Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskele de arsa dağıtımı yapıldı
11 Haziran 2011 Cumartesi Saat 14:36

İskele de arsa dağıtımı yapıldı

İskele’ye bağlı Derince köyünde gençlere arsaları dağıtıldı.

Bu amaçla düzenlenen törende konuşan Derince Köy Muhtarı Raif Kimsesizer, 48 gence arsa verilmesinin önemini belirterek, böylece gençlerin köylerinde kalarak topraklarına sahip çıkacaklarını söyledi.

Kimsesizer, Karpaz bölgesinin en büyük sorunu olan emirnamelerin kalkması halinde bölgenin gelişeceğini kaydetti.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da 2003 yılında Ulusal Birlik Partisi hükümeti döneminde Derince’de arsa dağıtımı yapıldığını anımsatarak, “Bu ülkede Annan Planı’nı oyladık. Annan Planı öncesinde de sonrasında da bu toprakları verme ve insanları göç ettirme gibi bir politikamız asla olmadı, olmayacak” dedi.

Çavuşoğlu, Ulusal Birlik Partisi’nin misyonunun, Kıbrıs Türk halkının yaşadığı topraklara kök salmasını  sağlamak olduğunu  ifade ederek, bu kapsamda gençlerin doğdukları yerlerde ailelerinin yanında mutlu yaşamaları için kırsal kesim arsası verdiklerini belirtti.

Başbakan İrsen Küçük de yaptığı konuşmada gençlerin kendi köylerinde, ailelerinin yanında ev sahibi olmalarının önemine değinerek, amaçlarının köylere yerleşimi teşvik etmek ve köylerdeki nüfus artışını sağlamak olduğunu belirtti.

Hükümet olarak, kent ve köylerdeki farkı ortadan kaldırmak için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Küçük, 2 ayda yaklaşık 400 gence yuva kurmalarını sağlamak amacıyla kırsal kesim arsası hak sahipliği belgelerinin verildiğini kaydetti.

Başbakan Küçük, Türkiye ile işbirliğinde, Kıbrıs türk halkının esenliği kalkınması için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Konuşmaların ardından buradaki tören 48 gence kırsal kesim arsası hak sahipliği belgelerinin verilmesi ile son buldu.

Adaçay’da da gençlere arsa dağıtımı yapıldı.

Adayaç köy muhtarı Musa Danacı, köylerinde ilk defa kırsal kesim arası verildiğini belirtti.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da gençlere arsa dağıtılarak bu topraklardan gidilmeyeceği mesajı verildiğini kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük ise Adaçay köyüne ilk kez gittiğini ve buranın doğası ile konumuna hayran kaldığını söyledi ve köyün eko turizm açısından değerlendirilmesi  gerektiğini söyledi.

Adaçay’daki tören 9 gence kırsal kesim arsası hak sahipliği belgelerinin dağıtılmasıyla son buldu.

Bu haber toplam 13938 defa okunmuştur
İskele de arsa dağıtımı yapıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans