Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke Aplıç de yangın
25 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 15:55

Lefke Aplıç de yangın

Lefke’deki Aplıç bölgesinde öğle saatlerinde çıkan yangının, erken müdahale edilmesinden dolayı yerleşim yerlerine ulaşması engellendi.

Yaklaşık 1.5 saatte kontrol altına alınan yangın sonucunda içerisinde hurma ve narenciye ağaçlarının da bulunduğu yaklaşık 25 dönüm civarında bir bölge hasar gördü.

Yangın, İtfaiye, Orman Dairesi ve Sivil Savunma Teşkilatı ekipleri, asker ve halk müdahalesiyle kontrol altına alındı. Saat 15:30 sıralarında söndürülen yangından sonra bölgede işbirliği içerisinde soğutma çalışmaları başlatıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Aplıç bölgesinde çıkan yangının kontrol altına alınmasının ardından yaptığı açıklamada, Lefke bölgesinin yangından dolayı çok büyük bir tehlike atlattığını kaydetti ve  “yangın kısa sürede kontrol altına alınamasaydı yerleşim bölgesine çok yakın olmasından dolayı pek çok ev de büyük hasar görebilirdi” dedi.

Yangının çıkış nedeninin henüz bilinmediğini de kaydeden Amcaoğlu, itfaiye, askeri birlikler, Sivil Savunma, Orman Dairesi ekipleri ile sivil halka katkılarından dolayı teşekkür etti.

Küçük ihmallerin büyük sonuçlara yol açabileceğine dikkat çeken Amcaoğlu, halka yangına neden olabilecek her türlü davranıştan kaçınma çağrısında bulundu.

Ali Çetin Amcaoğlu, yangınların önlenmesi ve erken müdahale edilmesi için ormanlarda emniyet şeritleri oluşturulduğunu ve orman bölgelerinin kameralar aracılığı ile bir merkezden 24 saat izlendiğini de kaydetti.

GÜNDÜZ

Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz ise, yangının çıktığı bölgenin müdahale yapılması çok zor olan bir bölge olduğunu ifade etti.

Soğutma çalışmalarının devam ettiğini ve yangın bölgesinin etrafında emniyet şeridi oluşturulmaya başlandığını belirten Gündüz, halkı daha duyarlı olmaya ve evinin önünü kuru otlardan temizlemeye çağırdı.

Gündüz, ayrıca, halkın çağrı yapılmasını beklemeden yangın olaylarında tanker ve traktörüyle yardıma gelmesi gerektiğini kaydetti.

ZAFER

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer ise, halka yangın konusunda daha dikkatli olma çağırısı yaptı.

Aplıç bölgesinin müdahale imkanı çok kısıtlı olan bir bölge olduğuna işaret eden Zafer, bugünkü yangına erken ve doğru bir planlama ile müdahale edilmesinin, yangının yerleşim yerlerine ulaşmasını engellendiğini kaydetti. Zafer ayrıca yangının ikamet yerlerine 70 metre mesafede durdurulabildiğini vurguladı.

Bölgenin 1998’de yangın gördüğünü belirten Zafer, 12 kilometre uzakta bulunan Taşpınar köyünde  çıkan yangının 1.5 saatte Aplıç’a ulaştığını ve o yangında üç evin hasar gördüğünü anımsattı.

Bu haber toplam 14517 defa okunmuştur
Lefke Aplıç de yangın Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans