Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC Darbenin Eşiğinden Dönmüş
26 Mart 2011 Cumartesi Saat 21:38

KKTC Darbenin Eşiğinden Dönmüş

Sabri Soyer, 2003 Yılında Kıbrısta Annan Planını Destekleyen Mitingler Provoke Edilerek Kargaşa Yaratılacak, Annan Planı Referandumu Rafa Kaldırılacaktı. Dedi.

KKTC eski Başbakanı ve Cumhuriyet Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Sabri Soyer, 2003 yılında Kıbrıs'ta Annan Planı referandumunu destekleyen mitinglerini provoke etmek isteyen güçlerin mitingleri bir katliam alanına çevirme girişiminde bulunduklarını iddia etti. Soyer, "Yapılan mitingler provoke edilerek kargaşa yaratılacak, yaşanan kargaşa sonrasında asker yönetime el koyacak ve tartışılan Annan Planı referandumu rafa kaldırılacaktı." dedi.

TRT HABER'de yayınlanan "Büyük Takip" programının dün yayınlanan Kıbrıs Dosyası bölümünde KKTC''de 2003 yılında yapılması planlanan; ancak başarılı olamayan bir darbe girişimi olduğu öne sürüldü. Programda konuşan KKTC eski Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer'in ifadelerine göre katliam planı ya da darbe girişimi şöyle gerçekleşecekti: "Miting alanına giden insanların arasına karışacak olan provokatörlerin yönlendirmesi ile yürüyüş güzergahı değiştirilecek ve topluluk Ledra Palas sınır kapısına yönlendirilecekti. Burada çıkan arbedede daha önceden çevre binalara yerleştirilmiş silahlı kişiler tarafından kargaşa yaşayan insanların üzerine ateş açılacaktı. Yaşanan kargaşa ile askerin yönetime el koyması planlanacak ve tartışılan Annan Planı referandumu rafa kaldırılacaktı."

STADYUMLAR VE SPOR SALONLARI TUTUKLAMALAR İÇİN AYARLANMIŞ

Soyer, sivil yönetime el koymak için her şeyin daha önceden hazırlandığının yapılan araştırmalarda ortaya çıktığını belirtti. Darbe girişimin ardından kimlerin tutuklanacağı, hangi spor salonunun hangi stadyumların ve hangi hastanelerin operasyona hazır hale getirildiği Soyer, bu bilgilerin isim isim kendisinde olduğunu kaydetti.

ÖRP BAŞKANI AVCI: PANKART KRİZİNİN ARKASINDA HAZİRAN SEÇİMLERİ VAR

Ayrıca geçtiğimiz aylarda yapılan ve Türkiye ile KKTC arasında gerilime neden olan pankart krizinin arkasında kimlerin olduğuna da işaret edilen programda, KKTC eski Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'nın ifadeleri de dikkat çekici. Avcı Pankart krizinin arkasında Haziran'da Türkiye'de yapılacak olan genel seçimleri sabote etmek isteyenlerin olduğu dile getirdi.

Bu haber toplam 13101 defa okunmuştur
KKTC Darbenin Eşiğinden Dönmüş Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans