Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Londradaki protestonun bilançosu ağır
27 Mart 2011 Pazar Saat 14:05

Londradaki protestonun bilançosu ağır

İngilterenin başkenti Londrada dün yapılan hükümetin kamu sektöründe geniş çaplı kesintilere gitme planlarını protesto gösterisinin bilançosu ağır oldu.

Sendikalar protestoya 250 ila 500 bin kişinin katıldığının tahmin edildiğini açıkladı.

Protestocuların Victoria Embankment'ten başladığı yürüyüş Hyde Park'ta sona erdi. Bu protestoya muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Ed Miliband de destek verdi. Gösteri sırasında Londra'nın merkezinde bir grup polisle çatıştı, mağazalara, bankalara ve otellere saldırdı.

Trafalgar ile Piccadilly Meydanı etrafındaki sokaklarda bulunan lüks mağazalara, bankalara ve otellere saldıran kalabalık, bu binaların camlarını kırdı, sprey boyalar kullandı.

Olaylarda 31'i polis toplam 66 kişi yaralandı, 200'den fazla kişi de gözaltına alındı.

Sendikalar olayları kınarken, bugünkü İngiliz gazeteleri protestoya geniş yer ayırdı. İngiliz basını, olayların protestoyu düzenleyen kişiler tarafından değil "bir grup anarşist" tarafından düzenlendiğini bildiriyor.

Sunday Times gazetesi, "Kesinti protestosu şiddete dönüştü" başlığını kullandığı ana sayfasında, bir bankanın camını tekmeleyen, maskeli bir eylemcinin fotoğrafına yer verdi. The Independent on Sunday, ülkede son 8 yılın en büyük protestosunun yapıldığına dikkati çekerek, şiddet olaylarını aktardı. Lüks dükkanların protestocuların hedefinde olduğunu belirten Observer gazetesi, polisin "anarşist protestocularla mücadele etmek zorunda kaldığını" yazdı.

"İngiltere'deki nefretin yüzü" manşetini atan Sunday Telegraph gazetesi, eylemcilerin sopalarla polise saldırdığı bir fotoğrafa yer verdi.

İngiltere'de geçen yıl göreve gelen Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümeti, ülkenin ekonomisinin iyileştirilmesi ve bütçe açığının giderilmesi için kamu sektöründe kesintiye gidilmesinin ve vergi artışının gerekliliğini savunuyor. Kesintiler, işten çıkarmaları da beraberinde getiriyor.

Ülkede işsizlik rakamı yüzde 8 ile son 17 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
Londradaki protestonun bilançosu ağır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans