Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özersay, Ada genelinde tek nüfus sayımı sıkıntı yaratır
26 Mart 2011 Cumartesi Saat 19:24

Özersay, Ada genelinde tek nüfus sayımı sıkıntı yaratır

“Tek bir devlet varmış gibi tek nüfus sayımına ‘tamam’ dememiz bizi bir nevi 2004’ün gerisine götürür”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs’ta eş zamanlı nüfus sayımı yapılması konusunda bir yanlış anlaşılma bulunduğunu; buradaki asıl sıkıntının, nüfus sayımının Rum tarafıyla eş zamanlı yapılması değil, ada genelinde tek bir nüfus sayımının yapılması yönünde yapılan teklifle ilgili olduğunu vurguladı. Özersay, “tek bir devlet varmış gibi, tek bir nüfus sayımı yapılmasına ‘tamam’ dememiz bizi bir nevi 2004’ün gerisine götürür” dedi.

Özersay, KKTC’de seçimler ve 2004’te olduğu gibi ayrı referandum kendi yasaları uyarınca ve kendi seçmen listesi temelinde yapabildiğine göre, nüfus sayımı konusunda bunun gerisine gidilmesinin söz konusu olamayacağını belirterek, “Aksi halde ortaya çıkacak olası yeni antlaşmanın referanduma sunulması sırasında birileri ‘size referandumu da ayrı ayrı ve kendi yasalarınıza göre kendiniz değil, birlikte ve tek bir referandum şeklinde yapınız’ demeye başlayabilir ki bu kabul edilemez birşey olur” dedi.

Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının “nüfus sayımını kendimiz yapacağız” derken de bunu uluslararası standartlara uygun, Birleşmiş Milletler’le işbirliği halinde ve tarafsız gözlemcilere açık bir şekilde yapacağını belirterek, zaten bu konuda BM yetkilileriyle de bir fikir egzersizi yapmaya başladıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, son günlerde kamuoyu gündeminin ilk sıralarına bulunan nüfus sayımı konusunda TAK’a bilgiler verdi.

Özersay, konuyla ilgili olarak, “Ortada bir yanlış anlaşılma var. Asıl sıkıntı nüfus sayımının Rum tarafıyla eş zamanlı yapılması değil, ada genelinde tek bir nüfus sayımının yapılması yönünde yapılan teklifle ilgilidir” dedi.

2004 ANNAN PLANI REFERANDUMLARI ÖRNEĞİ

Kıbrıs Türk tarafının 2004 yılında yapılan iki ayrı referandum gibi, kendi nüfus sayımını kendi yasaları uyarınca yapması kadar doğal birşey olamayacağını ifade eden Özersay, 2004 yılında yapılan iki ayrı referandumla bir modelitenin yerleşmiş olduğunu ve o dönemde her iki tarafın kendi yasaları uyarınca kendi referandumlarını kendilerinin yaptıklarını anımsattı. Özersay, şunları kaydetti:

“Şimdi bu modelitenin gerisine giderek, örneğin bir nüfus sayımında sayımın ayrı ayrı yapılmayacağını kabul etmemiz mümkün değildir. Bizim açımızdan sıkıntı yaratabilecek olan şey ada genelinde tek ve ortak bir nüfus sayımının yapılmasıdır.

Yani kendi nüfus sayımımızı yapmaktan vazgeçmemiz ve bu adada tek bir devlet varmış gibi, tek bir nüfus sayımı yapılmasına tamam dememiz bizi bir nevi 2004’ün gerisine götürür.”

“SAYIM GÖZLEMCİLERE AÇIK VE BM İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE YAPILACAK”

Özersay, Kıbrıs Türk halkının kendi seçimlerini yaparak kendi temsilcilerini seçebildiğini ve bunun da kabul gördüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Seçimlerimizi ve 2004’te olduğu gibi ayrı referandumumuzu kendi yasalarımız uyarınca ve kendi seçmen listemiz temelinde yapabildiğimize göre, nüfus sayımı konusunda bunun gerisine gitmemiz söz konusu olamaz.

Aksi halde ortaya çıkacak olası yeni antlaşmanın referanduma sunulması sırasında birileri size referandumu da ayrı ayrı ve kendi yasalarınıza göre, kendiniz değil birlikte ve tek bir referandum şeklinde yapınız demeye başlayabilir ki bu kabul edilemez birşey olur.

Tabii nüfus sayımını kendimiz yapacağız derken, uluslararası standartlara uygun, Birleşmiş Milletlerle işbirliği halinde ve tarafsız gözlemcilere açık bir nüfus sayımından bahsediyoruz.

Zaten bu konuda BM yetkilileriyle de bir fikir egzersizi yapmaya başladık.”

Özel Temsilci Özersay, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, vatandaşlık konusu müzakere masasına gelmeden bir süre önce Meclis’te yaptığı toplantıda, KKTC’nin kendi ekonomik ve sosyal sorunları bağlamında bir nüfus sayımına ihtiyaç olduğu sonucuna varıldığını da anımsattı.

Bu haber toplam 1982 defa okunmuştur
Özersay, Ada genelinde tek nüfus sayımı sıkıntı yaratır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans