerinin görüşmesinin ise 29 Mart’ta yapılacağını söyledi.”

Aynı gazete “Başkan: Nüfus Sayımı Eşzamanlı Olsun… ‘Bize Empoze Etmeyecekler’” başlıklı haberinde ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın dünkü görüşme sonrasında Başkanlık Köşkü’ne dönüşünde yaptığı açıklamada, Rum tarafı olarak nüfus sayımıyla ilgili somut bir öneri sunduklarını söylediğini yazdı. Habere göre önerilerinin; nüfus sayımının KKTC’de ve Rum tarafında eşzamanlı olarak ve BM’nin gözetiminde yapılması şeklinde olduğunu belirten Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cenevre üçlü görüşmesinde de söylediği üzere, bu yönde ilerlemek niyetinde olduğunu söyledi.

Hristofyas “Vatandaşlık sorununun yani günün sonunda kolonizasyon sorununun çözümünden gerçekten söz etmek istiyorsak biz bu nüfus sayımının olmasını istiyoruz. Yani eğer Türkiye Türklerinin sayısını ve ne kadarının sözde vatandaşlık aldığını bilmezsek bu konu üzerinde özlü bir görüşme yapamayız. Biz hazırız, Birleşmiş Milletler bu konuda yardım etmeye hazır, ancak maalesef yine Kıbrıs Türk tarafı ile sorunumuz var” ifadelerini kullandı.

Gazete devamla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun görüşme sonrasında KKTC’ye dönüşünde yaptığı açıklamaya yer verdi.

Politis de haberi manşetten “Dün Gerginlik Yaşandı… Nüfus Sayımında Da Oyun... Hristofyas-Eroğlu (nüfus sayımının) Tarih ve Gerçekleştirme Yöntemi Bulmadı” başlığıyla verdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun dünkü görüşmede KKTC’de nüfus sayımı yapılmasını, güvenilir olması için bunun BM yardımı ve gözetiminde olmasını kabul eder göründüğünü, ancak bu tedbirin Kıbrıs müzakereleriyle alakası olmadığı, devletinin ve halkının ihtiyacı olduğu konusunda ısrar ederek Rum tarafının; nüfus sayımlarının müzakerelerin bir parçası olarak eşzamanlı yapılması önerisini reddettiğini kaydetti.

Gazete “Bu tavır Başkan Hristofyas’ı sinirlendirdi ve masaya kan akıttı” ifadesine yer verdiği haberinde, Eroğlu’nun “aslında, nüfus sayımının kendisine empoze edilmediğini savunmak için küçük siyasi oyunlar oynadığını” iddia etti ve özetle şu ifadeye yer verdi:

“Nüfus sayımının yapılacağı, hem de en kısa zamanda yapılacağı olgu olmaya devam ediyor. BM bunu istiyor, Kıbrıs Rum tarafı kabul ediyor, engelli olsa da Eroğlu da kabul ediyor. Yaşanan çekişmeye rağmen tarih belirlenmedi, ancak hedef; işgal bölgelerinde en kısa zamanda, mümkünse Kıbrıs Cumhuriyeti’nin denetimindeki bölgelerde 1 Ekim’de yapılması planlanan sayımdan önce nüfus sayımı yapılmasıdır.

Yine, ortaya çıkacak bulguların engelli de olsa müzakerelerde kullanılabilmesi için Lefkoşa’nın kendi nüfus sayımının tarihini değiştirmesi ihtimal dışı değil.”

Gazete devamla dünkü görüşmede nüfus sayımıyla ilgili yaşanan tartışmada söylenenlere yer verdi.

Haravgi manşet haberini “Nüfus Sayımını Reddediyorlar… Tarafımız Hazır, Birleşmiş Milletler De Hazır, Kıbrıs Türk Tarafının Engel ve Reddi” başlığıyla yansıttı.

Simerini haberine “Nüfus Sayımı Konusunda İtirazlar... Hristofyas Başka Diyor, Eroğlu Başka Anlıyor” ve Alithia “Nüfus Sayımına Evet, Fakat Ayrı (yapılsın)” başlığını attı.

Fileleftheros “EURO.KO Nüfus Sayımı Önerisine Karşı… Şilluris: İşgal Boyutunun Görüntüsünü Değiştiriyor” başlıklı haberinde EURO.KO’nun, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın dünkü görüşmede önerdiği, her iki tarafta da eşzamanlı nüfus sayımı yapılması önerisine karşı olduğunu yazdı.

Gazeteye göre EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris partisinin Larnaka bölgesi adaylarını tanıttığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada “Başkan Hristofyas’ın, Kıbrıs’taki işgal boyutu görüntüsünü değiştiren ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile işgal bölgelerinde hakim olan yasa dışılığı eşitleyen bütün faaliyetlerine karşıyız” dedi.

Hristofyas’ın masaya BM gözetiminde eşzamanlı nüfus sayımı yapılması önerisi götürmesini “kabul edilemez” olarak niteleyen Şilluris, çünkü Hristofyas’ın bu şekilde “yasal vatandaşlar” diye nitelediği Rumları ile KKTC’de “hakim olduğunu savunduğu yasa dışılığı” eşitlediği görüşünü belirtti.

Bu haber toplam 11138 defa okunmuştur
Liderler Görüşmesinde Sıcak Olay Çıkmasına Ramak mı kaldı? Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans