Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksel Binaya Hayır Eylemi yapıldı
26 Mart 2011 Cumartesi Saat 18:58

Yüksel Binaya Hayır Eylemi yapıldı

Girne’de çok katlı bina yapımına imkan tanıyan emirname değişikliğine tepkiler sürüyor.

Bugün, Girne’de, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın öncülüğünde, emirname değişikliğini protesto amacıyla “Girne’ye kıymayın efendiler” sloganı adı altında eylem yapıldı.

Ramadan Cemil Meydanı’nda yer alan eyleme,  Kamu-Sen, Hava-Sen, Birleşik Taksiciler Birliği, Sanatçı Turgay Hilmi ve CTP-BG Girne Milletvekilleri Salih İzbul ile Abbas Sınay da destek verdi.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Ramadan Cemil Meydanı’nda konuşmasıyla start alan eylemde, eyleme katılanlar çok katlı binanın yapılması muhtemel olan Ziya Rızkı Caddesi üzerindeki arsaya yürüdü.

Burada Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ile Almanya’daki Kuzey Kıbrıs’ın Dostları Derneği  temsilcisi, sanatçı Turgay Hilmi birer konuşma yaptı.

Eylem, Kordonboyu ile Ziya Rızkı Caddelerine yapılan yürüyüşle sona erdi.

Eyleme,  DP Kadın Kolları Başkanı Esen Aktoprak, DP Gençlik Kolları Başkanı Münür Öztürk, DP Girne İlçe Başkanı Mustafa Özdeğirmenci ve partililer de katıldı.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yaptığı açıklamada, bugün yaptıkları eylemin; Girne’ye yapılan kötülüğü engelleme yanında kentin bozulan kültürel ve tarihsel dokusunu koruyabilme yönünde atılan ilk adım olduğunu ifade ederek, konuşmanın ardından sözkonusu çok katlı binaların inşa edilmesi muhtemel arsalarının bulunduğu Ziya Rızkı Caddesi üzerindeki alanlara yürüyeceklerini kaydetti.

“Dünün küçük bir balıkçı kasabası olan Girne’yi, tarihsel ve kültürel yapısını bozmadan güzel bir şekilde koruyarak bugün turizmde ‘Akdeniz’in incisi’ gibi bir marka haline getirme başarısını gösterdik” diyen Denktaş, kentin KKTC’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı.

“ŞU AN 3 MÜRACAAT VAR 30 OLMAYACAĞINI KİM BİLEBİLİR...”

Kente şu an itibarıyla çok katlı bina inşa edilmesi için sadece 3 müracaat bulunduğunu, yarın bu sayının “30” olmayacağını kimsenin bilmediğini ifade eden Serdar Denktaş, bunun gerçekleşmesi halinde  Ramadan Cemil Meydanı’ndan St. Hilarion Kalesi ile Beşparmak Dağları’nın görülebilme şansının kalmayacağına dikkatleri çekti.

“DOKUYU KORUMAK İSTİYORUZ..”

“Girne’ye gökdelen yapılmasını engellemek için buradayız çünkü esas olarak Girne’nin dokusunu korumak istiyoruz.  Kentte bir çirkinlik daha yaşanıyor, bu da Liman Hotel meselesidir. Tadilat için alınmış izin bir anda o binanın yıkılıp yerine başka bir bina yapılmasını gündeme getirilmiştir. İzinli mi? İzinsiz mi? İzin iptal edilerek mi? Meselenin orasını devlet söyleyecek bize ama devletin şu anda yapması gereken bişey vardır, o da ‘yaptım yanıma kar kaldı’ mantığını silmek. Eğer şimdi silmezsek bu çirkin yapılaşmanın kültürel ve tarihsel dokuyu ortadan kaldırmasının önüne geçemeyeceğiz. Onun için Liman Hotel’i bu duruma getirenlere bir müeyyide getirilir ve gösterilecek bir yer onların masrafıyla restore edilir, buna yanaşmadığı takdirde de casino iznini iptal ederek ülkenin tarihi ve kültürel dokusuyla öz değerlerine yaptığı saldırıyı anlamaları sağlanır” diyen DP Genel Başkanı Denktaş, DP’nin vatandaş desteğiyle Girne’nin tarihi, doğal ve kültürel yapısını korumaya hazır olduğunu kaydetti.

Denktaş; Hükümet’in konuya gösterilen tepkiyi ciddiye alması gerektiğini, yetkililerin “birileri rant elde edecek, aman belki biraz da bana düşer” şeklinde bu tür projelere onay vermeye devam ettiği takdirde, ülke ve ülke geleceğine büyük kötülük yapmış olacağını söyledi.

“CEP Mİ YURT SEVGİSİ Mİ ANLAYACAĞIZ?...”

“Lefkoşa’daki Tulip Hotel’in 3 misli büyüklüğünde bir binadır Girne’ye yapılacak olan. Mesele budur. Bu girişim ile cep mi? Yurt sevgisi mi? Daha öndedir bunu anlayacağız ” diyen Serdar Denktaş, emirnamelerde bu şekilde değişiklik yaparak bişeyler elde etmiş olanların buna hakları olmadığın, buna DP olarak müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Serdar Denktaş, konuşmasının sonunda, eyleme destek veren sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütü mensuplarına teşekkür ederek, Girne’de yaşananların sadece DP’nin değil halkın da sorunu olduğunu ve eyleme  bu nedenle “Girne’ye kıymayın efendiler” adını verdiklerini sözlerine ekledi.

ÖZKARDAŞ: “DESTEK VERİYORUZ”

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş da, yürüyüşün yapıldığı arsa önünde yaptığı konuşmada, sendikanın,  Girne’nin, tarihi, doğal ve kültürel dokusunun yok edilmesini  engellemek amacıyla düzenlenen eyleme destek verdiğini kaydetti.

Doğanın tüm dünyadaki insanlar ve onlarla yaşamı paylaşan tüm canlılara ait olduğunu; bu konuda insanların keyfi davranma hakkı bulunmadığını  belirten Özkardaş, denizle dağın buluştuğu, deniz ve dağın birlikte görülebildiği ender  kentlerden biri  olan Girne’ye kıymanın bir ‘cinayet’ olduğunu  söyledi.

Özkardaş konuşmasında, UBP  hükümetine ve belediye başkanına seslenerek, gökdelen yapılması planlanan yerlerin  devlet tarafından istimlak edilerek,   vatandaşların faydalanacağı  yeşil alanlara dönüştürülmesi çağrısında da bulundu.

HİLMİ: “ÖNLEMEK İÇİN NE GEREKİRSE  YAPACAĞIM...

Almanya’daki Kuzey Kıbrıs’ın Dostları Derneği temsilcisi, sanatçı Turgay Hilmi de, burada yaptığı konuşmada, Almanya’da faaliyet gösteren tüm üyeler adına Girne’nin kültürel, doğal ve tarihi dokusunu yok edecek girişimi şiddetle kınadıklarını  belirterek, bu cinayetin önlenmesi için sanatçı kişiliğini  ve Almanya Kuzey  Kıbrıs’ın  Dostları Derneği temsilciliğini kullanarak  elinden geleni yapacağını kaydetti.

Kültür ve eğitim seviyesi  çok yüksek olan ülkede, toplumun bu gibi konularda duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Turgay Hilmi, doğayı , tarihi, sanatı, kültürü seven tüm vatandaşlara, sanatçılara,  aydınlara  seslenerek, Girne’nin katledilmesine seyirci kalmamalarını istedi.

Bu haber toplam 1709 defa okunmuştur
Yüksel Binaya Hayır Eylemi yapıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans