Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Toplumsal Diyalog Ve Değişim Forumu” Sona Erdi
24 Mart 2011 Perşembe Saat 11:23

“Toplumsal Diyalog Ve Değişim Forumu” Sona Erdi

Toplumsal varoluş sorumluluğu gereği değişimi mümkün kılacak ortak akla ulaşılması ve halen devam etmekte olan kriz ortamının sonlandırılabilmesi hedefiyle forum sona erdi.

Beşparmak Grubu (BG), Özker Özgür Barış ve Demokrasi Vakfı (BADEV), Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği (KTYD) ve Demokrasi ve Kalkınma Platformu Derneği’nin (DEKAP) oluşturduğu; Toplumsal Diyalog ve Değişim İnisiyatifi (TDDİ); “Toplumsal Diyalog ve Değişim Forumu” adı altında; “kamu verimliliğinin ve etkinliğinin artırılması için atılması gereken adımlar”; “kamu maliyesinde gelir - gider dengesinin tesisi için alınması gerekli tedbirler” ve “ekonomik dinamizm/büyüme ve sürdürülebilir bir ekonomi için atılması gereken kısa ve uzun vadeli adımlar” konularında diyalog ve uzlaşı aranması amacıyla gerçekleştirdiği forum dün akşam okunan sonuç bildirisiyle tamamlandı.

Sonuç bildirisinin okunması sonrasında TDDİ’nin Kıbrıs sorunu çözüme kavuşmadan da toplumun kendi hür iradesiyle değişimi sağlayabileceğine işaret edilerek, bu değişimin gerekli olduğu ve forma katılan tüm kesimlerin bu vizyonda uzlaşı içinde olduğu vurgulandı.

“Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin düzeltilebileceği, bunun için sosyal ve ekonomik ilişkilerde Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişteki hataları dikkate alınarak ilerleme sağlanabileceği” kaydedilen sonuç bildirisinde, kamu yönetimi, ekonomi, sektörel hedefler ve sosyal politikaların belirleneceği Kıbrıslı Türk Strateji Belgesi’nin hazırlanması gerektiği belirtildi.

Sonuç bildirisini TDDİ adına BADEV temsilcisi Birikim Özgür’ün okuduğu etkinlikte, Maliye Bakanı Ersin Tatar da forumla ilgili görüşlerini basınla paylaştı.

Bu arada forumdan çıkan sonuçlar KKTC ve TC hükümetlerine rapor şeklinde sunulacak.

TATAR: “… MEVCUT YAPI ARTIK SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”

Maliye Bakanı Ersin Tatar basına yaptığı açıklamada, iki gün süren forumun oldukça yararlı geçtiğini belirterek, katkı koyan herkese teşekkür etti.

Tatar, forumdan çıkan en önemli mesajın; ülkedeki mevcut yapının artık sürdürülebilir olmadığı ve toplumun tüm kesimlerinin özverilerde bulunarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önünü açması olduğunu vurguladı.

“Buradan çıkan mesaj; bu yapı artık sürdürülebilir değildir. Bu yapının gözden geçirilmesi lazım. Toplumdaki paydaşların özverilerde bulunması ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önünü açması lazım. Buradan herkesin alacağı dersler var” diyen Tatar, hükümet ve ilgili kesimlerin forumdan çıkan mesajı değerlendireceklerini, nihayetinde de toplumun önünü açacak bir sonucun çıkacağını kaydetti.

ÖZGÜR

BADEV Başkanı Birikim Özgür, toplumun, değişimi kendi hür iradesiyle sağlayabileceğini belirterek, sözkonusu değişimin gerekli olduğu konusunda forma katılan tüm kesimlerin görüş birliği sağladığını vurguladı.

Kamu verimliliğinin ve etkinliğinin arttırılması, kamu maliyesinde gelir - gider dengesinin sağlanması ile ekonomik dinamizm/büyüme ve sürdürülebilir bir ekonomik yapı için atılması gereken adımların ele alındığı foruma hükümet, siyasi parti, akademisyen, basın yayın, sendika ve sivil toplum örgütü ile diğer kesimlerden toplam 66 davetlinin kendilerine yöneltilen 14 soruya cevap aradığını ve ortak akıl için görüşlerini dile getirdiğini belirten Birikim Özgür, katılımcılara yöneltilen sorulara değindi.

Özgür, katılımcıların; “Kıbrıs sorununun çözümünü beklemeden öncelikle çözülebilecek sorunlar nelerdir?” sorusuna bulduğu cevabın, “Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin düzenlenmesi, Avrupa Birliği standartlarına ulaşmak, krizden çıkmak, Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak, adaleti sağlamak ve toplumsal varoluşu mümkün kılmak” olarak belirlendiğini ifade ederek, bunların getireceği sonuçların ise toplumun tüm kesimlerinin üretken ve çalışkan olabilmesi, refaha ulaşılana kadar kemer sıkmaya tahammül edilebilmesi, popülizmden vazgeçilmesi, özveri kültürünün yaygınlaştırılması ile dünyadaki ekonomik koşullar dikkate alınarak strateji ve planlamanın yapılması olarak sıralandığını belirtti.

Bu haber toplam 1924 defa okunmuştur
“Toplumsal Diyalog Ve Değişim Forumu” Sona Erdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans