Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım Bakanı Töre, Köyleri ziyaret etti
26 Mart 2011 Cumartesi Saat 18:52

Tarım Bakanı Töre, Köyleri ziyaret etti

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Sütlüce, Nergisli ve Çamlıca köylerini ziyaret etti.

Töre’ye bakanlığa bağlı müdürler ile Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil ve Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu eşlik etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Töre, bölgede yaptığı ziyaretlerde tarımın merkezi olan ve kuru ziraatın en yoğun yapıldığı Mesarya bölgesinin her geçen gün geliştiğine dikkat çekerek bu alanda ağaç yetiştiriciliğinin de artmasını istediğini dile getirdi.

Ülkedeki tarım faaliyetlerinin gün geçtikçe arttığını söyleyen Töre, teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün gelişen iş gücü araçlarının da tarımsal işlevleri kolaylaştırdığını vurguladı.

Geçmiş yıllarda yaşanan kuraklıkla gerileyen hayvancılığın son iki yılda atağa geçtiğini söyleyen Töre, bugün bakıldığı zaman hayvancıların dişi hayvanlarını damızlık olarak ayırdıklarını gördüğünü ve bundan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Dünyadaki tarım faaliyetlerinin çok hızlı yükseldiğini belirten Töre, tarımın çok kısa zamanda bir numaralı sektör haline geleceğini ifade etti.

Töre, su alanındaki sıkıntılara da değinerek şunları söyledi:

“Ülkemizde ciddi su sıkıntısı yaşanmaktadır. Ama çok yakın zamanda Anavatandan gelecek olan su sayesinde Mesarya bölgesi suya doyacaktır. Düzova, Aslanköy ve Çukurova bölgelerinde bulunan 5 kuyumuzdan nasıl faydalanabiliriz diye bir takım girişimlerimiz var. 1974’den beridir faaliyette olmayan bu kuyularımızı nasıl bir arıtma sistemi ile hayvancılarımıza kazandırabiliriz diye çalışmalar başlattık. Bu kuyularımız devreye girdiği zaman hayvancılarımız, içme suyu kalitesinde ve çok uygun fiyata bir su satın alacaklardır. Paşaköy yakınlarında ise çok ciddi su tesisi kuruldu. Bölgedeki hayvancılarımız çok ucuza ve kaliteli su satın alacaklar.”

“AKSAKLIKLAR YAKIN ZAMANDA GİDERLECEK”

Töre, Veteriner Dairesi’nin verdiği hizmetlere de değinerek yaşanan bir takım aksaklıkların da çok yakın zamanda giderileceğini söyledi.

Töre, üreticiyi ve yerli sanayiyi desteklediklerini belirtirken uzun zamandır üzerinde durdukları yurt dışından gelen ithal peynir çeşitlerine de fon koyduklarını vurguladı.

2.5 TL/kg fon getirdikleri süt ürünlerinin yerli üreticiyi desteklemek için yapılan bir girişim olduğunu ifade eden Töre, ülkede ciddi şekilde süt fazlalığı olduğunu ve ülkedeki fabrikaların bu sütleri işlemekte zorlandığını belirtti.

Töre, 2 tondan fazla süt üreten üreticilere pirim verilmeyeceğini çünkü kendi kendine yeten bir işletme olduklarını ifade etti.

TOBİ denilen tarımsal orta büyüklükteki işletmeleri desteklemeyi ve çoğaltmayı hedeflediklerini belirten Töre, “daha iyi noktaya geleceğiz” diyerek Anavatan’ın da çok ciddi destekleri olduğunu vurguladı.

Daha önce de yerli üretimi desteklemek için çalışmalar yaptıklarını belirten Töre, zeytin yağının ithalinin durdurulduğunu, arıcılığı desteklemek için ithal edilen bala 2 TL/kg fon, et ve et ürünlerine de 1 TL/kg katkı payı koyarak yerli üreticileri desteklediklerini belirtti.

TÜK’ün son zamanlarda yaptığı çalışmaların arttığına dikkati çeken Töre, yeni sezonda Arpa’nın yüksek fiyata alıp düşük fiyata satılmayacağını da belirtti. Töre, “TÜK’ün görev zararı yaparak ürün satışı yapmasına artık son verilecek” dedi.

Töre, et ve et ürünlerine konulan katkı payı ile toplanan para sayesinde ithal arpanın 45 kuruşa hayvancılara verildiğini belirtti.

Bu haber toplam 1819 defa okunmuştur
Tarım Bakanı Töre, Köyleri ziyaret etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans