Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LAÜ Mezuniyet töreni yapıldı
25 Haziran 2011 Cumartesi Saat 14:38

LAÜ Mezuniyet töreni yapıldı

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) 2010 - 2011 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, dün akşam Soli Antik Tiyatro’da gerçekleştirildi.

Tören, mezunların yerini alması sonrası, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
LAÜ Flaması’nın tören alanında yerini almasının ardından LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel konuşmasını gerçekleştirdi.

Dönem Plaketi’nin Başarı Kütüğü’ne çakılmasını, başarı belge ve ödüllerinin verilmesi ve dans gösterisi izledi. Diplomaların verilmesinin ardından havai fişek gösterisi eşliğinde kep atma ile tören sona erdi.

LAÜ mezuniyet töreninde Maliye Bakanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bölge milletvekilleri Ahmet Çaluda ile Türkay Tokel, Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, Yükseköğretim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak ve mezun olan öğrencilerin aileleri hazır bulundu.

GÖKSEL

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel törende yaptığı konuşmada, 9 ay önce LAÜ’ye rektör olarak atandığında, kendisini rahatlatan en önemli hususun, üniversitenin sadece Ada’nın değil, Türkiye’nin de birçok üniversitesinin çok üstünde bir kalite çizgisini yakalamış kadroya sahip olması olduğunu söyledi.

Bugün diplomalarını alarak dünyanın dört bir yanına yepyeni bir yaşama koşmaya hazır olan yüzlerce gencin bu olağanüstü ekibin eseri olduğuna işaret eden Göksel, öğrencilerin LAÜ’nün birer ferdi olarak üstlerine düşen görevi yaparak başarıyı yakaladıklarını belirterek, “Beş yıl boyunca bizlerle oldukları için ve bundan sonra gittikleri her ülkede LAÜ bayrağını gururla taşıyacakları için onlara teşekkür ederim” dedi.

20 yıl içerisinde büyüyen LAÜ’nün, bugün yedi fakültesi, üç yüksek okulu, bölümleri, yüksek lisans ve doktora programlarıyla dev bir eğitim mabedine dönüştüğüne işaret eden Rektör Göksel, “Dünyanın 35 farklı ülkesinden gelen öğrencileri, Avrupa’dan Amerika’ya uzanan bir çok ülke üniversiteleri ile yapmış olduğu işbirliği anlaşmaları ve düzenlediği pek çok uluslararası bilimsel toplantıları ile şimdilerde global bir üniversite niteliği kazanmış olan Lefke Avrupa Üniversitesi, önümüzdeki yıllarda da büyümesini sürdürecek, özelde bölge ekonomisine ve genelde KKTC eğitim sektörüne katkıda bulunmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

LAÜ’nün çalışmaları, sosyal, kültürel ve sportif alanlardaki başarıları hakkında da ayrıntılı bilgiler veren Göksel, LAÜ’nün, çalışabilir Lefke nüfusunun önemli bir bölümünü istihdam eden, 3 bin öğrencisi ile bölgeye ve KKTC ekonomisine her yıl trilyonlarca lira katkı sağlayan ekonomik bir birim olduğuna vurgu yaptı.

Bu nedenle LAÜ’nün varlığını sürdürmesinin bölge ve KKTC açısından büyük önemi olduğuna dikkati çeken Rektör Göksel, “Ancak, bu vazgeçilmez önemine rağmen, Lefke Avrupa Üniversitesi’nin KKTC Hükümeti’nden hak ettiği katkı ve desteği aldığını söylemek mümkün değildir. KKTC Hükümeti’nin ve TC Büyükelçiliğinin önümüzdeki yıllarda bu tablonun değişmesini sağlayacak kararlar almasını bekliyoruz” dedi.

Bir taraftan Türkiye’de artan üniversite sayısı, diğer taraftan özellikle Balkanlar ve Türki Cumhuriyetler’deki üniversitelerde Türk öğrencilere sağlanan kolaylıkların KKTC’ye gelen öğrenci sayısında ciddi düşüşe neden olduğunu, bu düşüşün bir diğer nedeninin ise KKTC’deki öğrenci yaşamı hakkındaki yanlış yargılar olduğunu anlatan LAÜ Rektörü Göksel, bu tabloyu ters çevirmenin yolunun “oturduğumuz yerden üzülmek” değil karşı atağa geçmek olduğunu belirtti.

Bunun yolunun ise, “KKTC’de yaşamın söylendiği gibi pahalı, problemli, kontrolsüz ve söylendiği gibi Türkiyelilere karşı tepkili” olmadığını anlatan, devlet destekli karşı propaganda ve tanıtım faaliyetleri olduğuna dikkati çeken Göksel şöyle konuştu:

“Geleceğe yatırım ve ‘Eğitim Adası Kıbrıs’ konsepti ana hedefimizi, öğrencilerimizin % 85’ini temin ettiğimiz Türkiye pazarında hayata geçirmeye zorunluyuz.

Bu ana konsept, yıl boyu sürecek aktivitelerle işlenmeli, bizlerin üniversiteler olarak ayrı ayrı yapacağımız tanıtımlar bu çabaların ardından hayata geçmelidir.”

Bu haber toplam 12269 defa okunmuştur
LAÜ Mezuniyet töreni yapıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans