Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke 2. Ceviz festivali başladı
04 Haziran 2011 Cumartesi Saat 15:26

Lefke 2. Ceviz festivali başladı

Lefke Turizm Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Lefke 2. Ceviz Festivali’nin açılışı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katılımıyla gerçekleşti.

Açılışa Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yanı sıra, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, milletvekilleri Mutlu Atasayan ve Ahmet Çaluda, Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, Lefke Turizm Derneği Başkanı Ergün Taşkın katıldı.

Festivalde davul-zurnayla karşılanan Cumhurbaşkanı Eroğlu ilk önce stantları gezdi, vatandaşlarla sohbetler yaptı, ceviz macununun tadına baktı, kitap satın aldı. Eroğlu, kitap standında Hrisostomos Perikleus’un “Tarihsel Süreçte Kıbrıs Referandumu” ve Makarios Druşotis’in “Kıbrıs 1963-1964 İlk Bölünme” isimli kitaplarını aldı.

Daha sonra festival alanında ilkokulların halk oyunları gösterileri yer aldı ve ardından konuşmalara geçildi.

TAŞKIN

Lefke Turizm Derneği Başkanı Ergün Taşkın yaptığı konuşmada, Lefke’ye gerekli yatırımların yapılmasını ve eski canlılığına yeniden kavuşmasını istediklerini belirterek, festivalin açılışına katkıda bulunan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

ZAFER

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer de, Lefke’de doğru politikalara ve amaca uygun etkinliklere destek verdiklerini, bundan sonra da vereceklerini vurgulayarak, Lefke Ceviz Festivali ve Hurma Festivali gibi etkinliklerin Lefke’nin tanıtım, turizmi ve esnafın yüzünün gülmesi adına önemli olduğunu ifade etti.

DÜRÜST

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de, sivil toplum örgütleri, Lefke insanı ve bölge okullarının güzel bir festivale daha imza attığını söyleyerek, festivalin hayırlı olmasını diledi.

Dürüst, Lefke’nin sesini duyurmanın önemine işaret ederek, LAÜ ile birlikte her geçen gün gelişen okulları ve halkıyla, Lefke’yi daha ileriye götürmek için kendilerinin de hükümet olarak ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ifade etti.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Lefke Turizm Derneği, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerine teşekkür ederek, festivalin “Biz de varız” mesajını vererek Kıbrıs tarihi ve kültürünü yansıttığını ifade etti.

Lefke’nin tarihi bir Türk kasabası, aynı zamanda hurması, cevizi ve portakalıyla ünlü bir şehir olduğunu ifade eden Eroğlu, KKTC’nin her köşesinin kalkındırılmasının hükümet edenlerin asli görevleri olduğunu söyledi.

LAÜ’den çok daha fazla beklentileri bulunduğunu belirten Eroğlu, öğrenci sayısının artması, yurtların yanında otellerin çoğalarak bölgenin bir üniversite ve turizm bölgesi ünvanına layık olmasını istediklerini kaydetti.

Bölgeye Gaziveren’den başlayarak turistik amaçlı müracaatlar ve projeler bulunduğunu kaydeden Eroğlu, “Özellikle komşularımızın gözünün üzerinde olduğu bu bölgenin daha da gelişmesi, önce bu  bölge insanının bölgeye sahip çıkması, daha sonra hükümet edenlerin daha da kalkındırılması için elinden gelen gayreti göstermesi gerekir” şeklinde konuştu.

PAZARLIK SOFRASINDA…

“Müzakere masasında pazarlık sofrasındayız” diyerek Kıbrıs konusuna da değinen Eroğlu, “sofrada, hep kendi önüne çekmeye çalışan bir zihniyetle karşı karşıya bulunduklarını” belirtti.

Halkın vermiş olduğu desteğe inanıp, güvenip bu destekle Hristofyas’a karşı mücadelesini sürdürdüğünü ifade eden Eroğlu, “Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa, yaşayabilir ve kalıcı bir anlaşma...Kıbrıs Türk halkının bugün bu topraklarda yaşadığı huzur ve güven içerisinde gelecek endişesi olmadan, can güvenliği sıkıntısı yaşamadan varlığını sürdürmesidir...Onun için pazarlıklar çetindir, ama çok şükür bize destek veren halkımız vardır, halkımızla birlikte bu görüşmelerde oturduğumun da farkındayım” şeklinde konuştu.

Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın omuzlarına yüklediği yükün bilincinde olduğunu, “müzakere masasına otur da haklarımızı teslim et” diye halkın kendisini Cumhurbaşkanı seçmediğini anlatarak, halktan huzur içinde yaşamlarını sürdürerek KKTC gerçeğinin var olduğuna inanmalarını ve geçmişi de unutmayarak, bugün varolan gerçekleri göz önüne alarak yaşamalarını istedi.

Eroğlu, “Karşımızdakiler sadece almayı düşündüğü sürece tabii ki müzakere masasında bir anlaşma noktasına gelmek zor olur. Bunun bir al-ver meselesi olduğunu, Kıbrıs Türk halkının da kendi halkı kadar huzurlu, güvenli ve mutlu yaşama hakkına sahip olduğunu anlarlar ve kabul ederlerse bir anlaşmaya varılabilir” diye konuştu.

Eroğlu, 7 Temmuz’da Cenevre’de yapılacak üçlü zirvenin hazırlıklarını yaptıklarını da kaydederek, “İnşallah düşündüğümüz şekilde bir anlaşma olur, ama bir anlaşmaya imza koyacak noktaya gelemezsek de başımız açık değil” ifadelerini kullandı.

MACUN ÇOK LEZZETLİ

Eroğlu, festivalin Lefke’ye canlılık getirmesi ve gelenek haline gelerek adanın her bölgesinde duyulmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Eroğlu, daha sonra protokole ikram edilen ceviz macununun tadına baktı; çok beğendiğini, taze ve lezzetli bulduğunu söyledi.

Eroğlu macun ikramının ardından “Adım Adım Lefke” fotoğraf sergisinin de açılışını yaparak festival bölgesinden ayrıldı.

Lefke Ceviz Festivali, çeşitli etkinliklerle 2 gün devam edecek.

Bu haber toplam 14800 defa okunmuştur
Lefke 2. Ceviz festivali başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans