Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’ye İhracat Rakamları 25 Milyon TL
28 Mart 2011 Pazartesi Saat 21:01

Türkiye’ye İhracat Rakamları 25 Milyon TL

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bu yılın ilk 2 ayında sadece Türkiye’ye ihracat rakamlarının 25 milyon TL’yi bulduğunu ve bu rakamın, geçen yılki rakamların en az % 60 üzerine çıkılacağını gösterdiğini vurguladı.

Atun, bugün, Pharma Mondial Ltd. ilaç fabrikasını ziyaret etti.

Şirket sahibi Feridun Adahan ve şirket yetkilileriyle görüşen Bakan Atun, ilaç fabrikasında kansere karşı onkolojik ilaçların imal edildiği yeni bölümleri de gezerek bilgi aldı. Bakan Atun’a ziyaretinde bölgedeki belediyelerin başkanları ve diğer bakanlık yetkilileri de eşlik etti.

ADAHAN

Pharma Mondial sahibi Feridun Adahan ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Ekonomi Bakanı Atun’a ihracatta yaşadıkları bazı sıkıntıları aktardı.

Bakanların sanayi tesislerine yaptığı ziyaretlerin büyük oranda sanayicilere motivasyon sağladığını dile getiren Adahan, üretime dayalı olmayan ekonomilerin sıkıntı yaşayacağını kaydetti.

İlaç konusunun sıradan bir üretim değil, bir prestij olduğunu söyleyen Adahan, ülke büyüklüğünden bağımsız olarak, İsviçre, İsrail ve Güney Kıbrıs’ın ilaç konusunda önemli yol kat ettiklerini anlattı.

Kendilerinin AB standartlarını yakaladıklarını ve istedikleri ülkeye istedikleri ürünü satabilecek duruma geldiklerini söyleyen Adahan, son atılım olarak onkolojik ürünlere yöneldiklerini, bu ürünlerin üretildiği binanın tamamlanmak üzere olduğunu, Türkiye’den iki büyük firmayla bağlantı yapıldığını ve 3 - 4 aya kadar ihracata da başlayacaklarını söyledi.

Amaçlarının; üretmek, istihdam yaratmak ve KKTC’nin tanınmasını sağlamak olduğunu kaydeden Adahan, Pharma Mondial ürünlerinin bugün Londra’da High Street’te satılmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu bildirdi.

Atılımların başarılı olabilmesinin devlet politikası haline getirilmesiyle mümkün olabileceğini de belirten Adahan, “Biz sadece TIR’larımız dolduğunda dışarı gitsin istiyoruz” şeklinde konuştu.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da konuşmasında, ülkede ekonomik gelişim ve bireysel refahın artması için hem mali hem reel alanda rasyonel adımlar atılması gerektiğini kaydederek, bakanlık olarak reel sektöre desteği 2010 yılına oranla iki buçuk katına çıkardıklarını ve bu desteklerin dış pazarlarda satışı artırıp, ülkeye döviz geliri sağlayacak sektörleri kalkındırarak sanayi entegrasyonunu sağlama adına yapıldığını vurguladı.

Bu yılın ilk 2 ayında sadece Türkiye’ye ihracat rakamlarının 25 milyon TL’yi bulduğunu ve bu rakamın, geçen yılki rakamların en az % 60 üzerine çıkılacağını gösterdiğini söyledi.

Verilen destek ve konulan teşviklerden fazla sanayicinin ortaya koyduğu inanç, güven ve motivasyonun bu gelişimi sağladığını kaydeden Bakan Atun, teşvik ve desteklerin doğru vizyonlarla hedefe ulaşabileceğini vurguladı.

Atun, 2 yıl önce 200 milyon dolarlık ihracat hedefinin 150 milyonluk basamağına bu yıl ulaşılacağına inandığını belirterek, 80 milyon dolar olarak devraldıkları ihracat kapasitesini 2012 yılında 200 milyona taşımış olacaklarını söyledi.

Hükümetin istikrarlı çalışmalarının ve Kıbrıs sorununa da çözüm arayışının devam edeceğini kaydeden Atun, KKTC’ye inanan insanlar ve firma ve sanayicilerle aynı yolu yürümeye ve ülkeyi kalkındırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Ülke sanayisinin, Pharma Mondial’in ürünleri gibi dünya piyasasında yer bulan niteliği yüksek ürünlere ihtiyacının büyük olduğunu kaydeden Ekonomi Bakanı Atun, her alanda görünür olmak adına, gerek hizmet gerekse mal üretiminin, imalatın ülkeye döviz kazandırılması ve cari açığın kapatılması adına önemli olduğunu ifade etti.

Atun, tüm imalatçılara desteklerinin süreceğini belirterek, bakanlığın verdiği desteklerden çoğu sanayicinin bihaber olduğunu ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı’yla temasa geçerek, gerek dijital ortamda gerekse broşürlerle bu destekleri yaymayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Atun daha sonra fabrikanın yeni açılan hormon ve onkolojik ilaç üretimi yapan birimlerini gezdi.

Bu haber toplam 11123 defa okunmuştur
Türkiye’ye İhracat Rakamları 25 Milyon TL Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans