Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Sendikanın brüksel temasları sürüyor
24 Mart 2011 Perşembe Saat 12:42

10 Sendikanın brüksel temasları sürüyor

Sendikal Platform içinde yer alan 10 sendikanın temsilcilerinden oluşan sendikal heyetin Brüksel’deki temasları devam ediyor.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası, Kıbrıs Türk Tabipleri Sendikası, Gümrük Çalışanları Sendikası, DAÜ-BİR-SEN, Belediye Emekçileri Sendikası, Basın Emekçileri Sendikası ile Kooperatif Çalışanları Sendikası temsilcilerinden oluşan heyetin Brüksel ziyaretinin ikinci gününde Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Grubu Üyesi Rum Milletvekili Yannakis Kasulidis, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hollandalı Ria Oomen-Ruijten ile Avrupa Birliği Politikaları Bürosu Vekili Yunan Milletvekili Margaritis Schinas ile bir araya geldiği bildirildi.

Görüşmelerde, Avrupa Parlamentosu önünde gerçekleştirilen pankartlı eylemde ortaya konan talepler yinelenerek 28 Ocak ve 2 Mart mitinglilerinde onaylanan Sendikal Platform’un 13 maddelik metni iletildi.

KASULİDES

Brüksel’deki temas ve etkinliklere katılan Basın Sen’den verilen bilgiye göre Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Grubu Üyesi Yannakis Kasulidis görüşmede yaptığı konuşmada, Avrupalı parlamenterlerin Kıbrıs Türklerin sesini yeterince duymadığını söyleyerek, Kıbrıslı Türklerin bir şekilde seslerini daha çok duyurmanın yollarını bulması gerektiğini belirtti.

Sendikal Platform tarafından ortaya konan ve iki mitingde halk tarafından onaylanan ve kendisine görüşmede iletilen 13 maddelik ilkeler ve taleplere destek verdiklerini anlatan Kasulidis, taleplerle ilgili çözümün Kıbrıs sorunundan geçtiğini söyledi.

Kasulidis, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda istek ve iradenin ortada olduğunu belirterek, Kıbrıslı Türk sendikacıların taleplerini kendi grubuyla paylaşarak parlamenterlerin bilgilendirilmesini sağlayacağını kaydetti.

Kasulidis, Kıbrıslı Türklerin üçüncü bir ses olarak süreçte yer alması gerektiğini söyledi.

OOMEN-RUIJTEN

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ise konuşmasında Kıbrıslı Türk sendikacıların kendisine ulaştırdığı, bilgi ve taleplerle 13 maddelik Sendikal Platform ilkelerinin tamamını grubu içinde değerlendireceğini söyledi.

SCHINAS

AB Politikaları Bürosu Vekili Margaritis Schinas ekibiyle birlikte katıldığı görüşmedeki konuşmasında Sendikal Platform tarafından ortaya konan ve Platform içindeki 10 sendika temsilcisi tarafından Brüksel ve Avrupa Parlamentosu’na taşınan sorunlar ve taleplerin Avrupalı değerlerle örtüştüğünü söyledi.

Schinas,  pek çok farklı nedenden dolayı Kıbrıslı Türklerin karşılaştıkları sorunlar konusunda yeterince bilgilendirilmediklerini anlatarak, bu konuda bir şekilde çözüm bulunması ve bilgi akışının sürekli kılınması gerekliği üzerinde durdu.

Sendikal delegasyon adına yapılan konuşmada Schinas’a Kıbrıslı Türklerin AB vatandaşı olduğu hatırlatılarak, AB’nin kendi vatandaşlarını koruma konusunda sorumluluğu bulunduğu, bu sorumluluğunun gereklerini yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

Sendikal heyetin, dün ayrıca Avrupa Parlamentosu bağımsız milletvekillerinin çağrısı üzerine bağımsız milletvekilleriyle ortak toplantıya katıldığı ve toplantıda “Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ta uyguladığı nüfus, ekonomi, kültürel ve siyasi politikalarla oluşturulan mevcut yapının değişik yönlerden ele alınıp değerlendirildiği” bildirildi.

Bu haber toplam 1787 defa okunmuştur
10 Sendikanın brüksel temasları sürüyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans