Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3. Mormenekşe Enginar Festivali Başladı
14 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 15:51

3. Mormenekşe Enginar Festivali Başladı

Mormenekşe’de faaliyet gösteren derneklerin oluşturduğu festival komitesi tarafından organize edilen “3. Mormenekşe Enginar Festivali” dün akşam gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Kortej yürüyüşüyle başlayan festivalin açılışına Başbakan İrsen Küçük’ün yanısıra İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, milletvekilleri, yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

UMMANEL

Törende açılış konuşmasını festival komitesi adına yapan Mormenekşe Kadınlar Birliği Başkanı Erşen Ummanel, güzel ve kaliteli bir festival yapmak için özveriyle çalıştıklarını belirterek, festivale katkı koyan herkese teşekkür etti.

BİREN

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren de, beldede yapılan festivallere yenilerinin ekleneceğini ifade ederek, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin festivalleriyle anılan bir belediye olacağını kaydetti.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, enginar üretimi sayesinde ülkede beş milyon dolarlık enginar ihracatı yapıldığına işaret ederek, enginar yetiştiriciliği yapan bölge halkını kutladı.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının ne kadar üretken olduğunun bu rakamlarla gözler önüne serildiğini ifade ederek, hükümetin de üreticiye desteğinin tam olduğunu ve enginar ihracatındaki KDV oranının geri iade edildiğini kaydetti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, festivalin hazırlanmasında ve enginarın tanıtılmasında büyük emeği olan bölge birliklerini kutladı.

Bu tip etkinliklerin yöre halkına büyük katkı sağladığına işaret eden Başbakan Küçük, enginar üretimin artırılmasında Mormenekşe halkının büyük payı olduğunu vurguladı.

Başbakan Küçük, enginarın Türkiye’ye tanıtılmasının da çok önemli bir aşama olduğunu ve Türkiye’ye ilk kez 2002 yılında 900 ton civarında enginar ihracatı yapıldığını belirtti.

Kendisinin Tarım Bakanı olduğu 2003 yılında enginar üretiminin Doğrudan Gelir Desteği kapsamına alındığını kaydeden Başbakan Küçük, Türkiye’ye olan ihracatın da 900 tondan 5 bin beş tona çıktığına vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından, konuşmacılara çiçek takdim edilmesiyle devam eden açılış töreninde Mormenekşe Kültür Sanat ve Spor Derneği Halk Dansları Topluluğu da gösteri yaptı. Daha sonra Mehteran Takımı’nın gösterisi gerçekleştirildi.

Açılış töreni Hatice Öztüren’in “Umudumun Renkleri” ve Nazime Balses’in “Kıbrıs Mutfağı Canlandırması” isimli resim sergilerinin açılışıyla sona erdi.

Açılışın ardından standartlarda satışlar yapılırken, köy kadınlarının hazırladığı enginar yemekleri festivale katılanlara ikram edildi.

FESTİVAL PROGRAMI

3. Mormenekşe Enginar Festivali, bugün ve yarın etkinliklerle devam edecek. Bu çerçevede bu akşam enginar yemekleri yarışması yapılacak, müzik grubu Next Day sahne alacak, ayrıca LTB latin pop müziği konseri ve mini piyes gösterisi yer alacak.

III. Mormenekşe Enginar Festivali Pazar günü çocuk etkinlikleri, bisiklet yarışması, ödül töreni ve “Rüzgar” konseri ile sona erecek.

Bu haber toplam 11603 defa okunmuştur
3. Mormenekşe Enginar Festivali Başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans