Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş, Brüksele giden sendikaları kınadı
28 Mart 2011 Pazartesi Saat 18:16

Denktaş, Brüksele giden sendikaları kınadı

Kıbrısın Eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Önceki Gün Brüksele Giderek Orada Açıklama Yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elçini Eleştirdi.

Kıbrıs'ın eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, önceki gün Brüksel'e giderek orada açıklama yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası(KTOS) Genel Sekreteri Şener Elçin'i eleştirdi. Denktaş, Genel Sekreterin "Kıbrıs Türkünün Türkiye gibi değil, Kıbrıs Rum Kesimi Başkanı Dmitris Hristofyas gibi düşündüğünü söylemek için Brüksel'e Türkiye'yi şikayet etmeye gittiğini" iddia etti.

Denktaş, TKÖS Genel Sekreteri Elçin'in Brüksel'de, Türkiye'nin KKTC'de kalıcı olacağını gösteren girişimlerde bulunduğunu ve bunun Kıbrıslı Türkler olarak istenmediği söylemlerine karşı çıktı. KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, "Türkiye'nin 1960 Anlaşmaları'ndan beri kendilerinin isteğiyle Ada'da asker bulundurma hakkına sahip olduğunu, Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük'le kendisinin o Türk Alayı'nın Ada'da kalmasının kabul edilmemesi halinde anlaşma yapmayacaklarını aktardı.

Türk Alayı'nın olmaması halinde şimdiye kadar Kıbrıs'ta tek Türk'ün kalmayacağını söyleyen Denktaş, Elcin'in "askerin çekilmesinin bir anlam ifade etmeyeceğini, çünkü sivil işgal olduğunu" söylediğini kaydederek, "Elçin, KKTC vatandaşıysa bunu söylemekten utanmalıdır." dedi.

Denktaş, Türkiye'nin garantör ülke olarak, Kıbrıs'ta KKTC'nin bütün kuruluşlarının ve Kıbrıs Türkünün gelecek için güvenliği ve güvencesi olduğunu vurguladı.

"Gece gündüz duamız, bu korumanın devam etmesi, kalıcı bir anlaşma yapılmadan bu korumanın ortadan kalkmamasıdır, çünkü Rum'un ne yapacağını gayet iyi biliyoruz." diyen Denktaş, "Elcil'in Kıbrıs Türkü'nün Türkiye gibi düşünmediğini, çünkü Hristofyas gibi düşündüğünü, bu nedenle Brüksel'e Türkiye'yi şikayet etmeye gittiğini" söyledi.

Denktaş, bugünkü gazetelerde Yunanistan'ın "çözüm için garantörlük bizim için çok önemli değildir" şeklinde Elcil'in sözleriyle örtüşen beyanatları olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğu günden itibaren Rumlar'ın hedefinin garantilerden kurtulmak olduğunu savundu.

Bu haber toplam 1852 defa okunmuştur
Denktaş, Brüksele giden sendikaları kınadı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans