Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daü-Sen halkı eyleme çağırdı!
20 Haziran 2011 Pazartesi Saat 09:07

Daü-Sen halkı eyleme çağırdı!

DAÜ – SEN, DAÜ konusunda gelinen son durumu değerlendirdiğini bildirdi ve halkı eyleme çağırdı. DAÜ –SEN’den verilen bilgiye göre, DAÜ – SEN’in açıklaması şöyle:

TÜM TOPLUM DAÜ İÇİN AYAĞA KALKTI ANCAK HÜKÜMET HALA SESSİZ!

DAÜ-SEN, HALKIMIZI DAÜ’DE YAŞANANLARA ARTIK “DUR” DEMEK İÇİN SALI GÜNÜ DAÜ’YE DAVET EDİYOR.

Çalışanların maaşlarından yaptığı tüm fedakarlığa rağmen DAÜ Üniversite öncesi Eğitim Kurumları bu yıl yaklaşık 2 milyon TL bütçe açığı vermiştir. Bu ciddi bir yönetim beceriksizliğini göstermektedir. Bu beceriksizlikten DAÜ Rektörü Prof.Dr. Abdullah Öztoprak ve VYK Başkanı Eşber Serakıncı bizzat sorumludur.

Bu suç yetmezmiş gibi DAÜ Rektörü gazetelere paralı ilan vererek DAÜ Yönetiminin başarısızlığını rakamlarla ilan etmektedir. İlan edilen rakamlar DAÜ Yönetiminin kendi hatasıdır. Hiç çekinmeden kendi ayıbını ilanla duyuran Rektörlükle ilgili ilk akla gelen şey bu kadar küçük bir açığı kapatamayan ve tam tersi açığı artıran DAÜ Rektörü 200 milyon liralık bütçesi olan DAÜ’yü nasıl idame ettirecek. Bu süreçte açıkça anlaşılmaktadır ki DAÜ’de yaşanan sorun mali değil yönetim sorunudur.

Gelinen bu noktada, bu mali tabloyu gerekçe gösteren DAÜ Yönetimi, bu kurumları yönetemeyeceğini kabul ederek gizli bir ön protokolle Türkiye’de faaliyet gösteren Doğa Koleji’ne üstüne para da vererek devretme kararı almıştır. Yani halkın malı peşkeş çekilmiş, bu kurumlarda çalışanların hakları tamamıyla gözardı edilmiş, velilerin düşüncesi yok sayılmış, öğrencilerin geleceği değerlendirilmemiştir. Bu uygulama, olayın kamu yararı, sosyal, kültürel ve ahlaki boyutunu tamamıyla yok sayan niteliktedir. Tüm bu açılardan hem Sendikamızın hem de toplumun tüm kesimlerinin bu yanlışa karşı mücadele etmesi doğaldır.

Tarihi bir dönemden geçiyoruz çünkü sermaye, emek ve yerel yönetim ortak bir paydada birleşti: “DAÜ Yönetimi kurumlarımızı yönetemiyorsa biz talibiz. DAÜ’nün peşkeş çekilmesine karşıyız”. Başta DAÜ-SEN, Mağusa Belediyesi ve İşinsanlarının bu kurumlarımıza sahip çıkma isteklerini bir araya getirip kurumlarımızı toplumsallaştırmanın zamanı gelmiştir. Çünkü herkes fedakarlığa hazırdır.

Bu önemli noktada özelleştirme, kamu yararı, yerli-yabancı sermaye tartışmalarına girmeden, ayrıntılarda boğulmadan sendikacı, işinsanı, belediye başkanı, siyasetçi ve tüm toplum kesimleri bir araya gelme zorunluluğu içindedir. Çünkü öncelikli görevimiz kurumlarımızın peşkeş çekilmesini durdurmaktır.
Gün, varoluşumuz için birlik olma günüdür. Saldırı büyük ve kararlıdır. Bu yüzden mücadelemiz de büyük kararlı olmalıdır. Mücadelemiz toplumsal varoluş mücadelesidir. Detaylarda boğulmadan bir halk olarak  mücedele verilmelidir.

Ya bu davayı direne direne, tırnaklarımızla kazıyarak kazanacağız ya da bu diyardan göçüp gideceğiz. 
DAÜ-SEN, emekçi halkın alınteriyle yarattığı değer olan DAÜ’yü korumakla görevlidir. Bugün emekçi halkın görevi ise kendi değerlerine sahip çıkmaktır.

Sendikamız DAÜ’nün esas sahibi olan halkımızı 21 Haziran 2011, Salı günü saat 09:30’da DAÜ Rektörlük önüne davet eder.

HALKIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ

Bu haber toplam 1992 defa okunmuştur
Daü-Sen halkı eyleme çağırdı! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans