Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşilırmak Çilek festivali başladı
10 Haziran 2011 Cuma Saat 06:29

Yeşilırmak Çilek festivali başladı

Yeşilırmak Çilek Festivali, 34 yıl aranın ardından bu yıl yeniden gerçekleştiriliyor.

İlki 1973 yılında gerçekleştirilen ve 1977 yılından beri yapılmayan Çilek Festivali’nin 6.’sı, dün akşam düzenlenen törenle başladı.

Festivalin açılış kurdelesi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve diğer yetkililer tarafından kesildi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, açılışta yaptığı konuşmada, ambargoların haksızlığından bahsederek, “Demokrasinin kökleştiği dünyada bir bölgenin ambargolar altında bırakılmasını kabul edilemez” dedi.

KORTEJ

Kortejle başlayan Festivale, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, AB Destek Ofisi Başkanı Akexandra Viezzer, Slovak Büyükelçi Anna Turenikova, Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer ve diğer yetkililer katıldı.

Kortejin ardından Akçay Halk Sanatları Derneği’nin folklor gösterisi yer aldı; daha sonra açılış yapıldı.

Çilek Festivali Pazar gününe kadar sürecek.

ATALAR

Açılış töreninde ilk konuşmayı Yeşilırmak Lefke Üreticiler Birliği Başkanı Cavit Atalar yaptı.

Çilek Festivali’nin bundan sonra devamını dileyen Atalar, Yeşilırmak’ın KKTC için öneminden söz ederek, bölge halkının azimle ve inançla topraklarını savunduğunu vurguladı.

VİEZZER

Avrupa Birliği Destek Ofisi Başkanı Alexandra Viezzer ise, Kıbrıs’ın geleneksel festivalinin yaşatılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, Fonlardan yararlandırmak için bu projenin seçilmesinin nedenini, “Avrupa Birliği değerleriyle örtüşen bir istek olması” olarak gösterdi.

Viezzer, bölgenin güzel ve lezzetli olan çileğinin bir marka haline gelmesinin bölgedeki gelişime katkı sağlayacağına dikkat çekti.

AKÇA

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, konuşmasına festivale katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı.

Tarımın ülkeler için önemli olduğunu belirten Akça, “Dünya literatürüne giren bir kavram vardır. Tarımın geri dönüşü. Bu çerçevede meyve ve Yeşilırmak’ın sebze yetiştiriciliği bakımından Kıbrıs’ın önemli bir bölgesi olduğunu biliyoruz. Bölgenin kalkınması için buranın tetikleyici rolü artacaktır” diye konuştu.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, konuşmasında, festivalin açılışındaki üst düzey katılımın Yeşilırmak ve bölgeye verilen önemi vurguladığını anlattı ve Yeşilırmak’ın tarihi bir bölge olduğunu anımsattı.

1964 yılında Erenköy’deki çatışmalar sırasında bölgenin muazara altında olduğunu, barış harekatı sona erdiğinde de bölgenin boşlukta kaldığını hatırlatan Eroğlu, “Ama kahraman Yeşilırmak halkı Yedidalga’ya kadar giderek bu bölgenin de Türk askeri tarafından alınması ve Kuzey Kıbrıs’ın bölgesi olmasını sağlamıştır” dedi.

Uzun bir aranın ardından yeniden yapılan festivalin her yıl tekrarlanması temennisini dile getiren Eroğlu, festivale katkı koyan herkese teşekkür etti...

Avrupa Birliği’nin ambargoları altındaki bölgede ürünleri yurt dışına göndermekte yaşanan zorlukları dile getiren Cumhurbaşkanı, AB yetkililerinden bu şikayetleri birinci ağızdan aktarmasını istedi.

Eroğlu, demokrasinin kökleştiği dünyada bir bölgenin ambargolar altında bırakılmasını “kabul edilemez” diye niteledi ve bunu Kıbrıs Türk halkına reva görenleri affetmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “250 bin nüfuslu ülkenin ambargolar altında bırakılmasını kabullenmek mümkün değildir. İnşallah bu kararlarının yanlış olduğunu bildikleri gibi ortadan kaldırma noktasına gelirler” dedi.

Konuşmasında güzellik yarışmasına da değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, genç kızların cesaretle yarışmaya katılmasını istedi.

Konuşmaların ardından Yeşilırmak Festivali’nde daha önce derece elde eden güzeller ve bu yıl yarışmaya katılacak olan güzeller tanıtıldı.

Bu haber toplam 12037 defa okunmuştur
Yeşilırmak Çilek festivali başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans