Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum Dışişleri Bakanı, Yapacağınız Anlaşmalar Hükümeti Bağlamaz
24 Mart 2011 Perşembe Saat 10:47

Rum Dışişleri Bakanı, Yapacağınız Anlaşmalar Hükümeti Bağlamaz

Rumların KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvurmalarını uygun bulmadığını, Rum başvuru sahipleri ile TMK arasında varılacak anlaşmaların da kendilerini bağlamadığını söyledi.

“Kıbrıslı Rumların ‘Komisyon’la Uzlaşıları Bağlamaz… Markos Kiprianu’nun Tazminat İçin Başvuranlara Mesajı… Hükümetin; Başvuruları Uygun Bulmadığı Tezini Tekrarladı… Çağrılar Boşa Çıkıyor Çünkü Yalnız Bu Yıl 189 Kıbrıslı Rum Gitti” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Rum yönetiminin, TMK’ya başvurulmaması yönündeki çağrılarının Rum başvuru sahiplerini etkilemiyor göründüğüne, 2011 yılı içinde yapılan başvuruların dün itibarıyla 189’a ulaştığına dikkat çeken gazete, Markos Kiprianu’nun, DİSİ “Mağusa” Milletvekili Kiriakos Haciyannis’in sorusu üzerine söylediklerine yer verdi.

Habere göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Dimopulos ve diğerlerinin Türkiye aleyhine başvurusuyla ilgili bir yıl önce aldığı kararda; Rum başvuru sahiplerinin mülkiyet hakları konusunda “Türkiye’nin ithal ettiği” iç yargı imkanlarının tüketilmesi konusunun işlendiğini söyleyen Kiprianu şunları ekledi:

“AİHM, Türkiye’nin ithal ettiği iç yargı imkanının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereklerine uygun olduğuna hükmetti; söz konusu kararda aynı zamanda, bu iç yargı imkanının Türk olduğuna dikkat çekilerek, yasadışı ayrılıkçı varlığın, otonom iç yargı imkanlarına sahip olma yetkisine sahip ayrı ‘devlet’ varlığı olarak meşruiyet kazanmasını engelledi.

AİHM’in bu kararı, tarafımızın müzakereler çerçevesinde sunduğu siyasi ve hukuki argümanları, özellikle; mülkleri konusunda iade mi, takas mı yoksa tazminat mı istedikleri konusunda ilk söz hakkının yasal mal sahiplerinde olması gerektiği tezini çürütmüyor.

Hükümet, vatandaşların ‘tazminat/mülkiyet komisyonu’na başvurmalarını; özellikle Kıbrıs sorununun çözüm müzakereleri devam ederken; uygun bulmuyor.

Söz konusu mekanizmaya başvurup başvurmamanın her vatandaşın bireysel hakkı olmasından bağımsız olarak; Kıbrıslı vatandaşlar ile ‘komisyon’ arasında varılabilecek olası uzlaşılar, Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını bağlamaz. Süregelen işgalin engelleri bu mekanizmada yetersizlikler ve zafiyetler yaratıyor.”

Gazete, Haciyannis’in Rum Dışişleri Bakanı’na yönelttiği soru ile, Rum yönetiminin TMK konusunda neler yaptığı ve Rum vatandaşlara ne gibi tavsiyelerde bulunduğu konusunda Rum meclisine bilgi vermesi talebinde bulunduğunu yazdı.

Aynı gazete; “Mülkler: Kıbrıslı Rumlar Tazminat Yerine Kira İstiyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, Ahilleas Dimitriadis isimli Rum avukatın; Rumların KKTC’deki eski malları için tazminat değil Türkiye’den kira talep ettikleri yolunda Türk haber kanalı NTV’ye yaptığı açıklamaya yer verdi.

Alithia, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun açıklamasını okurlarına “Hükümet: Kıbrıslılar İle ‘Tazminat Komisyonu’ Arasındaki Uzlaşılar Beni Bağlamaz… Markos Kiprianu: Hükümet Vatandaşların, Özellikle Kıbrıs Sorununun Çözüm Müzakereleri Devam Ederken Tazminat İçin Başvurmalarını Uygun Bulmuyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Bu haber toplam 11247 defa okunmuştur
Rum Dışişleri Bakanı, Yapacağınız Anlaşmalar Hükümeti Bağlamaz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans