Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BES ve Lefke belediyesi uzlaştı
08 Haziran 2011 Çarşamba Saat 19:32

BES ve Lefke belediyesi uzlaştı

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Lefke Belediyesi arasında kopma noktasına gelen ve greve neden olan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varıldı.

BES Genel Sekreteri Ayça Soygür Çıralı ile Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer’in bugün gerçekleştirdikleri görüşmelerde sağlanan uzlaşı “Lefke Belediyesi ve BES Arasında Sürdürülen Toplu İş Sözleşmesinde 2010-2011 Toplu İş Sözleşmesine Ek Olarak Yer Alacak (2011-2012) Uzlaşılan Maddeler” başlığıyla kamuoyuna açıklandı.

Buna göre tarafların üzerinde uzlaştığı dört maddelik anlaşma şöyle:

“1. Tüm çalışanlara toplu iş sözleşmesindeki tüm sosyal haklar tam olarak ödenecek.

2. Tüm çalışanların sosyal güvenlik yatırımlarının (Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı) güncel olarak yapılması ve biriken prim borçlarının da ödenebilmesi amacıyla muayyen vadeli bir program yapılacak. Bu program dâhilinde Lefke Belediyesi ve hükümet arasında borç alacak mahsuplaşması gerçekleştirildiği tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde elde edilecek kaynağın sosyal güvenlik borçlarının ödenmesinde ve bu uygulamadan itibaren de güncel olarak ödemelerin yapılması hususlarında görüş birliği sağlandı.

3. Görev riski tanımına uyan çalışana uzlaşılan liste üzerinden görev riski ödeneği verilecek.

4. Maaşı 2000 TL’nin altında olan tüm işçilerin 2 barem içi artış almasına. Diğer işçilerin maaş artışlarının Kasım 2011 tarihinden sonra yeniden değerlendirilmesi konusunda uzlaşma sağlandı.”

BES Genel Sekreteri Ayça Soygür Çıralı, sürdürülen görüşmelerin ara uzlaşmayla da olsa sonuçlandırılmasının, kararlı mücadele ve mücadeleye koşulsuz destek veren Lefke Belediyesi çalışanları üyeleriyle başarıldığını söyledi.

Çıralı, başarının sağlanmasında Sendikal Platform’un kararlı duruşu ve BES’in mücadelesine verdiği desteğin ayrıca önemli olduğuna işaret ederek, bunun sendikal mücadelede dayanışmanın önemini gösterdiğini belirtti.

Sendikal Platform’a verilen destek için teşekkür eden Çıralı, sonucun birlikte dayanışma göstererek mücadele etmenin önemini gösterdiğini söyledi.

BES, bugün uzlaşmayla sonuçlanan görüşme öncesinde Lefke Belediyesi’ndeki çalışanlara yönelik eğitim çalışması gerçekleştirmiş, bu çalışmaya Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel ile Basın-Sen temsilcisi Gazeteci Mehmet Davulcu da katılmıştı.

Bu haber toplam 13952 defa okunmuştur
BES ve Lefke belediyesi uzlaştı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans