Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmetçik Belediyesi’nde çalışanlar 3 saatlik grev yaptı
24 Mart 2011 Perşembe Saat 12:54

Mehmetçik Belediyesi’nde çalışanlar 3 saatlik grev yaptı

Mehmetçik Belediyesi’nde belediye başkanı ile meclis üyeleri arasındaki anlaşmazlık çalışanları greve götürdü.

Mehmetçik Belediyesi’nin 2011 bütçesinin hala daha onaylanmaması nedeniyle 2 aydır 500-600 TL maaş ödemesi yapılan çalışanlar bugün 08.00-12.00 saatleri arasında uyarı grevi yaptı.

49 belediye çalışanının neredeyse tamamının katıldığı grev nedeniyle belediye binasına kilit vuruldu. Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer de “Çalışanları desteklemek amacıyla yanlarındayım” diyerek grevcilerin arasında yer aldı.

Diğer yandan Mehmetçik Belediyesi’nde örgütlü Büro, Banka Ticaret Çalışanları Sendikası Başkanı Hüseyin Akyön de, belediye başkanı ile belediye meclis üyeleri arasındaki anlaşmazlığın çalışanları mağdur ettiğini vurgulayarak eleştirilerde bulundu.

Akyön, sorunun çözümüne yönelik pazartesi gününe kadar bir çalışma yapılmaması durumunda Mehmetçik Belediyesi’nde süresiz greve gideceklerini, eylemlerini Cumhuriyet Meclisi önüne taşıyacaklarını kaydetti.

AKYÖN: “ÇALIŞANLAR MAĞDUR EDİLİYOR, SADAKA VERİLİYOR”

Büro-İş Başkanı Hüseyin Akyön grev sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugün Mehmetçik Belediyesi’nde yine grevde olduklarını, belediyede suların bir türlü durulmadığını ifade etti.

Akyön, belediye çalışanlarının ocak ve şubat ayı maaşlarının 500-600 TL verilerek kapatılmaya çalışıldığını, belediye başkanı ve belediye meclisinin bütçeyi yapmamalarının çalışanları mağdur ettiğini, çalışanlara maaş diye “sadaka” verildiğini kaydetti.

Akyön, Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer ve Mehmetçik Belediye Meclisi nezdinde sorunların giderilmesi için girişimlerde bulunduklarını, ancak netice alamadıklarını, iki tarafın da bütçeyi yapmayarak çalışanları sokağa attıklarını söyledi. Yaptıkları araştırmaya göre belediye çalışanlarının sosyal sigorta primlerinin de yatırılmadığını söyleyen Akyön, “Hasta olma hakları da yok, hastaneye gitseler bile bakılmayacaklar” dedi.

Belediye Başkanı Adalıer’in “Çalışanlar benim evlatlarımdır” açıklamasına atıfta bulunan Akyön, “Madem çalışanlar evlatlarınız, buyurun gelin hemen meclisle oturun çalışanların haklarını iade edin” çağrısında bulundu.

Bugün 4 saatlik uyarı grevi yaptıklarını ve ilgilileri sağduyuya çağırdıklarını kaydeden Akyön, pazartesi gününe kadar gelişme olmaması durumunda süresiz greve gideceklerini, Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yapacaklarını ve Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve İçişleri ve yerel Yönetimler Bakanlığı’na şikâyette bulunacaklarını kaydetti.

Akyön, Belediye Başkanı Beyazıt Adaler’in, İçişleri Bakanlığı’nda intibaklarını tamamlayan 3 belediye çalışanını intibaklarını tanımayarak işten durdurduğunu ve konunun yargıda olduğunu belirterek, yargıya güvendiklerini ve söz konusu 3 kişinin işlerine tekrar döneceklerine inandıklarını da sözlerine ekledi.

ADALIER: “MECLİS ÜYELERİ SİYASİ ÇIKAR PEŞİNDE. HAYALİ BÜTÇE UYGULANAMAZ”

Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer de, çalışanların grevlerinde haklı olduklarını belirterek,  bütçenin geçmemesiyle ilgili olarak meclis üyelerini suçladı.

Adalıer, 8 belediye meclis üyesinden 7’sinin siyasi çıkar ve kin duygularıyla hareket ettiğini iddia etti.

Adalıer, Belediye Başkanı olarak 8 yılda kazandırdıklarının, meclis üyelerinin tutumu nedeniyle heba olduğunu, kazanımların yok edildiğini ileri sürdü.

Adalıer, bütçe hazırlama çalışmaları sırasında meclis üyelerinin aldığı kararla çalışanların maaşlarına yaklaşık yüzde 70-80 oranlarında zam yapıldığını, bunun bir önceki bütçeyle kıyaslandığında yaklaşık 500 bin TL’lik yük getirdiğini, Mehmetçik Belediyesi’nin bu yükü kaldırmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Vergiler artırılsa dahi söz konusu bütçenin “hayali” olduğunu ve uygulanamayacağını kaydeden Adalıer, konuyla ilgili olarak Sayıştaylık’a ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduğunu, konunun yargıya intikal ettiğini ifade etti.

Adalıer, 3 kişinin işten durdurulmasının da meclis üyelerinin suçu olduğunu iddia etti.

Bu haber toplam 1783 defa okunmuştur
Mehmetçik Belediyesi’nde çalışanlar 3 saatlik grev yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans