Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu Sağlığı Konferansı Yapıldı
26 Mart 2011 Cumartesi Saat 12:58

Kamu Sağlığı Konferansı Yapıldı

Kıbrıs Türk Tabipler Odası (KTTO), Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ile Avrupa Kamu Sağlık Birimi (EPHA) işbirliğiyle düzenlenen “Kamu Sağlığı Konferansı” bugün Lefkoşa Merit Otel’de yapıldı.

Başbakan İrsen Küçük, konferans açılışından yaptığı konuşmada, sağlıkta sorunların her zaman olduğunu, sorunları çözmek için sürekli çalışıldığını anlatarak, “Biz insanımıza yaraşır bir sağlık hizmeti verme düşüncesindeyiz” dedi.

Küçük, sağlığın önemli bir sektör olduğuna işaret ederek, kendisinin 1981 yılında sağlık bakanlığı yaptığını o zaman da sorunlar olduğunu anlatarak, bütçeden en büyük payın eğitim ve sağlığa ayrıldığını anımsattı.

Küçük, bu gerçeğe karşın sağlıkta sorunların devam ettiğini belirterek, soruna kesin çözümün sağlığa sistem getirmekle mümkün olacağını kaydetti.

İrsen Küçük, sağlıkta özellikle yurtdışı tedavi harcamalarının sorun olduğunu anlatarak, buna ilaç olayını da eklemek gerektiğini belirtti.

Başbakan Küçük, bugün yapılın konferansın AB ile birlikte yapılmasının önemli olduğunu, Hükümet’in de AB uyum yasaları konusunda 26-27 yasayı tamamladığını, bunların dördünün Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek Meclis’e sevk edildiğini, 20’sinin ise Bakanlar Kurulu’nun gündeminde olduğunu söyledi.

Küçük, aralarında kamu reformu yasası da bulunan 3 yasa üzerinde çalışmaların sürdüğünü, kamu reform yasasının siyasi partilerle sivil toplum örgütlerine dağıtımı yapılarak, görüşlerin hükümete ulaşması amacıyla belirli bir süre beklenmesinden sonra tasarıya son şeklini vererek süratle Meclis’e gönderileceğin belirtti.

Tüm AB uyum yasalarıyla ilgili çalışmalarda AB’li uzmanlardan destek ve yardım alındığını, bu nedenle Başbakanlık AB Biriminin kendi hükümetleri döneminde güçlendirildiğini anlatan Küçük, 26-27 uyum yasasının son bir yıl içinde hazırlandığını hatırlattı.

Başbakan İrsen Küçük, bugün yapılan konferansın önemli olduğunu belirterek, kanser vakalarında dünya beşincisi olunmasının nedenlerinin araştırılması gerektiğini söyledi. Küçük, KKTC’de 100 bin kişide 500’den fazla kanser görülmesinin kabul edilebilir bir oran olmadığını anlattı.

Küçük, sağlık sektörünün sürekli gelişme gösteren bir sektör olduğunu, gelişme için de para gerektiğini kaydetti.

AKÇABA

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba ise, açılıştaki konuşmada, konferansın kamu sağlığı ve finansmanı ile kanser olmak üzere iki başlık halinde yapılacağını söyledi.

Akçaba, ülkede, maaşları, yatırım ve hastane yönetimi dahil tüm sağlığın 89 milyon 500 bin Euro ile döndürülmeye çalışıldığını ve bunun yeterli olmadığını kaydetti.

Akçaba, oran bazında bakılığı zaman Türkiye’de sağlığa ayrılan payın KKTC’nin iki katı olduğunu ifade ederek, sağlıkta yaşanan sorunların sistemsizlikten kaynaklandığını belirtti.

Bugüne kadar sağlıktaki sistemsizlik ve gelen sağlık bakanlarının Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin başhekimi olmanın ötesine geçememesi nedeniyle sorunların süreklilik arz ettiğine işaret eden Akçaba, doğruları söylemeden çözümleri üretmenin mümkün olamayacağını kaydetti.

Akçaba, Anayasa Mahkemesi’nin ikinci iş yapmayı iptal etmesinden sonra gerekli çalışmanın başlatıldığını, sağlık hizmeti alan her vatandaşın belirli oranda katkı yapmasıyla maaş sorununu çözmeyi düşündüklerini söyledi.

Mustafa Akçaba, ülkede kanserin önemli bir sorun olduğunu, KKTC’nin kanser vakalarında dünya beşincisi olduğunu anlatarak, kanserin her yönüyle araştırılması gerektiğini belirtti.

Akçaba, kanser tedavisinde yurtdışı olayının bütçeye ağır bir yük oluşturduğunu özellikle radyoterapi eksikliğinin giderilmesi amacıyla Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın yıl sonuna kadar Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kurulmak üzene radyoterapi cihazı vereceğini söyledi.

Mustafa Akçaba, cihazın kurulmasıyla yurtdışı radyoterapi için yapılan harcamalarda önemli bir tasarrufa gidileceğini belirtti.

UÇANER

Kıbrıs Türk Tabipler Odası Başkanı Erol Uçaner ise, konuşmasında, konferansın AB Bilgi Merkezi, KTTO ve Avrupa Kamu Sağlık Birimi tarafından yapıldığını söyledi.

Uçaner, AB Bilgi Merkezi , KTTO ile Avrupa Kamu Sağlık Birimi hakkında bilgi vererek, çalışmanın ülke yararına sonuçlar vermesi dileğinde bulundu.

Bu haber toplam 11035 defa okunmuştur
Kamu Sağlığı Konferansı Yapıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans