Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatbikatın deniz aşaması başladı
15 Haziran 2011 Çarşamba Saat 15:42

Tatbikatın deniz aşaması başladı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2011 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın deniz aşaması Gazimağusa açıklarında başladı.

Tatbikat, KKTC ve TC askeri ve sivil unsurlarının katılımıyla Gazimağusa açıklarında, Dipkarpaz’ın 13 mil açığı ile Zeytin Burnu’nun 5 mil açığında gün ışığı ve gece ortamında olmak üzere iki aşamada icra ediliyor.

Tatbikat; arama kurtarma unsurlarının koordinasyon ve birlikte çalışma usullerini geliştirmek, insani yardım harekatı ve işbirliği konularında TC ve KKTC’nin imkan ve kabiliyetlerini denemek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Tatbikatta KKTC’nin insani amaçlarla yürütülen arama kurtarma faaliyetlerinde son dönemde kazandığı arama kurtarma imkan ve kabiliyetleri fiilen denenirken, Doğu Akdeniz’de arama kurtarma faaliyetlerindeki yetkisi vurgulanıyor.

Tatbikatı Gaziantep Firkateyni’nden Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Türkiye Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner, 28’inci Tümen Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, 39’uncu Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İzzet Çetingöz, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de izliyor.

Tatbikatı gözlemci olarak Irak, Pakistan, Kuveyt, BAE, Gambiya ve Azerbaycan’dan 8 temsilcinin yanısıra KKTC ve Türkiye’den yaklaşık 50 basın mensubu da takip ediyor.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli’nin annesi Kezban Gönyeli de tatbikatı izleyenler arasında bulunuyor.

Bu haber toplam 11338 defa okunmuştur
Tatbikatın deniz aşaması başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans